دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

در مشکلات به اسماء الهی متوسل شوید/ توکل با استقامت و صبر

آيت‌الله مدرسي:

در مشکلات به اسماء الهي متوسل شويد/ توکل با استقامت و صبر

آيت‌الله محمدتقي مدرسي گفت: در گرفتاري‌ها و مشکلات، به اسمي از اسماء الهي که متناسب با گرفتاري شماست، متوسل شويد.

به گزارش خبرنگار مهر، آيت الله سيد محمد تقي مدرسي، از مراجع معظم تقليد کربلاي معلي بامداد ديروز جمعه ۲۸ ارديبهشت ماه در سلسله جلسات تفسير سوره انسان که هر بامداد ماه مبارک رمضان در دفتر تهران وي برگزار مي‌شود، با اشاره به کم آوردن بشر در حوادث زندگي گفت: ما هر چند در قله‌هاي علم و معرفت و ايمان باشيم ولي در حوادث زندگي کم مي‌آوريم، مگر اينکه در همان لحظه در حوادث از خدا استمداد کنيم.

وي ادامه داد: از اين جهت در قرآن، اين مسئله نسبت به تمام انبيا و حتي نبي اکرم حضرت محمد (ص) مشهود است و آنها الگوي ما بودند. بنابراين ما نبايد در هيچ لحظه‌اي به خودمان اعتماد و اتکاء کنيم.

اين مجتهد شيعي با بيان اينکه بايد در همه حالات زندگي متوجه خدا باشيم، بيان داشت: بايد همه توجه ما در همه لحظات به خداوند باشد و اين نظامي است که خدا در اين جهان حاکم کرده و ما نبايد لحظه‌اي از او غافل شويم.

وي افزود: در قرآن آيات زيادي درباره توکل به خدا هست؛ غالباً هر جا بحث استقامت، صبر، بردباري و مقاومت در برابر دشمنان ذکر شده است، خداوند امر فرموده که به خدا توکل کنيد و ذکر خدا را بگوييد.

مفسر تفسير هدايت با اشاره به آيه ۲۴ سوره انسان اظهار داشت: خداوند در اين آيه امر به صبر فرموده و مي‌فرمايد: «فَاصْبِرْ لِحُکْمِ رَبِّکَ»؛ پس در هر کار و امري خدا حکم دارد و ما نمي‌توانيم بگوييم اينجا جاي حکم خدا نيست و در اين آيه نيز خداوند امر به صبر مي‌کند. خداوند در اين آيه در ظاهر خطاب و امرش به پيامبر (ص) است اما در حقيقت خطاب آن به همه مسلمانان است.

اين استاد برجسته حوزوي با بيان اينکه در مشکلات به اسماً خدا متصل شويد، گفت: خدا مي‌فرمايد: هر جا کم آورديد، اسم مرا بگوييد و مي‌فرمايد: «وَاذْکُرِ اسْمَ رَبِّکَ بُکْرَةً وَأَصِيلًا»؛ حالا چه اسمي از اسماءالحسني خدا را بگوييم؟ خداوند اسم‌هاي مختلفي دارد، بگوييد: «يا غفار»، «يا رحمان»، «يا شديد العقاب» و از همه مهمتر اسمي که با آن واقعه شما تناسب دارد، را بگوييد.

وي ادامه داد: حالا اين اسم خداوند را در چه زماني بگوييم؟ که در ادامه آيه فرموده و به آن اشاره کرده است. «بُکْرَةً» يعني صبحگاه، «أَصِيلًا» هم يعني بعد از ظهر، و «وَ مِنَ اللَّيْلِ فَاسْجُدْ لَهُ» يعني شب هم براي خدا سجده کن.

آيت الله مدرسي در پايان گفت: معمولاً ما در گرفتاري‌ها و مشکلات از خداوند درخواستي داريم و وقتي هم خداوند مشکل ما را حل مي‌کند، خدا را فراموش مي‌کنيم که حل اين مشکل از ناحيه خداوند بوده است. مثلاً پول نداريم و از خدا درخواست پول مي‌کنيم و خدا هم به ما پول مي‌دهد، يا مريض داريم و خدا او را شفا مي‌دهد، بعد از اين عطاي الهي ما آن لحظات دعا و درماندگي را يادمان مي‌رود که خداوند در سوره نصر توصيه به استغفار کردن نموده است.

يادآور مي‌شود، جلسات تفسير اين مجتهد و مفسر شيعي هر بامداد سحرگاه ماه مبارک رمضان در دفتر تهران وي واقع در خيابان ۱۵ خرداد شرقي - کوچه امام‌زاده يحيي (ع) برگزار مي‌شود.

تعداد بازديد:380 آخرين تغييرات:98/02/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر