سه شنبه 21 مرداد 1399 - 21 ذي الحجه 1441 - 11 آگوست 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

موردی از ابتلای انسان به آنفلوانزای پرندگان در کشور نداشته ایم

رئيس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت؛

موردي از ابتلاي انسان به آنفلوانزاي پرندگان در کشور نداشته ايم

رئيس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت، گفت: نوع آنفلوانزاي اخير پرندگان که مواردي از آن در کشور مشاهده شده، تاکنون باعث ايجاد بيماري انساني نشده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، محمد مهدي گويا، افزود: موارد معدودي از ابتلاي بعضي از کانون‌هاي پرورش و نگهداري پرندگان به آنفلوانزا در سال جاري گزارش شده است که آخرين آنها موردي بود که از استان آذربايجان شرقي گزارش شد.

وي افزود: به اطلاع مردم مي‌رسانيم که اين نوع آنفلوانزاي پرندگان که موارد آن در کشور مشاهده شده تاکنون باعث ايجاد بيماري انساني نشده است.

گويا با اشاره به اينکه اين امر، حاصل تلاش‌هاي شبانه روزي يک شبکه اي از سازمان‌هاي مختلف است که موضوع را رصد کرده، پيشگيري مي‌کنند و به آن پاسخ مي‌دهند، افزود: فرماندهي عمليات پاسخ به اين آنفلوانزا در حال حاضر با سازمان دامپزشکي است و وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محيط زيست، به عنوان بازوان دامپزشکي عمل مي‌کنند.

گويا خاطرنشان کرد: وظيفه وزارت بهداشت و زير مجموعه آن که دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور هستند اين است که به محض رؤيت موارد مشکوک به اين بيماري در يک کانون نگهداري و پرورش طيور، آن را گزارش کنند، بلافاصله در محل حضور يابند و نظارت دقيق و پاکسازي محل از عوامل بيماري زا را انجام دهند.

وي بيان کرد: بايد کساني که در آن محل کار مي‌کنند واکسينه شوند و تا ۱۰ روز تحت مراقبت باشند. چنانچه فردي که در آن محل زندگي يا کار مي‌کند دچار علائم مشکوک به آنفلوانزا شود بلافاصله تحت آزمايش و مراقبت‌هاي ويژه قرار مي‌گيرد تا يقين حاصل شود که مبتلا به بيماري نيست.

رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، تصريح کرد: علاوه بر اين زيرمجموعه وزارت بهداشت وظيفه آموزش افراد ياد شده براي مراقبت از خود و رعايت اصول حفاظت فردي را هم بر عهده دارد.

وي در پايان گفت: کانون‌هاي گزارش شده آنفلوانزاي پرندگان در کشور به شدت کاهش داشته است. ولي اين کاهش هيچگاه ما را از اقدامات مراقبتي باز نمي‌دارد، به دليل اينکه ويروس آنفلوانزا ويژه است و در هر موقعيت زماني و مکاني ممکن است که توانايي‌هايش تفاوت کند و افزايش يابد و منجر به ايجاد بيماري در انسان و ايجاد همه گيري شود.

تعداد بازديد:275 آخرين تغييرات:98/03/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر