پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/خانواده

سبک زندگی غربی و نابود سازی مفهوم خانواده

يادداشت ميهمان/

سبک زندگي غربي و نابود سازي مفهوم خانواده

اين روزها تلاش دنياي غرب براي قانوني کردن ازدواج هاي همجنس گرايان و ازدواج سفيد، در حال نابودي مفهوم خانواده است اما در مقابل تمامي قوانين و احکام اسلامي بر تحکيم نهاد خانواده تاکيد دارد.

خبرگزاري مهر؛ گروه جامعه: مجمع عمومي سازمان ملل متحد از سال ۱۹۹۴ هرساله ۱۵ مي را به عنوان «روز جهاني خانواده» اعلام مي‌کند. اين روز در عرصه بين‌المللي بهانه‌اي است تا موضوع خانواده از منظرهاي مختلف اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي مورد توجه قرار گيرد. خانواده از ابتداي تاريخ تاکنون در بين تمامي جوامع بشري، به عنوان يک نهاد مقدس و اصلي‌ترين نهاد اجتماعي، زيربناي جوامع و خاستگاه فرهنگ‌ها، تمدن‌ها و تاريخ بشر بوده است. اما امروزه مفهوم خانواده در غرب دستخوش تغيير و تحولات فراواني قرار گرفته است، به طوري که در قرن بيستم، فسادهاي اخلاقي و انحرافات جنسي، فجايع ضد بشري زيادي به بار آورد. فجايعي که اثرات آن نيز با گذر زمان شدت پيدا کرد و اين قرن با ظهور نسلي نو به نام نسل فرزندان نامشروع، برابر شد و به تدريج تحولاتي در شکل خانواده پديدار گشت تا جايي که امروزه شاهد پديده‌هاي بديع و نوظهور از انواع خانواده‌ها در جوامع غربي هستيم.

نکته حائز اهميت اينکه کشورهاي مدعي حقوق بشر با به‌کارگيري کلمه «خانواده‌ها» به جاي خانواده، سعي در رواج اين کلمه دارند و تلاش مي‌کنند تا ازدواج همجنس‌گرايان، ازدواج سفيد، ازدواج با حيوانات را به رسميت بشناسند و کلمه «خانواده‌ها» را در کنوانسيون‌هاي بين‌المللي بگنجانند، البته تاکنون موفق نشده‌اند و با مخالفت ديگر کشورها مواجه بوده‌اند. اين تغيير سبک زندگي در غرب به جايي رسيده است که اين نوع ازدواج‌ها در قانون ملي برخي از کشورهاي غربي ديده مي‌شود و عنوان آزادي به خود گرفته است.

به طوري که براي اين نوع ازدواج‌ها سند رسمي نيز صادر مي‌کنند و برخي از دولت‌هاي غربي همواره از اين نوع ازدواج‌ها نهايت حمايت را به عمل آورده‌اند و قوانين را براي هرچه آسان نمودن اين نوع از رفتارهاي عجيب، به راحتي تغيير مي‌دهند. بنابراين، بر اساس نگاه ليبراليستي و فردگرايانه غرب از تعريف خانواده، هيچ‌گونه تفاوت نژادي، جنسيتي و طبقاتي ذاتي بين زن و مرد وجود ندارد. اين بينش، تفاوت بين زن و مرد را زاييده محيط اجتماعي مي‌داند. فردگرايي افراطي، مبناي خانواده ليبرال است و اساس اصالت، ميل فرد است و به تبع مي‌توان دريافت، منافع افراد به شکل فردي مطرح است.

اين در حالي است که نگرش اسلام به خانواده برعکس مکاتب و ديدگاه‌هاي غيراسلامي که نگاهي تک‌بعدي دارد، بسيار عميق و همه‌جانبه است و تمام ابعاد آن از آغاز تا انتها، در همه مراحل و از زاويه‌هاي گوناگون مورد توجه قرار گرفته و در هر مورد دستورات لازم ارائه گرديده است. هنگامي که به متون اسلامي، به خصوص آيات و روايات مراجعه مي‌کنيم، در همه زمينه‌ها به دستوراتي برمي‌خوريم که به همه ابعاد تحکيم نهاد خانواده پرداخته است. قرآن کريم و احاديث اسلامي در مسائل اخلاقي، اجتماعي، تربيتي، روان‌شناختي و اقتصادي خانواده نيز فراوان سخن گفته است. بدين ترتيب، بر اساس اين بينش پيوند ميان زن و مرد فراتر از غريزه بوده، منشأ فطري و الهي داشته و از سرشت آدمي ناشي مي‌شود. همچنين خانواده از نگاه اسلام و آموزه‌هاي ديني، نهادي مقدس، سازماني حرکت‌آفرين، ساحلي براي آرامش و بستري براي رشد و تربيت، جايگاهي براي پيشرفت مادي و معنوي و تجلي‌گاه شکوفايي و بالندگي است.

در پايان بايد به تفاوت الگوي تعريف خانواده در اسلام و غرب اشاره کرد؛ چراکه در اسلام عقد زوجيت در همه جوامع تنها راه تشکيل خانواده به شمار مي‌رود، اما با آزادي وسيعي که در روابط ميان زن و مرد در دهه‌هاي گذشته در جوامع غربي پديد آمده، نوع ديگري از روابط ناپايدار و خالي از آرامش در اين جوامع نيز رواج يافته است. بدين ترتيب، برخلاف ادعاهاي غربيان در زمينه آزادي و حقوق بشر و امثال آن، حقوق خانواده در کشورهاي غربي پايمال گرديده است و خانواده در اثر مشکلات فراوان فرهنگي و اجتماعي، رو به انحلال و نابودي رفته است.

يادداشت از عطيه قشوني

تعداد بازديد:317 آخرين تغييرات:98/02/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر