سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

استفاده از هوش مصنوعی برای مقابله با بخش تاریک وب

استفاده از هوش مصنوعي براي مقابله با بخش تاريک وب

در کنار بخش عادي وب که براي مطالعه خبر، ارسال ايميل و غيره استفاده مي‌شود، بخش ديگري از وب براي فعاليت‌هاي غيرقانوني به کار مي‌رود که هوش مصنوعي درک بهتر آن را ممکن خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از تک اکسپلور، بخش تاريک وب ميزبان سايت‌هايي ناشناس براي خريد و فروش اطلاعات خصوصي کاربران، مواد مخدر، محتواي هرزه نگارانه، اسلحه و حتي قاچاق انسان است. پليس و مقامات قضائي در کشورهاي مختلف جهان سال هاست که براي متوقف کردن فعاليت بخش تاريک وب در تلاش هستند، اما چالش‌هاي فراروي تحقيق و بررسي در اين زمينه باعث شده گردانندگان اين قسمت از فضاي مجازي آزادانه به تخلفات خود ادامه دهند.

محققان دانشگاه ام آي تي مي‌گويند ماهيت پيچيده و غيرقابل ردگيري فعاليت‌هاي بخش تاريک وب يک چالش جدي است. از سوي ديگر بسياري از سايت‌هاي فعال در اين بخش عمر کوتاهي داشته و بعد از کلاهبرداري‌هاي کلان به سرعت غيرفعال مي‌شوند. اما با طراحي يک نرم افزار مبتني بر هوش مصنوعي مي‌توان داده‌هاي موجود را به سرعت تحليل و افراد خلافکار فعال در بخش تاريک وب را ردگيري کرد.

اين نرم افزار مي‌تواند ارتباط ميان خريداران و فروشندگان خدمات مختلف در بخش تاريک وب را در لايه‌هاي مختلف آن شناسايي و ردگيري کند تا تغيير مکرر سايت‌هاي فعال نيز خللي در تحقيقات پليسي ايجاد نکند.

نرم افزار يادشده مي‌تواند نمايه‌اي دقيق از هر يک از خلافکاران بخش تاريک وب ايجاد کند تا با بررسي‌هاي فني، حتي در صورت تغيير نام کاربري اين افراد باز هم قابل ردگيري و شناسايي باشند. اين ردگيري‌ها محدود به بخش تاريک وب نيست و مي‌تواند در بخش عادي وب نيز ادامه يابد.

اين نرم افزار از توانايي خوبي براي پردازش حجم بالايي از اطلاعات نيز برخوردار است و نياز پليس به بررسي دستي اطلاعات خلافکاران بخش تاريک وب را برطرف مي‌کند. پژوهشگران ام آي تي دقت اين نرم افزار را ۹۵ درصد تخمين زده و مي‌گويند در حال تکميل قابليت‌هاي آن هستند.

تعداد بازديد:267 آخرين تغييرات:98/02/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر