جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

شارژ ۲۰ ثانیه‌ای وسایل برقی ممکن شد

شارژ ۲۰ ثانيه‌اي وسايل برقي ممکن شد

يک شرکت فرانسوي از توليد انبوه قريب الوقوع خازن‌هاي پيشرفته‌اي براي شارژ سريع وسايل برقي خبر داده که مجهز به نانولوله‌هاي کربني هستند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از نيواطلس، خازن‌هاي يادشده جايگزيني مناسب براي باتري‌هاي ليتيومي محسوب مي‌شوند که نه تنها قادر به شارژ سريع وسايل الکترونيکي مختلف هستند، بلکه مي‌توانند به سرعت شارژ آنها را در صورت لزوم خالي کنند.

افزايش سرعت شارژ باتري‌هاي ليتيومي با محدوديت‌هاي زيادي مواجه است، زيرا افراط در اين زمينه مي‌تواند به نابودي سلول‌هاي ليتيومي منجر شود. اما خازن‌هاي کربني توليدي شرکت Nawa چنين مشکلي ندارند و مي‌توان آنها را در عرض تنها ۲۰ ثانيه به طور کامل شارژ کرد.

مزيت ديگر اين خازن‌ها آن است که بر اثر دريافت سريع انرژي به شدت گرم نشده و لذا با خطر آتش سوزي مواجه نيستند. علت اين مساله آن است که چگالي انرژي ذخيره شده در خازن‌هاي يادشده يک چهارم باتري‌هاي ليتيومي است. اما کارآيي آنها در مقايسه با باتري‌هاي عادي ۵ برابر بيشتر است.

عمر بالا يکي ديگر از مزاياي خازن‌هاي کربني است که مي‌توان تا يک ميليون بار آنها را پر و خالي کرد. اما باتري‌هاي ليتيومي با چند هزار بار پر و خالي شدن ضعيف شده و توانايي ذخيره سازي انرژي خود را از دست مي‌دهند.

شرکت فرانسوي مي‌گويد با جمع آوري سرمايه‌اي ۱۰ ميليون دلاري براي توليد انبوه خازن‌هاي يادشده آماده شده تا آنها را ظرف ۱۲ ماه آينده روانه بازار کند. ناوا مي‌تواند هر ماه صدهزار خازن را توليد کند. ارزش اين بازار در حال حاضر در حدود ۵۶۰ ميليون دلار برآورد شده که ظرف ۵ سال آينده بين ۴۰۰ تا ۶۰۰ درصد رشد خواهد کرد.

تعداد بازديد:303 آخرين تغييرات:98/02/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر