دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ناسا نام افراد را به مریخ می برد

با يک تراشه؛

ناسا نام افراد را به مريخ مي برد

ناسا از افراد دعوت کرده تا با پر کردن يک فرم آنلاين نام خود را براي حکاکي روي يک تراشه و ارسال به مريخ ثبت کنند. اين تراشه در يک کاوشگر نصب و در اواسط ۲۰۲۰ ميلادي به مريخ ارسال مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از ايونينگ استاندارد، بسياري از ساکنان زمين در طول عمر خود هيچ گاه نمي‌توانند به مريخ سفر کنند.

اما به نظر مي‌رسد ناسا قصد دارد فرصت جالبي را در اختيار طرفداران سفر فضايي قرار دهد. اين سازمان به افراد اجازه مي‌دهد نام خود را به مريخ ارسال کنند.

اين بدان معناست که هرکسي مي‌تواند از طريق وب سايت ناسا، نام خود را براي سازمان فضايي آمريکا ارسال کند. نام افراد روي يک ميکروتراشه حکاکي و همراه «کاوشگر مريخ» (Mars rover) به سياره سرخ ارسال مي‌شود.

«توماس زوربوشن» مدير اجرايي اداره مأموريت‌هاي علمي ناسا در اين باره مي‌گويد: ما در حال آماده سازي مأموريت تاريخي به مريخ هستيم و مي‌خواهيم تمام افراد را در اين سفر اکتشافي سهيم کنيم. اکنون همزمان با آغاز اين سفر به سياره همسايه، عصر هيجان انگيزي براي ناسا رقم مي‌خورد.

به هر حال متقاضيان بايد براي شرکت در مأموريت مريخ ناسا نخست نام و مکان زندگي خود را در فرم آنلاين موجود در سايت ناسا تايپ کنند. به محضر ثبت مشخصات، فرد مي‌تواند يک کارت پرواز دريافت و آن را به عنوان يادگاري نگه دارد.

هنگاميکه ناسا اسامي افراد را جمع آوري کرد، کارشناسان با استفاده از اشعه الکتروني آنها را روي تراشه سيليکوني حک مي‌کنند. هر خط از چنين متني فقط ۷۵ نانومتر عرض دارد.

ناسا مي‌تواند با اين روش بيش از يک ميليون نام را روي تراشه‌اي به اندازه يک سکه حک کند. سال گذشته نام ۲.۴ ميليون نفر روز دو تراشه حک شد. اين تراشه همراه لندر اينسايت به مريخ ارسال شد.

افراد مي‌توانند تا ۳۰ سپتامبر نام‌هاي خود را در وب سايت ناسا ثبت کنند. البته هنوز تاريخ دقيق پرتاب کاوشگر مارس ۲۰۲۰ به مريخ به طور رسمي اعلام نشده اما ناسا تصميم دارد در اواسط ۲۰۲۰ ميلادي به اين سياره کاوشگر ارسال کند. پيش بيني مي‌شود کاوشگر مذکور در فوريه ۲۰۲۱ ميلادي روي اين سياره فرود بيايد.

هدف از اين مأموريت بررسي دلتاي رودخانه‌اي باستاني در سطح مريخ است.

تعداد بازديد:321 آخرين تغييرات:98/03/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر