چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

حمایت از تولید اسباب‌بازی بومی از وظایف سازمان تبلیغات است

حجت‌الاسلام قمي در مراسم افتتاحيه نمايشگاه اسباب‌بازي:

حمايت از توليد اسباب‌بازي بومي از وظايف سازمان تبليغات است

رييس سازمان تبليغات اسلامي گفت: توليد ملي محصولات اسباب‌بازي را بايد بيشتر کرد؛ دستگاه‌ها و نهادهاي مرتبط از جمله سازمان تبليغات اسلامي وظيفه دارند از اين حوزه حمايت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، افتتاحيه اولين نمايشگاه دائمي اسباب‌بازي‌هاي ايراني و بررسي و تحليل نقش اسباب‌بازي به عنوان يک کالاي فرهنگي هويت‌ساز امروز عصر دوشنبه، ۲۰ خردادماه، با حضور حجت‌الاسلام محمد قمي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، فاضل نظري مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و… در مجموعه فرهنگي شهداي انقلاب اسلامي سرچشمه برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمد قمي رئيس سازمان تبليغات اسلامي در مراسم افتتاحيه نمايشگاه اسباب‌بازي با اشاره به که در دوران مبارزات انقلاب افرادي بارها بارها خدمت امام خميني (ره) رفتند تا مبارزات مسلحانه داشته باشند، گفت: روزي عده‌اي خدمت حضرت امام (ره) رفتند و درباره ضرورت مبارزه مسلحانه صحبت کردند که امام فرمودند مسير مبارزاتي ما مبارزه مسلحانه نيست، ما مدل مبارزاتمان فرق مي‌کند ما بايد مدل مبارزه خودمان را داشته باشيم، که البته مدل مبارزه خودمان را هم داشتيم. مجدد عده‌اي نزد امام (ره) رفتند و بيان کردند که حزب تشکيل دهند، امام (ره) باز هم اجازه ندادند و فرمودند مدل مبارزه ما مردم را به صحنه آوردن است، حزب مدل مبارزاتي ما نيست.

رئيس سازمان تبليغات ادامه داد: ما يک خانواده بزرگ هستيم که زيست‌بوم متفاوتي دارد که اقتضائات خاص خودش و ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارد. بسياري از موضوعاتمان شبيه هيچ‌جاي ديگر در دنيا نيست، اختصاصات ايران اسلامي را دارد که وقتي مي‌خواهد پيشرفت کند يک سوال نزد انديشمندانش اين است که الگوي پيشرفت ما کدام است. آيا اگر شبيه آن کشور يا ديگر کشورها شديم به معناي پيشرفت است؟

حجت‌الاسلام قمي اظهار کرد: ما الگوي بومي خودمان را براي پيشرفت مي‌خواهيم و علوم انساني بومي خودمان را مي‌خواهيم؛ الگوي اسلامي پيشرفت يک ضرورت عقلاني است. ما در طول تاريخ در دنيا حرف براي گفتن داشتيم و امروز هم حرف‌ها داريم. مي‌خواهيم تمدن ديگري بسازيم. در سبک زندگي ما چنان معنويت در تاروپود فرهنگ، باورهايمان و اعتقادمان ريشه دوانده که شکل و شمايل تمدن‌مان، سازه‌ها و معماري‌مان متفاوت است.

او تصريح کرد: در اين سال‌هاي اخير بسيار منفعل بوده‌ايم، اما حالا مي‌خواهيم پيشرفت کنيم و يک قدم از آرمان‌هايمان کوتاه نمي‌آييم، ولي بايد دنبال پيشرفت خودمان باشيم که مهندسي فرهنگي هم نام دارد. يعني ما يک نظام ارزشي معيار و مطلوب داريم که همه شاخص‌ها را بر اساس نظام مطلوب خودمان شکل مي‌دهيم که يکي از آن معيارها بازي است. بازي در عقبه تاريخي ما پديده‌اي غني بوده است. در عقبه تاريخي ما بازي باعث پيوند انسان‌ها بوده است، صميميت را بيشتر مي‌کرده و تحرکات انسان‌ها بيشتر مي‌شده است. تفريح و بازي تنها براي کودکان نبوده، بلکه بزرگترها هم از آن بهره مي‌بردند. خيلي از تفريحات حلال ما جزو بازي بوده است.

حجت‌الاسلام قمي درباره اسباب‌بازي متناسب زيست بوم کشورمان گفت: بايد به دنبال اسباب‌بازي متناسب با زيست‌بوم خودمان باشيم، البته چشممان را بر روي دست‌آورد ديگر کشورها نمي‌بنديم اما همه چيز را با آغوش باز و بدون بررسي جوانب و تبعاتش نمي‌پذيريم. اگر يک نوع بازي متولد شده که آدم‌ها سرهايشان را داخل گوشي مي‌برند و از همديگر فاصله مي‌گيرند، بايد به آفات و تبعات‌اش فکر کنيم.

او بيان کرد: اين همه خلاقيت ميان جوانان کشورمان موج مي‌زند، حتماً مي‌توانيم اسباب‌بازي متناسب زيست‌بوم و فرهنگ خودمان، به عنوان اسباب‌بازي جذاب‌تر، گيراتر از اسباب‌بازيهاي غيربومي با ابزار نوين و فناوري ديجيتال توليد کنيم. بايد صنايع فرهنگي را به صورت جدي‌تر و خلاقانه‌تر پيگيري و دنبال کنيم.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در ادامه گفت: شما تصور کنيد که فرزند ايراني در بغل پدرش است اما کسي ديگر ذهن او را به اختيار مي‌گيرد که نظام ارزشي ديگري دارد و اين واقعاً خوب نيست.

او همچنين افزود: البته ما بعد اقتصادي ماجراي اسباب‌بازي را هم دست‌کم نمي‌گيريم. چرخش اقتصادي اسباب‌بازي در دنيا امري مهم است و بعد از اسلحه و مواد مخدر و… تجارت اسباب‌بازي در دنيا رونق اقتصادي پديد مي‌آورد.

اين مقام مسئول اظهار داشت: از منظر توليد ملي هم بايد به مسئله اسباب‌بازي و نوشت‌افزار توجه نشان داد که مثلاً چند درصد اين محصولات ايراني است. حتي چند درصد کتاب‌ها براي کودکان ترجمه‌اي است؟! که حتي نقاشي‌هايش هم خارجي است که بسيار آفات و صدمات زيادي را براي کودکان ما دارد.

او اظهار کرد: اسباب‌بازي بر روي ابعاد شناختي و هويتي فرزندان اثر مستقيم دارد و کسي که بر زيست‌بوم فرهنگي کشورش حساس است حتماً ضرورتي را در اين بخش‌ها ايجاد مي‌کند. اينکه مي‌گوئيم اقتصاد بايد به سمت توليد ملي برود اقتضا مي‌کند که در موضوع اسباب‌بازي اهتمام ورزيده شود و ما دست تمام کساني که در اين حوزه توليد ملي دارند را مي‌فشاريم.

حجت‌الاسلام قمي تصريح کرد: بايد توليد ملي محصولات اسباب‌بازي را بيشتر کرد. همچنين دستگاه‌ها و نهادهاي مرتبط از جمله سازمان تبليغات اسلامي وظيفه دارند از اين حوزه حمايت کنند.

او با اشاره به برگزاري نمايشگاه اسباب‌بازي گفت: مسئله مهم در ايجاد چنين نمايشگاه‌هايي ميدان دادن به جوانان خلاق براي خلق اسباب‌بازي متناسب با زيست‌بوم خودمان است و آن را تقويت کند.

او در پايان با اشاره به خاطره‌اي در خصوص تبادل دو هديه در خانواده‌اش گفت: من يکي از مهم‌ترين هدايايي که از همسرم گرفتم، البته اسباب‌بازي نبوده، بلکه نوشت‌افزار بوده است ولي يکي از مهم‌ترين هديه‌هايي که به ايشان (همسرم) دادم مداد رنگي بوده است. ما بايد در اين زيست بوم و اين فرهنگ غني و با بچه‌هايي که بمب استعداد هستند حتماً بايد به توليد اسباب‌بازي‌هاي پر مغز و پرمحتوا و جذاب و خواستني اهتمام بورزيم.

تعداد بازديد:206 آخرين تغييرات:98/03/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر