دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ترکیب نور و نانوذرات برای ایجاد پمپ سیالی

ترکيب نور و نانوذرات براي ايجاد پمپ سيالي

پژوهشگران سامانه‌اي ساختند که با استفاده از نور و نانوذرات مي‌توان جريان سيالي ايجاد کرد. اين جريان با دقت قابل کنترل بوده و از آن مي‌توان براي حسگري يا رهايش دارو استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از ستاد توسعه فناوري نانو، تحقيقات در حوزه مواد فعال موجب شده تا پيشرفت‌هايي در بخش دارورساني، حمل بار، حسگري و آرايش ذرات به‌دست آيد. نانوموتورها، پمپ‌هاي سيالي و آرايش ذرات کمک مي‌کنند تا اين دستاوردها تحقق يابند. با اين حال، چالش‌هاي مختلفي در حوزه مواد فعال وجود دارد به ويژه اينکه سازوکار اين مواد به نيرو محرکه شيميايي آن‌ها بستگي دارد.

يکي از روش‌هاي حل اين چالش، استفاده از تأمين نيروي خارجي است. اخيراً محققان دانشگاه ايالتي پنسيلوانيا روشي ارائه کردند که در آن از نانوذرات معلق براي توليد جريان پمپ سيالي استفاده مي‌شود تا سيال به سوي منبع موردنظر حرکت کند.

بر اساس يافته‌هاي محققان، نرخ پمپ سيال به غلظت ذرات و شدت نور بستگي دارد که با کمک اين دو مي‌توان فرآيند را به دقت کنترل کرد.

اين گروه تحقيقاتي از اين جريان براي ساخت و حرکت دادن بلورهاي کلوئيدي استفاده کردند. براساس اظهارات ايوسمن سن از محققان اين پروژه، اين روش بسيار ساده و ارزان است و مي‌توان از آن براي بهبود رهايش دارو، حسگري شيميايي و پمپ سيال استفاده کرد. علاوه‌بر اين، اين روش ذرات را به سوي تجمع و سازمان‌دهي سوق مي‌دهد که در نتيجه، ذرات در نقطه‌اي مشخص درون سيال جمع مي‌شوند. اين ذرات مي‌توانند در ادامه به يک موقعيت جديد حرکت کنند.

در اين روش از ذرات بسيار کوچک دي‌اکسيد تيتانيم و نانوذرات طلا استفاده شده که در يک سيال حاوي ذرات بزرگ‌تر قرار دارند. نور به يک نقطه ويژه در سيال تابيده شده و نانوذرات فلزي را گرم مي‌کند.

اين گرما در ادامه به سيال منتقل شده و موجب گرم شدن سيال در نقطه تابش نور مي‌شود. زماني که نور قطع مي‌شود، آب سرد به حرکت درآمده تا جاي خالي آب گرم شده را پر کند. اين حرکت ديناميکي ذراتي را مي‌توان براي حسگري يا رهايش دارو استفاده کرد.

نتايج اين پروژه در نشريه Angewandte Chemie International Edition به چاپ رسيده است.

تعداد بازديد:293 آخرين تغييرات:98/02/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر