دوشنبه 29 دي 1399 - 4 جمادي الثاني 1442 - 18 ژانويه 2021
صفحه اصلي/پزشكي

ارتباط بیماری پوستی پسوریازیس و بیماری های روانی

نتايج دو مطالعه جديد نشان مي دهد؛

ارتباط بيماري پوستي پسوريازيس و بيماري هاي رواني

بيماري پسوريازيس، يک بيماري مزمن و التهابي پوست است که به گفته محققان، غالبا همراه با افسردگي، اضطراب، و حتي بيماري دوقطبي، شيزوفرني و زوال عقل است.

به گزارش خبرنگار مهر، در مطالعه اول، محققان دانمارکي داده‌هاي مربوط به بيش از ۱۳۶۰۰ زن و مرد مبتلا به پسوريازيس را جمع آوري کردند. در طول ۵ سال پيگيري وضعيت اين افراد، ۲.۶ درصد مبتلا به مشکلات رواني شده بودند و در طول ۱۰ سال، اين رقم به حدود ۵ درصد رسيده بود.

اين اختلالات رواني شامل افسردگي، اضطراب، بيماري دوقطبي، شيزوفرني و زوال عقل بود.گمانه زني محققان در مورد رابطه اين بيماري پوستي با مشکلات رواني اين است که اختلالات ايمني با ابتلاء به مشکلات رواني مرتبط هستند و بيماري پسوريازيس هم يک بيماري اختلال ايمني است.

در مطالعه دوم، محققان کره‌اي به بررسي بيش از ۱۲,۷۰۰ بيمار مبتلا به پسوريازيس پرداختند. آنها دريافتند ريسک اضطراب، اختلالات روانپزشکي و مشکلات خواب در بين اين بيماران در مقايسه با افراد فاقد اين بيماري، دو و سه برابر بود.

باوجوديکه در هر دو مطالعه، رابطه بين سلامت روان و بيماري پسوريازيس مشخص شده است، اما هيچ يک اثبات نمي‌کنند که کداميک علت ديگري هستند، و فقط به وجود ارتباط بين اين دو اشاره شده است.

به گفته محققان، بيماري پسوريازيس موجب بروز افسردگي و اضطراب مي‌شود، اما در عين حال مشخص شده است که استرس و ساير مشکلات رواني هم مي‌توانند آغازکننده بيماري‌هاي ايمني نظير پسوريازيس باشند.

تعداد بازديد:436 آخرين تغييرات:98/02/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر