سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

سیاهه دخل و خرج ارز ۴۲۰۰ تومانی/جدول ترکیبی ارزهای دولتی پرداختی

مهر گزارش مي‌دهد؛

سياهه دخل و خرج ارز ۴۲۰۰ توماني/جدول ترکيبي ارزهاي دولتي پرداختي

بررسي‌هاي آماري حکايت از آن دارد که تاکنون ۳۰ ميليارد دلار ارز ۴۲۰۰ توماني از فروردين ۹۷ تا ارديبهشت ۹۸ به ۹۰۹۰ شخص حقيقي و حقوقي پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، پرونده پرداخت دلارهاي ۴۲۰۰ توماني همچنان باز است و آن گونه که آمار مي‌گويند طي بازه زماني فروردين ۹۷ تا ارديبهشت ۹۸ به ۹۰۹۰ شخص حقيقي و حقوقي دلار ۴۲۰۰ توماني در قالب ۱۳ نوع ارز پرداخت شده که مجموع ارزش آن حدود ۳۰ ميليارد دلار بوده است.

خودروسازان در صدر دريافت ارز ۴۲۰۰ توماني

آمار نشان مي‌دهد بيشترين ارز دريافتي مربوط به يورو به ارزش دلاري حدود ۱۵ ميليارد دلار بوده که بيش از نيمي از مجموع ارز ۴۲۰۰ توماني دريافت شده طي اين دوره را تشکيل مي‌دهد، ضمن اينکه بالاترين سهم از اين مبلغ به يک شرکت خودروسازي پرداخت شده است.

آن گونه که گزارش رسمي اتاق بازرگاني تهران نشان مي‌دهد پس از يورو، يوان چين بيشترين ارزش دلاري ارزهاي دريافتي معادل ۶.۵ ميليارد دلار را به خود اختصاص داده که باز هم آمار بانک مرکزي نشان مي‌دهد بخش نسبتاً قابل توجهي از اين مبلغ به شرکت‌هاي خودروسازي پرداخت شده است.

بر اساس آمار، دلارهاي ۴۲۰۰ توماني اعطايي در قالب حدود ۷ ميليون دلار تنها به يک مؤسسه خيريه پرداخت شده که به هر حال بايد نسبت به آن شفاف سازي شود. اين در شرايطي است که ۴۵ ميليون دلار از مجموع ارزهاي ۴۲۰۰ توماني پرداخت شده در قالب دينار عراق بوده است.

۲۰ شرکتي که بيشترين ميزان ارز ۴۲۰۰ توماني را طي بازه اول فروردين ۹۷ تا ۱۱ ارديبهشت ۹۷ دريافت کرده‌اند، کاملاً مشخص بوده و در ميان آنها اسامي شرکت‌هاي دولتي و غيردولتي و البته همچون هميشه خودروسازان به چشم مي‌خورد.

ترکيب ارزهاي پرداختي به چه نحوي است؟

اين گزارش همچنين يادآور شده است که ۲۵.۴ درصد از ارزش دلارهاي پرداخت شده طي مدت مذکور به ۲۰ شرکت اعطا شده که شرکت‌هاي مجتمع کشت و صنعت و روغن نباتي ماهيدشت کرمانشاه، مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران و آوا تجارت صبا با سهم به ترتيب ۳.۳ درصد، ۲.۴ درصد و ۲.۲ درصد بيشترين سهم را داشته‌اند.

بررسي‌ها در مورد وضعيت دريافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ توماني از فروردين ۹۷ تا ارديبهشت ۹۸ نشان مي‌دهد ۶۰۵۰ نفر شخص حقيقي و حقوقي يورو، ۴۴۷۸ نفر يوان چين، ۱۳۸۴ نفر روپيه هند، ۱۰۳۳ نفر لير ترکيه، ۴۴۶ نفر روبل روسيه، ۱۱۹۴ نفر وون کره جنوبي، ۴۸۵ نفر ين ژاپن، ۱۴ شخص حقوقي فرانک سوئيس، ۹ شخص حقوقي ريال عمان، ۱۰ شخص حقوقي دينار عراق، ۷ شخص حقوقي درهم امارات، يک شخص حقوقي دلار آمريکا و يک شخص حقوقي ديگر کرون دانمارک دريافت کرده‌اند که مجموع ارزش دلاري آن ۲۹ ميليارد و ۷۲۸ ميليون و ۱۸۳ هزار و ۵۷۹ دلار بوده است.

تعداد بازديد:259 آخرين تغييرات:98/02/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر