دوشنبه 6 بهمن 1399 - 11 جمادي الثاني 1442 - 25 ژانويه 2021
صفحه اصلي/خانواده

آخرین وضعیت تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش

تندگويان در گفتگو با مهر تشريح کرد؛

آخرين وضعيت تفکيک معاونت جوانان از وزارت ورزش

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش آخرين وضعيت تفکيک و استقلال اين معاونت را تشريح کرد.

محمد مهدي تندگويان معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص علل تغيير بازه سن جواني گفت: پس از بررسي‌هايي که با همکاري برخي دستگاه‌ها ازجمله هلال احمر، وزارت بهداشت و وزارت کار انجام داديم، همگي به يک نتيجه واحد رسيديم که براي ارائه تسهيلات در حوزه‌هاي مختلف ازجمله ازدواج، اشتغال و غيره بايد اين بازه را تغيير دهيم تا بتوانيم طيف خدمات خود را به افراد بيشتري گسترش دهيم.

تندگويان افزود: پيش تر بازه سن جواني ۱۵ تا ۲۹ بود اما به دليل پايين بودن اين بازه نمي‌توانستيم خدمات خود را به جوانان ارائه دهيم. زيرا افراد ۱۵ ساله امکان فعاليت اقتصادي و حقوقي ندارند در نتيجه نمي‌توان براي آن‌ها خدمات مختص جوانان را اجرا کرد.

وي با بيان اينکه به همين منظور درخواست افزايش کف سن جواني به ۱۸ سال را مطرح کرديم، عنوان کرد: افراد از ۱۸ سالگي مي‌توانند وارد بازار کار شوند در نتيجه ما مي‌توانيم در حوزه اشتغال براي آن‌ها تسهيلات لازم را در نظر گرفته و طرح‌هاي خود در اين زمينه را اجرا کنيم. به طور طبيعي يک جوان پس از پايان تحصيل و سربازي حدود سن ۲۶ الي ۲۷ وارد بازار کار مي‌شود و وقتي سن جواني تا ۲۹ باشد، بسياري از امتيازات حمايتي از جوانان شامل حال وي نشده و فرصت استفاده از آن را پيدا نمي‌کند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش تصريح کرد: با تغيير بازه جواني به ۱۸ تا ۳۵، تعداد افراد در گستره جواني بيشتر نشده و از لحاظ جمعيتي در تعداد جوانان تغييري نخواهيم داشت. تنها با افزايش سن ما مي‌توانيم خدمات خود را بهتر و به افرادي که بتوانند از آن استفاده کنند ارائه کنيم.

تندگويان با بيان اينکه تغيير سن جواني در شوراي عالي جوانان مصوب شد، اظهار داشت: با توجه به سن اميد به زندگي در کشور و سن آغاز به اشتغال، افزايش اين بازه زماني مي‌تواند موجب بهبود وضعيت شغلي جوانان و دريافت تسهيلات ازدواج شود. زيرا با اين تغيير امکان به‌کارگيري جوانان در دستگاه‌هاي اجرايي افزايش مي‌يابد و ما نيز تسهيلات ازدواج را به کساني که در سن جواني هستند مي‌توانيم ارائه دهيم. اما پيش تر براي افراد ۱۵ ساله که نوجوانان محسوب مي‌شوند نمي‌توانستيم خدمات شغلي و ازدواج ارائه دهيم.

تندگويان از امکان حضور مؤثر جوانان در سمن‌ها بر اثر افزايش بازه سني جوانان سخن گفت و بيان کرد: يکي از مشکلاتي که در حوزه جوانان داشتيم، اين بود که جوانان پس از چندين سال فعاليت در سمن‌ها و هنگام رونق بخشيدن به آن، از دايره سن جواني خارج شده و در دريافت مجوز دچار مشکل مي‌شدند.

وي ادامه داد: اما با افزايش اين بازه، يک فرصت بيشتر و مضاعف به جوانان فعال در سمن‌ها داده مي‌شود و مي‌توانند به راحتي مجوز فعاليت دريافت کنند. به علاوه با اين تغيير جوانان بيشتري مي‌توانند در انتخابات سمن‌ها فعاليت کنند.

وي در پايان افزايش بازه سن جواني را عاملي براي بهبود شرايط اشتغال جوانان و مشمول شدن آن‌ها در طرح‌هاي حمايتي خواند.

تندگويان در خصوص آخرين وضعيت تفکيک معاونت جوانان از وزارت ورزش توضيح داد: اين طرح در کميسيون بودجه که کميسيون فرعي اين طرح محسوب مي‌شود، رأي آورد و حال بايد منتظر تصويب آن در کميسيون اصلي و سپس راهيابي آن به صحن مجلس باشيم.

وي اظهار داشت: اين بازه حدود ۴ الي ۵ ماه طول خواهد کشيد و اميدواريم به نتيجه برسد. بر اساس آنچه به ما منعکس مي‌شود، حدود ۶۰ الي ۷۰ درصد نمايندگان با اين طرح موافق هستند و اميدواريم اين طرح رأي آورد.

تعداد بازديد:391 آخرين تغييرات:98/02/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر