یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

ریشه اضطراب نداشتن معنا در زندگی است/ آرامش؛ گمشده زندگی بشر

حجت الاسلام محمدمهدي عباسي عنوان کرد؛

ريشه اضطراب نداشتن معنا در زندگي است/ آرامش؛ گمشده زندگي بشر

حجت الاسلام عباسي در برنامه معناي زندگي گفت: آرامش گمشده بشر امروز است و عصر امروز عصر اضطراب تلقي مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، «معناي زندگي» در هجدهمين برنامه سري جديد خود، جمعه ۳ خرداد، با اجرا و کارشناسي سيد محمد تقي موحد ابطحي ميزبان حجت الاسلام محمد مهدي عباسي آغوي، استاد حوزه و روانشناس بود تا به موضوع «آرامش و معناي زندگي» بپردازند.

حجت الاسلام عباسي با تعريف آرامش اظهار کرد: آرامش گمشده بشر امروز است و عصر امروز عصر اضطراب تلقي مي شود. آرامش يک حالت رواني خوشايند است که همراه با آرامشي است که فرد از گذشته ناراحتي ندارد و از آينده نگراني ندارد.آرامش حالت رکود نيست چون رکود يک حالت خنثي و نا خوشايند است. آرامش يک عدم حرکت و عدم دلهره خوشايند است. آرامش نقطه مقابل اضطراب است. اضطراب به معناي حرکت و عدم سکوني ناخوشايند است و همچنين يک بيماري رواني و بدني، بر اثر يک ترس مبهم است.

وي در ادامه فرق ترس و اضطراب و استرس را بيان کرد: منبع ترس مشخص است ولي منبع اضطراب مشخص نيست. ترس مربوط به زمان حال است ولي اضطراب مربوط به زمان آينده است. ترس عامل بيروني دارد اما اضطراب عامل دروني دارد و نکته آخر اينکه ما در مقابل ترس معمولاً فعال هستيم يعني عملکردي براي رفع آن خطر بيروني داريم ولي در اضطراب منفعليم و ناتوان مي شويم. بنابراين اضطراب خيلي تهديد کننده تر از ترس است. استرس گاهي ملازم اضطراب است يعني استرس ها مي توانند ناشي از اضطراب باشند يا خودشان باعث اضطراب شوند. شخصيت، شيوه هاي تربيتي، تغذيه و باورها در اضطراب تاثير دارند.

*ريشه اضطراب نداشتن معنا در زندگي است

حجت الاسلام عباسي عوامل ايجاد اضطراب را برشمرد: فرويد مي‌گويد؛ تمدن براي انسان به بهاي اضطراب تمام شد و اضطراب درد رواني است و علامت بيماري هاي ديگر است. تحقيقات نشان داده اند که اضطراب در بيماري هاي جسمي اثر گذار است. مکتب روان تحليل گري مي‌گويد، سرکوب غرايز انساني سبب ايجاد اضطراب مي شود. مکتب رفتار درماني و رفتار گرايي بر اين باورند که اضطراب دروني نيست و محيط اضطراب ايجاد مي کند. مکتب انسان‌گرايي که روي شناخت ها تاکيد دارد مي گويد عوامل دروني و باورهاي غلط ما منشأ اضطراب است. اما مهمترين آنها مکتب معنا درماني است که از فلسفه اگزيستانس آغاز شد. اينها معتقدند که ريشه اضطراب نداشتن معنا در زندگي است. در نگاه فرانکل هر چيزي مي تواند به زندگي معنا دهد اما در نگاه فلاسفه اسلامي معنا بايد يک امر ارزشمند باشد.

وي درباره مکتب وجودي ملاصدرا گفت: ملاصدرا وقتي از وجود شروع مي کند به اين نتيجه مي رسد که وجود يعني کمال محض که همه انسان ها خواهان آن هستند. خداوند هدف غايي ما را فلاح و رستگاري قرار داده است. چطور معنا به زندگي من آرامش مي دهد؟

حجت الاسلام عباسي پاسخ داد: انساني که مي خواهد آرامش داشته باشد بايد در حال حرکت و تکاپو باشد. هر حرکتي يک مقصد و مقصودي دارد. وقتي شما هدفي براي خود در نظر گرفته اي، زندگي ات براي رسيدن به آن هدف معنا پيدا مي کند و وقتي شما در حال حرکت به سمت آن مقصود هستيد احساس کمال مي کنيد و زندگي ات معنا پيدا مي کند. خداوند در قرآن هدف غايي ما را فلاح و رستگاري قرار داده است و براي رسيدن به اين فلاح افعال متعددي مثل روزه و تقوا را تعريف مي کند. داشتن هدف واحد در زندگي باعث کاهش اضطراب است.

وي در انتها به تعريف سبک زندگي پرداخت و افزود: سبک زندگي يعني شيوه ثابتي که شما به آن گونه زيست مي کنيد و بايد شما را به هدفي برساند. شما وقتي معناي زندگي تان را بر اساس دين تعريف کرده ايد، سبک زندگي تان نيز بايد بر اساس همان باشد. امروزه ما معناي زندگيمان را از دين گرفته ايم و سبک زندگيمان را از غرب و اين باعث از دست رفتن خلوت و آرامش ما شده است. سبک معماري اسلامي رابطه هاي ما را با طبيعت، با ديگران، با خودمان و با خدا حفظ مي کند اما معماري از غرب آمده ي امروز خيلي از اين رابطه ها را از ما مي گيرد و باعث مي شود ما يک موجود تک بعدي شويم و فقط با ديگران رابطه داشته باشيم.

برنامه «معناي زندگي» به تهيه کنندگي محسن کرمي، محصولي از گروه فرهنگ و انديشه شبکه ۴ سيما است که در ماه رمضان هر روز ساعت ۱۹ راهي آنتن اين شبکه مي‌شود.

تعداد بازديد:375 آخرين تغييرات:98/03/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر