دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

مراقب عوارض کپسول های لاغری باشید/تجمع سموم در کبد و کلیه ها

يک متخصص تغذيه هشدار داد؛

مراقب عوارض کپسول هاي لاغري باشيد/تجمع سموم در کبد و کليه ها

يک متخصص تغذيه، نسبت به عوارض خطرناک مصرف کپسول هاي لاغري هشدار داد.

لادن گياهي، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: يکي از رايج‌ترين و شناخته شده ترين کپسول‌هاي لاغري در دنيا، «اورليستات» است که بر خلاف تصور افراد که فکر مي‌کنند چربي سوز است، اين طور نيست. بلکه مانع اثر آنزيم ليپاز و جذب چربي مي‌شود.

وي با عنوان اين مطلب که کپسول لاغري اورليستات در هر وعده غذايي تا ۲۵ درصد جذب چربي را کاهش مي‌دهد، افزود: اگر افرادي هستند که انرژي دريافتي خود را از طريق منابع غير چربي به دست مي‌آورند، مصرف اين کپسول براي آنها اثربخشي ندارد.

عضو هيئت علمي پژوهشگاه ابن سينا، تاکيد کرد: مطالعات نشان داده است که اورليستات، همراه رژيم غذايي و ورزش، مي‌تواند در مدت يک سال، ۵ درصد بيشتر منجر به کاهش وزن شود. در عين حال کم عارضه ترين کپسول لاغري است، در صورتي که بيش از دوز مصرفي که سه عدد کپسول در سه وعده غذايي است، استفاده نشود.

اين متخصص تغذيه، در عين حال به مطالعات NIH اشاره کرد و افزود: اين مطالعات نشان مي‌دهد، همان طور که اين کپسول از طريق آنزيم ليپاز مانع جذب چربي مي‌شود، آنزيم ديگري در ارگان‌هاي داخلي را مهار مي‌کند که نقش مهمي در سم زدايي بدن دارد که مي‌تواند به تجمع سموم در ارگان‌هايي مثل کبد، کليه‌ها و دستگاه گوارش منجر شود.

گياهي ادامه داد: بنده هرگز توصيه نمي‌کنم در شروع کار براي کاهش وزن، از اين کپسول استفاده شود. زيرا، فردي که غذاي چرب مي‌خورد و بعد از آن اورليستات مصرف مي‌کند، عوارض گوارشي بيشتري به دنبال دارد که مي‌تواند منجر به اسهال و نفخ شود.

وي افزود: استفاده از اين کپسول در ابتداي شروع لاغري، منجر به دفع ويتامين‌هاي A ، D ، E ، K و بتاکاراتن شود. بنابراين، لازم است کساني که اورليستات مي‌خورند، از مکمل‌هاي اين نوع ويتامين‌ها نيز استفاده کنند. البته نحوه مصرف آن، دو ساعت بعد از خوردن کپسول اورليستات است.

اين متخصص تغذيه، گفت: توصيه ما به خانم‌ها در دوره شيردهي، اين است که استفاده از کپسول اورليستات براي آنها جايز نيست.

تعداد بازديد:287 آخرين تغييرات:98/02/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر