یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

فشارخون بالا علت ۲۰ درصد مرگ و میر ایرانی ها

مشاور عالي وزير بهداشت مطرح کرد؛

فشارخون بالا علت ۲۰ درصد مرگ و مير ايراني ها

مشاور عالي وزير بهداشت، گفت: در حدود ۲۰ درصد مرگ و ميرهاي کشور به دليل فشار خون بالا اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسماعيل اکبري، روز دوشنبه در نشست خبري بسيح ملي کنترل فشار خون که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به عوارض فشار خون بالا، افزود: در ساختار جديد وزارت بهداشت در نظر داريم با اقدامات کوچک راهي براي پيشگيري از ابتلاء به بيماري‌هاي غير واگير فراهم کنيم.

وي با بيان اينکه ۲۱ درصد ايراني‌ها فشار خون دارند، ادامه داد: با اطلاع رساني و آگاهي درست، مردم به سمت کنترل فشار خون سوق پيدا مي‌کنند.

اکبري با عنوان اين مطلب که زنان نسبت به مردان بيشتر مبتلا به فشار خون هستند، افزود: وزن بالا و ساختار هورموني، از مهم‌ترين علل ابتلاي بيشتر زنان به فشار خون است. البته با توجه به اينکه مردان کمتر به سلامت خود اهميت مي‌دهند، درصد زيادي از آنها نسبت به فشار خون خود مطلع نيستند.

مشاور عالي وزير بهداشت، با اشاره به پايين بودن سرانه مصرف سبزيجات در کشور، گفت: سرانه مصرف سبزيجات در ايران يک سوم استاندارد جهاني است.

اکبري، مصرف حبوبات را در کنترل فشار خون مؤثر دانست و افزود: متأسفانه سبک غذايي مردم تغيير کرده است، به طوري که در گذشته بيشتر شاهد مصرف آش يا آبگوشت‌ها که منابع غني حبوبات هستند، بوديم، اما در حال حاضر در کمتر خانه‌اي اين غذاها طبخ مي‌شود.

مشاور عالي وزير بهداشت در خصوص مصرف ويتامين D که در روغن هاي مصرفي تبليغ مي شود، گفت: اين قبيل روغن ها نمي تواند نياز بدن به اين ويتامين را تامين کند و البته به هيچ عنوان منطقي نيست که با مصرف روغن انتظار تامين ويتامين D را داشته باشيم، چراکه مصرف روغن، خود مي تواند باعث بروز بيماري هاي ديگري باشد. در واقع هر فرد تنها بايد يک درصد از کالري بدن را با روغن تامين کند. همچنين اسيد چرب اشباع شده در روغن حيواني بيشتر است و قدرت متابوليسم خفيفي دارد که مي تواند بر ديواره عروق باقي بماند. اما اسيد چرب ترانس به درون سلول نفوذ کرده و بسيار مضر است.

وي همچنين نسبت به مصرف سنگ نمک و نمک دريا هشدار و افزود: مردم بايد بدانند آگاه باشند نمکي که مصرف مي کنند حاوي چه املاحي است، وزارت بهداشت فقط مي تواند ميزان مصرف نمک را تعيين کند و استاندارد آن بايد توسط موسسه استاندارد تامين شود و استاندارد نمک نيز اعلام شده است. اما با اين وجود، نمک هاي متنوعي در بازار وجود دارد، بعيد است که همه آنها استاندارد لازم را داشته باشند. برخي افراد به علت ناداني مصرف سنگ نمک و نمک دريا را توصيه مي کنند. تجاري سازي اينگونه محصولات، ظلم به مردم است و بايد با آنها مقابله شود.

اکبري گفت: انتظار داريم در بسيج ملي کنترل فشار خون بتوانيم ۴۰ ميليون نفر را تحت پوشش قرار دهيم و ۲ ميليون فرد مبتلا به فشارخون بالا را شناسايي کنيم.

تعداد بازديد:220 آخرين تغييرات:98/03/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر