دوشنبه 5 خرداد 1399 - 2 شوال 1441 - 25 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

قرارداد آتی و آپشن نفت در بورس انرژی فعال شود

در گفتگو با مهر مطرح شد:

قرارداد آتي و آپشن نفت در بورس انرژي فعال شود

يک کارشناس بورس نفت گفت: کاهش حجم محموله هاي نفت عرضه شده در بورس با هدف حمايت از خريداران بوده و باعث مي شود خريداران با توان مالي کمتر نيز بتوانند در اين بازار حضور يابند.

صادق مرداني، کارشناس بورس نفت در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تأثير تغييرات اخير در فروش نفت در بورس انرژي گفت: کوچک شدن حجم محموله‌ها يکي از مولفه‌هايي است که در اطلاعيه اخير شرکت ملي نفت ايران در نظر گرفته شده است؛ اين اقدام که مي‌توان آن را در راستاي حمايت از خريداران دانست، موجب مي‌شود خريداران با قدرت خريد پايين‌تر نيز امکان خريد محموله‌هاي کوچک‌تر را داشته باشند.

وي با اشاره به اينکه براي عرضه نفت در بورس مي‌توان محموله‌هاي ۱۰۰ لاتي (معادل ۱۰۰ هزار بشکه) تا ۵ هزار لاتي (معادل ۵ هزار بشکه) نيز عرضه کرد، ادامه داد: در اين صورت مي‌توان از قراردادهاي کاغذي مانند قراردادهاي آتي و آپشن استفاده کرد. چرا که به گفته مسوولين ذي ربط زيرساخت براي ايجاد بازارهاي کاغذي در ايران وجود دارد. از سويي ديگر بايد مدنظر داشت که در صورت تعدد خريد لات ها، به عنوان مثال ۱۰ محموله ۱۰۰ لاتي، امکان افزايش هزينه نقل و انتقالات مالي وجود دارد.

به گفته اين کارشناس بورس نفت، کوچک شدن محموله‌هاي نفتي موجب کاهش هزينه‌هاي حمل و نقل، انتقالات مالي و … مي‌شود و خريداران خرد نيز امکان خريد نفت از بورس را پيدا مي‌کنند.

مرداني با بيان اينکه اکنون شرکت ملي نفت ايران تصميم گرفته محموله‌هاي نفتي را به صورت خرد در بورس عرضه کند، اظهار داشت: در اين شکل عرضه مي‌توان از قراردادهاي کاغذي استفاده کرد که در اين صورت تعداد مشتري‌ها بيشتر، بازار رقابتي تر و در نتيجه کشف قيمت با نتيجه مطلوب‌تري انجام مي‌شود. البته قراردادهاي کاغذي مناسب براي بازارهاي فيوچر هستند، اما مي‌توان به عنوان ابزاري براي فروش نفت از آن استفاده کرد.

وي همچنين درباره فروش نفت توسط کميته ۵ يا ۷ نفره اموربين الملل شرکت ملي نفت ايران، توضيح داد: اموربين الملل شرکت ملي نفت ايران حدود ۵۰ سال است که با اين روش نفت مي‌فروشد. به اين ترتيب که مشتريان به اين بخش از شرکت ملي نفت مراجعه کرده و طبق فرمولي که بر اساس مولفه هاي روز کارشناسي شده، نفت خريداري مي‌کنند. اين روش کمکي به توسعه تجارت نفت کشور و توانمند شدن بخش خصوصي نمي‌کند و تنها روشي براي رفع نيازها به درآمدهاي نفتي است. اين در حالي است که در بورس نفت بخش خصوصي تقويت مي‌شود و درآمدزايي بيشتري خواهد داشت و تلاش مي‌شود تا با روش‌هاي بهتر و بيشتري فروش نفت را در فضايي شفا توسعه دهد.

وزارت نفت اواخر ارديبهشت ماه تغييراتي در شيوه نامه عرضه نفت در بورس انرژي ايجاد کرد که مهم‌ترين آن، تغيير در حداقل حجم بارگيري نفت خام است. بر اين اساس، حداقل ميزان خريد که در عرضه‌هاي پيشين ۳۵ هزار بشکه بود، به هزار بشکه کاهش يافت و در عرضه ۳۱ ارديبهشت ماه سال جاري نفت سبک در بورس انرژي، محموله‌هاي هزار بشکه‌اي ارائه شد که البته اين عرضه، بدون مشتري ماند.

تعداد بازديد:237 آخرين تغييرات:98/03/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر