دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

اظهارات روحانی برای «اختیار ویژه» توجیه ضعف‌های خودش است

صوفي در گفتگو با مهر:

اظهارات روحاني براي «اختيار ويژه» توجيه ضعف‌هاي خودش است

عضو شوراي سياستگذاري اصلاح طلبان گفت: حسن روحاني در انتخابات ۹۶ شعارهايي داد، آن موقع کاملاً در جريان اختيارات رئيس جمهور بود؛ بنابراين اين اظهارات فرافکني و توجيه ضعف‌هاي خودشان است.

علي صوفي عضو شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان در گفتگو با خبرنگار مهر، عدم اختيار رئيس جمهور را امري جديد ندانست و گفت: اين اظهارات از همه رؤساي جمهور شنيده شده است. خاتمي هم معتقد بود، ما يک تدارکاتچي بيشتر نيستيم، احمدي نژاد هم به نوعي از اين سخنان مي‌گفت و امروز، روحاني نيز همين مطلب را اظهار مي‌کند.

دبيرکل حزب پيشرو اصلاحات اظهار داشت: شايد همين موضوع باعث شده که زمينه بحث تغيير ساختار موجود (رياستي به پارلماني) مطرح شود.

صوفي در پاسخ به اين سوال «آيا ارائه انتقاد و تاکيد بر ناکارآمدي دولت منجر به موضع گيري اخير رئيس جمهور نشد؟»، گفت: روحاني در جريان وظايف و اختيارات رئيس جمهور بود و با علم همين وظايف و مسئوليت‌ها در دور دوم نامزد انتخابات شد به همين جهت اظهارات وي قطعاً رافع مسئوليت‌هاي او نيست.

وي با اشاره به شعارهاي انتخاباتي رئيس جمهور، يادآور شد: او در انتخابات ۹۶ شعارهايي داد، آن موقع کاملاً در جريان اختيارات رئيس جمهور بود بنابراين، اين اظهارات فرافکني و توجيه ضعف‌هاي خودشان است.

عضو شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان در پاسخ به اين سوال «آيا دولت از اختيارات خود در فرماندهي جنگ اقتصادي و يا شوراي هماهنگي اقتصادي براي عبور از مشکلات استفاده کرده است؟» مي‌گويد: خير، استفاده نکرده است. آقاي رئيس جمهور و تيم او درگير ملاحظات داخلي خودشان هستند.

صوفي تصريح کرد: بعضي از نزديکان رئيس جمهور معتقدند اساساً در کره زمين کسي تأثيرگذاري حزب اعتدال و توسعه را ندارد، به همين جهت نتيجه انتخابات به خاطر وجود و فعاليت اين حزب است و اعتدال و توسعه حق دارد تمام ارکان دولت را در اختيار بگيرد.

وي گفت: با اين نگاه، بهره برداري از منابع عظيم نيروي انساني و شايسته سالاري کنار مي‌رود ضمن آنکه درگيرهاي داخلي هم در اين ميان بازدارنده است و هرکس سعي مي‌کند به جاي پرداختن به توسعه فعاليت‌ها، ديگري را محدود کند.

دبيرکل حزب پيشرو اصلاحات با بيان اينکه دولت بايد اقدامات اساسي انجام دهد، به مشکلات کنوني جامعه پرداخت و افزود: ما شاهد مشکلاتي در جامعه هستيم و در رأس آن مشکلات اقتصادي و معيشت مردم قرار دارد.

صوفي با اشاره به اينکه مردم منتظر بودند که رئيس جمهور آيا به شعارها و وعده‌هاي خود عمل مي‌کند يا نه؟، گفت: آقاي رئيس جمهور آنها را معطل گذاشت در صورتي که اگر روحاني به وعده‌هايي که داده بود عمل مي‌کرد اکنون وضعيت اقتصادي اينگونه نبود.

وي در پاسخ به اين سوال «آيا عدم اختيار رئيس جمهور فرار از پاسخگويي نيست؟»، تاکيد کرد: يکي از مفاد مسئوليت، پاسخگويي است پس بايد در مقام پاسخگويي قرار گيرد و کارنامه ارائه دهد، آنجاست که مسئول محک مي‌خورد که تا چه حد صادقانه با مسائل برخورد مي‌کنند.

عضو شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان با بيان اينکه رئيس جمهور يک دوره رئيس جمهور بود و در دو دوره انتخابات وعده‌هايي به مردم داد، اظهار داشت: وقتي الان وعده‌هايي را مردم مي‌شنوند، جنبه طنز پيدا مي‌کند.

صوفي تصريح کرد: مسئوليت و پاسخگويي باعث مي‌شود مسئول به فکر توجيه وضع موجود بربيايد و براي توجيه وضع موجود سعي مي‌کنيد ببيند از چه دستاويزهايي مي‌تواند استفاده کند؛ يکي از دستاويزها مي‌تواند محدوديت‌هاي اختيارات باشد.

تعداد بازديد:260 آخرين تغييرات:98/03/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر