یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

جهان آینده و آرمانشهر بچه‌ها با اسباب‌بازی‌ها شکل می‌گیرد

فاضل نظري در افتتاحيه نمايشگاه دائمي اسباب‌بازي:

جهان آينده و آرمانشهر بچه‌ها با اسباب‌بازي‌ها شکل مي‌گيرد

فاضل نظري مي‌گويد اگر امروز اهميت مقوله اسباب‌بازي در کشور درک نشود، در آينده صدمات بسياري به فرهنگ کشور وارد مي‌شود؛ زيرا اسباب‌بازي‌ها در معماري هويت کودکانمان نقش کليدي دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، افتتاحيه اولين شوروم (نمايشگاه دائمي) اسباب‌بازي‌هاي ايراني و بررسي و تحليل نقش اسباب‌بازي به عنوان يک کالاي فرهنگي هويت‌ساز، دوشنبه ۲۰ خردادماه با حضور حجت‌الاسلام محمد قمي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، فاضل نظري مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و… در مجموعه فرهنگي شهداي انقلاب اسلامي سرچشمه برگزار شد.

فاضل نظري مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در مراسم افتتاحيه نمايشگاه دائمي اسباب‌بازي گفت: خوشحالم که در آئين آغاز به کار مجموعه نمايشگاه اسباب‌بازي که به شکل خصوصي زمينه را براي تکميل فرايند توليد و عرضه اسباب‌بازي ايجاد مي‌کنند، شرکت کردم تا از همه عوامل اين نمايشگاه تشکر کنم. به اعتقاد من، حوزه اسباب‌بازي حامل فرهنگي است که بچه‌ها خيال‌ها و آرزوهايشان را با آن بازي مي‌کنند، همانگونه که ما در گذشته، با اسباب‌بازي جهان آينده و آرمانشهرمان را در اسباب‌بازي پيدا مي‌کرديم.

مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان درباره درجه اهميت اسباب‌بازي در کشور گفت: اگر اهميت اين مقوله و اسباب‌بازي ملي درک نشود صدمات زيادي به فرهنگ وارد خواهد شد، شما تصور کنيد کشوري قصد داشته باشد فرهنگ‌اش را به ديگر کشورها انتقال دهد، اسباب‌بازيشان را به صورت رايگان در کشورها پخش مي‌کنند و ديگر کشورها بچه‌هايشان با آن اسباب‌بازي بازي مي‌کنند و فرهنگ بيگانه در کشور رواج داده مي‌شود که اگر بر اين اتفاق عنوان تهاجم فرهنگي هم بگذاريم، کم است.

بيشتر محصولات فرهنگي در کشور خارجي است

او در ادامه بيان کرد: شما فکر کنيد در گزارش‌هايي که از نمايشگاه کتاب به دستمان رسيده است آثار ترجمه بيشتر از آثار داخلي فروش داشت؛ مردم ما با شعاري مواجه هستند که طبق آن مي‌خواهند محصولات ايراني را براي کودکانشان بخرند، اما مي‌بينيم اين اتفاق عملاً رخ نمي‌دهد. بايد در حوزه محصولات ايراني، محل عرضه و فروش با تاکيد بر ايراني بودن محصول، نظام نوآوري در توليد و خلق ايده، نهادهاي مختلف نقش خود را درست ايفا کنند و ما بايد تمام اين حوزه‌ها را تقويت کنيم.

به گفته نظري، گفتمان عمومي و برجسته‌سازي در حوزه اسباب‌بازي در اين سال‌ها افزايش پيدا کرده است. بايد بدانيم اسباب‌بازي در معماري هويتي کودکان بسيار اهميت دارد.

او درباره نظام آموزشي نادرست در کشور تصريح کرد: ما در نظام آموزشي‌اي که مبتني بر حفظيات است، کودکانمان اطلاعاتي را بر حافظه‌هايشان مي‌سپارند که تأثيري در نوع زندگي آنان ندارد، در حالي که ما احتياج به دانشي داريم که در طول مدت از ميان نرود. اي کاش مثلاً صبر را به ما آموزش مي‌دادند که ما در اجتماع مي‌بينيم صبر را آموزش ندادند که اين واژه در معارف و ادبيات ما از زمان قديم وجود داشته است. به اعتقاد من بچه‌ها مي‌توانند مثلاً صبر کردن را با بازي با اسباب‌بازي ياد بگيرند. اسباب‌بازي مهارت‌هايي به کودکان ياد مي‌دهد که در آينده ارزشمند است.

مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گفت: در خصوص حفظ و نگهداري منابع انساني بايد نگران بود و تلاش کرد. اميدوارم اتفاقات امروز و افتتاح چنين نمايشگاهي تکثير شود. همچنين بايد با کالاهايي که در تعارض فرهنگي با ما هستند برخورد کنيم. به عنوان مثال در شوراي نظارت، شخصيت يک اسباب بازي در قالب کالا يا محصولي تأييد نمي‌شود، اما مي‌بينيم در ديگر قالب‌هاي فرهنگي منتشر مي‌شود! نهادهاي تصميم گيرنده بايد با هم هماهنگ باشند، بايد صداي هماهنگ‌شده‌اي در حوزه صنايع فرهنگي بيرون بيايد.

دو هزار اسباب‌بازي ايراني در نمايشگاه دائمي

استاد حسين مديرعامل مجموعه زندگي بهشتي در ابتداي اين برنامه گفت: مجموعه زندگي بهشتي که محل شهادت شهيد بهشتي است ۴ سال مي‌شود که فروشگاه صنايع فرهنگي را با کمک مجموعه سبک زندگي طيبه و ديگر حاميان راه‌اندازي کرده و تمرکزش بر اهميت کالاهاي فرهنگي است.

وي ادامه داد: از محصولات ارائه شده در اين مجموعه کالاهاي حجاب و عفاف، جهيزيه و محصولات مرتبط به کودکان و نوجوانان است. بنياد فرهنگي خاتم‌الاوصيا، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از نهادها و سازمان‌هايي بودند که ما را در ايجاد نمايشگاه اسباب‌بازي ياري کردند، همچنين نزديک به دو هزار اسباب‌بازي ايراني در اين مجموعه وجود دارد.

در صنعت اسباب‌بازي، صادرات خوبي صورت مي‌گيرد

محمد نخ‌چي مسئول نمايشگاه دائمي اسباب‌بازي درباره نحوه برگزاري اين نمايشگاه اظهار کرد: ايده اين نمايشگاه با بازديد از نمايشگاه‌هاي مختلف جهان صورت گرفت، مجموعه اين اسباب‌بازي‌هاي ساختني، باغباني، قاليبافي، روميزي، فکري و… هستند که مخاطبان مي‌توانند با حضور در اين نمايشگاه کالاي خود را انتخاب کنند و ما محصولات را از توليدکنندگان تحويل مي‌گيريم و به آنان عرضه مي‌کنيم.

او ادامه داد: در اين چند سال اخير صادرات خوبي به کشورهاي ديگر شده و اميدواريم سال‌هاي آتي صادرات خوبي در زمينه اسباب‌بازي داشته باشيم.

هويت و شخصيت کودک با بازي با اسباب‌بازي شکل مي‌گيرد

غلامرضا ديزجي فعال حوزه اسباب‌بازي در ادامه اين برنامه تصريح کرد: موضوع برگزاري اين نوع نمايشگاه نياز کودک به اين مسائل فرهنگي است و کودکان بايد با اسباب‌بازي آموزش را ياد بگيرد. بحث هويت و شخصيت کودک چيزي به جز بازي با اسباب‌بازي نيست. هويت هر انساني مفهوم واقعي از خودش است و کودکان همراه با بازي است که خودشان را مي‌شناسند و روابط اجتماعي‌شان را شکل مي‌دهد تا با خلاقيت بهتر و بيشتري مسير زندگي را طي کنند.

او عنوان کرد: جمع‌آوري اين نوع نمايشگاه اتفاق خوبي است که اين کالاي فرهنگي در کشور رواج پيدا کند و بحث واردات در کشور کمرنگ شود.

تعبيه اتاق اسباب‌بازي در مدارس

علي اکبرزاده مشاور آموزش و پرورش گفت: مدتي است که اسم اسباب‌بازي زياد به گوش خورده مي‌شود و اين اتفاق مبارکي است و آموزش و پرورش هم از اين رويداد استقبال مي‌کند و ما در مراکز آموزشي و مدارس اتاق‌هاي اسباب‌بازي تعبيه کرديم که تصميم داريم در آينده اين اتفاقات زيادتر شود.

او اظهار کرد: اميدوارم اين اتفاق مبارکي باشد و شرايط خوبي ايجاد شود و توليدکنندگان، محصولات خوبي را توليد کنند تا با محصولات و کالاهاي فرهنگي، اوقات با نشاطي براي کودکان فراهم کنند.

دعوت از فعالان حوزه نوشت‌افزار

سيدمحمد هاشمي مديرعامل سرچشمه هم در اين مراسم گفت: مجموعه سرچشمه يک کار محوري براي خودش تعريف کرده است که اين مجموعه را راه‌اندازي کرده است. سرچشمه پاتوق اصلي جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي است و از اينکه ما توانستيم با مجموعه اسباب‌بازي اين کار مشترک را ايجاد کنيم، خوشحال هستيم. از ديگر برنامه‌ها ايجاد نمايشگاه نوشت‌افزار است و از تمام فعالان فرهنگي و هنري جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي دعوت مي‌کنيم در اين راه ما را ياري کنند.

تعداد بازديد:242 آخرين تغييرات:98/03/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر