سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

بررسی هدف تشکیل اولیه اینترپل/ تشریح اهم مأموریت‌های این سازمان

يادداشت ميهمان/

بررسي هدف تشکيل اوليه اينترپل/ تشريح اهم مأموريت‌هاي اين سازمان

رئيس پليس بين الملل ناجا در يادداشتي هدف از تشکيل اوليه سازمان اينترپل را تشريح کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، سرتيپ دوم هادي شيرزاد رئيس پليس بين الملل ناجا در اين يادداشت آورده است:

«تأسيس اينترپل به آوريل سال ۱۹۱۴ ميلادي بر مي‌گردد، زماني که به دعوت پادشاه موناکو (آلبرت اول) کارشناسان حقوقي و افسران پليس از ۱۴ کشور مختلف در اولين اجلاس پليس جنايي بين‌المللي براي بحث و تبادل نظر در مورد ايجاد مرکزي براي ثبت اطلاعات مجرمان بين‌المللي و اتخاذ تدابيري هماهنگ در امر استرداد، گردهم آمدند، ليکن به علت وقوع جنگ جهاني اول موضوع متوقف شد.

پس از پايان جنگ، در سال ۱۹۲۳ ميلادي (۱۳۰۲ ه. ش) طي اجلاسي که در کشور اتريش با حضور رؤساي پليس هفت کشور برگزار شد، کميسيون بين المللي پليس جنايي پايه گذاري و مقر آن شهر وين تعيين، که مي‌توان تأسيس رسمي اين سازمان را از همين سال محسوب و هدف از تشکيل آن را، ايجاد يک سيستم کنترل و مقابله بين المللي با جرايم و تأسيس مرکزي براي مبادله اطلاعات و اخبار بين المللي پليس کشورهاي مختلف بود.

اين کميسيون تا وقوع جنگ جهاني دوم فعاليت خود را گسترش داد، بعد از جنگ جهاني دوم و در سال ۱۹۴۶ اجلاسي در بروکسل (بلژيک) براي تجديد فعاليت و تعيين مفهوم کلي همکاري‌هاي پليس بين الملل برگزار گرديد و طي آن مقررات و قوانين جديدي تصويب شد.

در اين اجلاس اينترپل به عنوان نام اختصاري اداره مرکزي انتخاب شد و به تدريج کشورهاي بيشتري به عضويت اين کميسيون در آمدند. سپس در سال ۱۹۵۶ نام کميسيون بين المللي پليس جنايي به سازمان بين المللي پليس جنايي تغيير يافت.

زبان‌هاي رسمي سازمان اينترپل جهت تبادل اطلاعات في مابين اسپانيولي، انگليسي، فرانسه و عربي مي‌باشد و اين سازمان داراي اساسنامه‌اي ۵۰ ماده‌اي است که بيانگر اهداف، وظايف و ساختار آن است.

نقش اينترپل توانمند سازي پليس در سراسر جهان براي همکاري در راستاي مقابله با جرايم و مجرمان در سطح بين المللي مي‌باشد و از اهداف سازمان اينترپل ايجاد اطمينان درباره امکان دسترسي نيروي‌هاي پليس در سراسر جهان به سيستم‌ها و خدمات مورد نياز براي انجام اقدامات مؤثر پليسي است. اينترپل نقش بسزايي در ارائه آموزش، پشتيباني تخصصي و تحقيقاتي، ارائه اطلاعات لازم و تأمين امنيت کانال‌هاي ارتباطي دارد.

اين چارچوب به نيروهاي پليس در سراسر جهان کمک مي‌کند تا به اطلاعات مربوط به روش‌هاي ارتکاب جرم، تحليل اطلاعات، عمليات‌هاي انجام شده و در نهايت دستگيري مجرمان دست يابند.

دبيرخانه کل سازمان اينترپل به طور شبانه روزي فعاليت مي‌کند، اينترپل هفت دفتر منطقه‌اي فرعي در سراسر جهان در اختيار دارد و همچنين ۲ دفتر نمايندگي ويژه نيز در سازمان ملل (نيويورک) و اتحاديه اروپا (بروکسل) ايجاد کرده است. ارتباط کشورهاي عضو با سازمان اينترپل از طريق دفاتر ملي مرکزي (اينترپل هر کشور) صورت مي‌گيرد که کارکنان آن را مأموران آموزش ديده پليس همان کشور تشکيل مي‌دهند.

اهم مأموريت‌هاي سازمان اينترپل شامل موارد زير است:

* پيگيري کليه امور پليسي در زمينه مقابله با جرم، جرايم سازمان يافته و مجرمان در سطح دنيا

* همکاري با کشورها در زمينه مبارزه با جرايم سازمان يافته بين المللي نظير قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، پولشويي، تروريسم، جرايم رايانه‌اي، جرايم زيست محيطي و...

* تبادل اطلاعات علمي و فناوري در زمينه‌هاي مختلف پليسي و کشف علمي جرايم

* صدور اعلان‌هاي بين المللي بنا به درخواست کشورهاي عضو

* برگزاري سمينارها و کنفرانس‌هاي فني و تخصصي پليسي بين المللي

* تدوين و انتشار بولتن‌هاي تخصصي

تعداد بازديد:221 آخرين تغييرات:98/02/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر