شنبه 10 اسفند 1398 - 5 رجب 1441 - 29 فوريه 2020
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بخش بین الملل بیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن گشایش یافت

شامگاه ديروز؛

بخش بين الملل بيست وهفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن گشايش يافت

بخش بين الملل نمايشگاه قرآن با حضور جمعي از سفراي خارجي و فعالان قرآني از کشورهاي مختلف اسلامي گشايش يافت.

به گزارش خبرنگار مهر، بخش بين الملل بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم شامگاه ديروز ۲۳ ارديبهشت ماه با قرائت قرآن «احمد ابوالقاسمي» قاري بين المللي کشورمان آغاز شد.

محمود واعظي، مدير بخش بين الملل نمايشگاه، در سخناني با اشاره به مهمانان خارجي ويژه نمايشگاه، بخش بين الملل را ظرفيت‌هاي مشترک قرآني جهان اسلام و بستري براي تقويت وحدت جهان اسلام عنوان کرد.

مراسم با سخنراني حجت الاسلام محمد علي تسخيري مشاور ارشد مقام معظم رهبري ادامه يافت.

وي با اشاره به آيه ۳۰ سوره الروم «فطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِکَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ، روي خود را با گرايش تمام به حق به سوي اين دين کن با همان سرشتي که خدا مردم را بر آن سرشته است آفرينش خداي تغييرپذير نيست اين است همان دين پايدار ولي بيشتر مردم نمي دانند»، گفت: قرآن ترسيم‌کننده فطرت در وجود انسان‌ها است و بر اين اساس مي‌توان قرآن را کتاب تاريخ و کتاب آينده و تکامل انسان دانست.

آيت‌الله تسخيري گفت: هر فعاليت بين‌المللي براي قرآن انجام دهيم، در حقيقت به تکامل بشريت کمک کرده‌ايم.

مشاور مقام معظم رهبري در حوزه جهان اسلام در ادامه به احاديث و روايتي از نبي مکرم اسلام و ائمه معصومين (ع) در زمينه اهتمام به قرآن اشاره کرد و گفت: قرآن بايد وجود، نطق و سمع ما باشد تا صادقانه بتوانيم بگوييم ما مسلمان و پيرو قرآن هستيم.

وي با اشاره به روايتي از امام علي (ع) در نهج البلاغه که مي‌فرمايد: «ذلِک الْقُرْآنُ فاسْتنْطِقُوهُ، قرآن را به سخن بياوريد» گفت: قرآن با شما سخن نمي‌گويد مگر اينکه با روح و جان انسان با قرآن عجين باشد و در حقيقت ارشادات تاريخي قرآن روشن کننده راه براي آينده است.

آيت الله تسخيري گفت: مرحوم آيت‌الله العظمي شهيد سيدمحمدباقر صدر در تفسير موضوعي قرآن بر اين باور بود که ما اگر بخواهيم قرآن حلال مشکلات باشد و امام و رهبر ما باشد بايد اول مشکلات انساني را بررسي کنيم و نظريات گوناگون را بشناسيم. بايد سوالات انساني را در محضر قرآن مطرح کنيم و پاسخ‌ها را دريافت کنيم.

سپس عبدالهادي فقهي زاده رئيس بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم در سخناني با اشاره به حضور کشور پاکستان به عنوان ميهمان ويژه نمايشگاه ابراز اميدواري کرد تجربه امسال با حضور کشورهاي ديگر در سال‌هاي آينده ادامه پيدا کند.

فقهي زاده اختلاف ميان مسلمانان را درد بزرگ امت اسلامي دانست و گفت: ما از طريق اقدامات فرهنگي همچون نمايشگاه قرآن به دنبال يافتن گريزگاه‌هايي براي رهايي از دام ستيزه جويي و اختلاف بين مسلمانان هستيم.

مراسم با سخنراني خانم «رفعت مسعود» سفير جمهوري اسلامي پاکستان و «محمد شفيع زال» نماينده مؤسسه چاپ و نشر قرآن رستو در مالزي به بيان سخناني پرداختند. وي از حضور خود در ايران ابراز خرسندي و از ميهمان نوازي ايراني‌ها قدرداني کرد.

در پايان، از برخي آثار برگزيده فرهنگي و قرآني شامل مجلات قرآني و اسلامي به زبان‌هاي عربي، ترکي، انگليسي، اردو و فرانسوي رونمايي شد. همچنين کتاب سه جلدي (جلوه‌هاي رحماني) که شامل تلفيقي از آيات قرآن و ترجمه فارسي و انگليسي آن با تصاويري از طبيعت ايران است معرفي شد. «ناصر گلي» اين کتاب را در مدت ۱۴ سال تأليف کرده است.

بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با شعار «قرآن، معناي زندگي» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ ارديبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلاي امام خميني (ره) ميزبان قران دوستان است.

تعداد بازديد:253 آخرين تغييرات:98/02/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر