دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مقاومت خرمشهر زمینه‌ساز تحولات آینده دفاع قهرمانانه مردم ایران شد

معرفي «اطلس نبرد بيت‌المقدس»

مقاومت خرمشهر زمينه‌ساز تحولات آينده دفاع قهرمانانه مردم ايران شد

هر چند که چشم‌انداز جنگ‌هاي تحميلي مملو از تلخي‌ها، زشتي‌ها و ويراني‌ها است، دفاع در برابر دشمن تجاوزگر براي مردم تمدن‌ساز ايران سرشار از مقاومت، دليري، حماسه، تجربه و افتخار بود.

به گزارش خبرنگار مهر، اطلس «نبرد بيت‌المقدس» به نويسندگي اميرحسين کيهان‌پناه، توسط مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس چاپ و عرضه شده است.

اطلس «نبرد بيت‌المقدس» در ۹ فصل با عناوين، ويژگي‌هاي جغرافيايي منطقه، پيش‌نبردهاي منطقه عملياتي، جايگاه راهبردي نبرد بيت‌المقدس، در آستانه نبردي بزرگ، دور يکم نبرد بيت‌المقدس، دور دوم نبرد بيت‌المقدس، دور سوم نبرد بيت‌المقدس، دور چهارم نبرد بيت‌المقدس، دستاوردهاي نبرد بيت‌المقدس تهيه و تنظيم شده است.

در مقدمه اطلس «نبرد بيت‌المقدس» آمده است: «جنگ‌ها آکنده از تلخي‌ها، زشتي‌ها و ويراني‌هاست، اما مردم تمدن‌ساز ايران، دفاع در برابر دشمن تجاوزگر در کنار سختي‌ها، سرشار از مقاومت، دليري، حماسه و تجربه بود و نبرد بيت‌المقدس و آزادي خرمشهر قله اين افتخارات به شمار مي‌رفت.

عراق در محور شلمچه با به کارگيري يگان‌هاي زرهي پياده و تيپ نيروي ويژه هجوم خود را براي تصرف خرمشهر و آبادان آغاز کرد. اما با شکل‌گيري مقاومت‌هاي مردمي و دليرانه فرزندان حماسه‌ساز ايران که از کمترين سلاح و امکانات برخوردار بودند. سه هفته پشت دروازه‌هاي شهر واماند و تنها پس از شهادت رزمندگان و فروکش‌کردن شعله‌هاي مقاومت، گام‌هاي تجاوزگرش به مرکز شهر رسيد.

مقاومت خرمشهر زمينه‌ساز تحولات آينده دفاع قهرمانانه مردم ايران شد. اينکه ارتش و سپاه براي بستن راه پيشروي دشمن به عمق، توان خود را بازيافتند و خطوط پدافندي تشکيل دادند، درخواست مذاکره طارق عزيز وزير امور خارجه وقت عراق در چهارمين روز جنگ و درخواست آتش‌بس فوري از سوي صدام حسين در هفتمين روز جنگ تحميلي از جمله پيامدهاي مقاومت رزمندگان در خرمشهر بود.

نبردهاي پيش از نبرد بيت‌المقدس

نويسنده در فصل «پيش‌نبردهاي منطقه عملياتي» مي‌نويسد: واکنش ايرانيان به يورش سراسري ارتش عراق در روندي تکاملي ادامه يافت و در کمتر از بيست‌ماه به طراحي نبردي بزرگ بيت‌المقدس رسيد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي توانست همه اقوام ايراني را که فرزندان خويش را عازم جبهه نبرد کرده بودند، براي مبارزه با دشمن سازماندهي کند و با سازمان‌هاي رزمي مردم بنياد خود که متأثر از تقسيمات کشوري و استاني بود، مشارکت عمومي مردم را با محوريت استاني و شهرستاني‌شان سازمان بخشد. بر اساس اسناد موجود، تا پيش از نبرد بيت‌المقدس تنها در منطقه پيراموني عمليات بيت‌المقدس بيش از ۳۵ عمليات بزرگ، محدود و ايذايي به همت سپاه، ارتش يا به طور مشترک اجرا شد که نيروهاي مردمي در قالب سازمان رزم سپاه بيشترين نقش را در آنها ايفا کردند. (صفحه ۴۰)

قرارگاه کربلا؛ نبرد بيت‌المقدس

در ادامه اين کتاب آمده است: با وجود آزادي نزديک به ۵۰۰۰ کيلومتر مربع از سرزمين‌هاي کشورمان و اسارت بيش از ۵۰۰۰ نفر عراقي، مردم ايران همچنان خواهان آزادسازي خرمشهر بودند. از سويي ۲۳ شبانه‌روز نبرد پي‌درپي توان خودي را کاسته بود و يگان‌ها نياز به بازسازي داشتند و اين امر، خود زمينه‌ساز بازيابي توان دشمن و تمرکز آن و پيچيدگي بيشتر عمليات شده بود. ضرورت تأمين مناطق آزاد شده، در سه دور پيشين نبرد قطعي بود و متمرکز کردن توان باقيمانده براي آزادسازي خرمشهر اهميت ويژه‌اي داشت و تکميل محاصره شهر و سپس آزادسازي آن، هدف اصلي عمليات محسوب مي‌شد و تأمين مناطق آزاد شده که در برگيرنده مناطق شمالي عمليات بود نيز ضرورتي انکارناپذير بود. بنابراين فرماندهي قرارگاه کربلا تأمين مناطق شمالي را به قرارگاه قدس واگذار کرد و براي آزادسازي منطقه جنوبي به ويژه خرمشهر ۳ قرارگاه فتح، فجر و نصر را به کار گرفت. (صفحه ۱۹۲)

نقش مردم در جنگ

مؤلف اطلس «نبرد بيت‌المقدس با اشاره به نقش مردم در فتح خرمشهر مي‌نويسد: نقش مردم در فتح خرمشهر نشان داد که در مواقع بروز بحران‌ها کشورها و حکومت‌هاي مردم نهاد با اتکا به مردم خويش مي‌توانند در مقابل سخت‌ترين بحران‌ها سرپا و استوار بمانند و بحران افروزان را نااميد کنند، حتي اگر نظام بين‌المللي با همه ابزارهايش عليه آن‌ها بحران‌آفريني کند. عمليات بيت‌المقدس، نقطه عطف تاريخ جنگ هشت ساله عراق با ايران و بلکه نگين تاريخ معاصر اين مرز و بوم محسوب مي‌شود. در اين نبرد، موفقيت راهبردي آزادسازي سرزمين‌هاي اشغالي در جنوب، با اتکا به حضور مردم در جنگ محقق شد و برتري نظامي ايران بر عراق مورد تاکيد کارشناسان و تحليل‌گران مسائل نظامي قرار گرفت. اگرچه محافل خبري نتوانستند يا نخواستند نقش مردم را در پيروزي نظامي ايران آشکار کنند و کوشيدند شکست‌هاي ارتش عراق را در پوشش عقب‌نشيني به مرزهاي بين‌المللي توجيه کنند اما اين مسئله نتوانست نقش تأثيرگذار مردم در جنگ را کمرنگ جلوه دهد.

نقش مردم در فتح خرمشهر که مي‌توانست مدلي براي بهره‌برداري ساير کشورهاي منطقه باشد، زنگ خطري را براي کشورهاي مرتجع غير مردمي منطقه به صدا درآورد و موجب شد آنان با نظر مثبت دو ابرقدرت آمريکا و شوروي مبادرات به تقويت مالي و نظامي عراق کنند و آن را به عنوان پرچمدار مبارزه با نظام مردم‌سالار جمهوري اسلامي ايران سرپا نگه دارند. (صفحه ۲۴۶)

آزادي خرمشهر، قله افتخارات

نويسنده درباره آزادي خرمشهر نوشته است: فرو ريختن سنگرهاي مستحکم دشمن در خرمشهر به همت رزمندگان پاسخ محکمي بود به دشمني که بر در و ديوار شهر نوشته بود: «آمده‌ايم تا بمانيم: جئنا لنبقي»؛ دشمني که براي خرمشهر فرماندار و سهميه ارزاق تعيين کرده بود و پاسخي که امروز عامل بازدارنده‌اي است در برابر هر تجاوزگري که چشم طمع به اين سرزمين دوخته باشد. آري؛ هر چند که چشم‌انداز جنگ‌هاي تحميلي مملو از تلخي‌ها، زشتي‌ها و ويراني‌هاست، دفاع در برابر دشمن تجاوزگر براي مردم تمدن‌ساز ايران سرشار از مقاومت، دليري، حماسه، تجربه و افتخار بود که نبرد بيت‌المقدس و آزادي خرمشهر قله اين افتخارات محسوب مي‌شود. (صفحه ۲۴۸)

اطلس «نبرد بيت‌المقدس» به کوشش گروه مطالعات و جغرافياي نظامي، به نويسندگي اميرحسين کيهان‌پناه، به شمارگان ۲۰۰۰ نسخه، با قيمت ۳۵ هزارتومان، توسط مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس چاپ و عرضه شده است.

تعداد بازديد:282 آخرين تغييرات:98/03/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر