دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/قرآن

تمرکز خود را بر امر و نهی متوازن بگذاریم

حجت الاسلام مازني:

تمرکز خود را بر امر و نهي متوازن بگذاريم

حجت الاسلام مازني گفت: اگر تمرکز خود را در امر و نهي متوازن در برابر تمامي معروفات و همه منکرات، بگذاريم، اين امر مي تواند راهبرد تاثير گذار در متن جامعه باشد.

به گزارش خبرگزاري مهر، حجت الاسلام مازني رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در حاشيه بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم با حضور در غرفه ستاد امر به معروف و نهي از منکر، با اشاره به امر به معروف مسئولان با توجه به ماده ۸ و ۹ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، گفت: مهمترين راهکار و رويکرد مناسب در بحث آموزش امر به معروف و نهي از منکر از منظر نقد مسئولان، امر و نهي متوازن است. 

مازني در ادامه گفت: در طول حدود ۵۰ سال اخير متاسفانه همواره براي امر کردن به معروف و نهي کردن منکرات، با عکس العمل نشناختن زمان مناسب براي اين حرکت مواجه بوديم. در حالي که هيچ نوع ارجحيتي در اين مسئله وجود ندارد و همواره بايد به طور قانونمند و به دور از افترا امر به معروف و نهي از منکر مسئولان را پيگيري کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه آسيب گارد گرفتن افراد در مقابل امر به معروف با دليل وجود مسائل مهمتر، افزود: به نقطه اي رسيديم که اگر پوشش زنان را نقد کنيم، مي گويند عفت مردان را دريابيد. اگر در بحث حجاب وارد شويم، مي گويند رفع مسائل اقتصادي مهمتر است.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: به نظر بنده اگر ستاد تمرکز خود را در امر و نهي متوازن در برابر تمامي معروفات و همه منکرات، بگذارد با در نظر گرفتن ارجحيت امور مختلف، اين امر مي تواند راهبرد تاثير گذار در متن جامعه باشد.

مازني با تاکيد بر اينکه مسائل فرهنگي نيازمند رفتار فرهنگي است، گفت: روش هاي غير فرهنگي در مسائل فرهنگي جوابگوي نياز جامعه نيست. مانند وجود گشت ارشاد که در دوره اي از زمان موثر بود اما به نظر مي رسد اکنون با ورود به روش هاي علمي و فرهنگي متناسب با يک معضل، مي توان نقش موثري در اصلاح يک منکر ايفا کرد.

وي درباره برخورد با هنجارشکني در جامعه، گفت: با قانون شکنان و اعمال ناهنجار بايد طبق قانون و شرع برخورد سريع و مقتضي را داشته باشيم. در مقابل يک جرم يا رفتار ناهنجار اجتماعي بايد از طريق مراجع قضايي برخورد شود ولي نمي توان با نقد و مطالبه، زشتي ناهنجاري و قانون شکني را برطرف کرد مانند دست بردن در بيت المال.

وي با اشاره به بحث نظارتي مجلس شوراي اسلامي در بحث امر به معروف و نهي از منکر، گفت: به زودي گزارشي در صحن علني قرائت خواهد شد که نشان مي دهد شفافيت چه اندازه در بين دولت ضعيف بوده است و اگر نياز باشد به قوه قضاييه هم ارائه خواهيم داد. 

مازني در پايان با اشاره به عمل کارکنان دولتي به برخي هنجارهاي ديني در حوزه خدمت خود، گفت: با حضور رئيس مجلس و اعضا کميسيون فرهنگي به نتيجه رسيديم که بايد در اين زمينه کمک شود و دستگاه هاي مختلف را دعوت به رعايت اين مسئله مي کنيم و نظارت نيز وجود خواهد داشت.

بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با شعار«قرآن معناي زندگي» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ ارديبهشت تا ۴ خرداد در مصلاي حضرت امام خميني (ره) در حال برپايي است.

تعداد بازديد:312 آخرين تغييرات:98/02/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر