دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

شکایت مجلس از ۱۵ نهاد به دلیل عدم حمایت از آمران به معروف

در صحن علني تصويب شد؛

شکايت مجلس از ۱۵ نهاد به دليل عدم حمايت از آمران به معروف

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از ۱۵ نهاد دولتي و غيردولتي به دليل عدم اجراي قانون حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر، به قوه قضائيه شکايت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علني روز شنبه مجلس شوراي اسلامي بررسي گزارش کميسيون فرهنگي در خصوص اجراي قانون حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر، طبق ماده ۲۳۴ آئين‌نامه داخلي مجلس، در دستور کار قرار گرفت.

کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در اين گزارش اعلام کرده است:

۱. بر اساس گزارش ستاد امر به معروف و نهي از منکر و گزارش وزارت امور اقتصادي و دارايي، تبصره ماده ۹ قانون حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر در قانون بودجه ساليانه کشور درج نشده و رديف درآمدي براي آن پيش‌بيني نشده به همين جهت، سازمان برنامه و بودجه تکليف خود را اجرا نکرده است.

۲. مستند به گزارش‌هاي ستاد، سازمان صدا و سيما تکليف مذکور در ماده ۱۰ را ناقص انجام داده است. همچنين از وزارت علوم و سازمان بسيج، گزارشي در خصوص اين حکم قانوني دريافت نشده است.

۳. وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به تکليف خود مبني بر آگاه‌سازي اتباع خارجي نسبت به قوانين و مقررات و رعايت شئون اسلامي عمل نکرده‌اند.

۴. سازمان امور اداري و استخدامي کشور دستورالعمل اجرايي قانون موظف به تصويب ساختار سازماني و تشکيلات تفصيلي لازم بوده است؛ لکن مستند به گزارش ستاد، علي‌رغم تهيه ساختار و تائيد آن توسط رئيس ستاد، اين سازمان تابه حال به وظيفه قانوني خود عمل نکرده است.

۵. ستاد امر به معروف و نهي از منکر در ماده ۱۶ قانون مکلف بوده است که گزارش عملکرد خود را ساليانه به مقام معظم رهبري و قواي سه‌گانه ارسال کند؛ اين قانون ناقص اجرا شده است. همچنين ستاد در ماده ۲۲ مکلف بوده است در هفته احياي امر به معروف و نهي از منکر، گزارش عملکرد خود را به کميسيون فرهنگي ارسال کند که اين حکم نيز اجرا نشده است.

۶. مستند به گزارش‌هاي ستاد، بنياد شهيد، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شهرداري‌ها، سازمان ميراث فرهنگي، سازمان برنامه و بودجه، حوزه‌هاي علميه، سازمان تبليغات اسلامي، سازمان صدا و سيما، قوه قضائيه، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، وزارت اطلاعات، وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نيروي انتظامي به عنوان دستگاه‌هاي اجرايي موضوع قانون، گزارش فعاليت خود را به ستاد ارائه نکرده و تکاليف قانوني خود را انجام نداده‌اند.

نمايندگان در پايان طبق ماده ۲۳۴ آئين‌نامه داخلي مجلس، با ۱۷۱ رأي موافق، ۱۴ رأي مخالف و ۸ رأي ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماينده حاضر در مجلس، با ارسال اين گزارش به قوه قضائيه موافقت کردند.

تعداد بازديد:302 آخرين تغييرات:98/03/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر