یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

جایگاه ۶۸ ایران در شاخص جهانی نوآوری

عضو هيئت عامل صندوق نوآوري و شکوفايي اعلام کرد:

جايگاه ۶۸ ايران در شاخص جهاني نوآوري

عضو هيئت عامل صندوق نوآوري و شکوفايي از جايگاه ۶۸ ايران در نوآوري خبر داد و گفت: عمده‌ترين فاکتور در ارتقاي رتبه ايران در شاخص نوآوري جهاني علم و فناوري است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از صندوق نوآوري و شکوفايي رياست جمهوري، دکتر محمد صادق خياطيان يزدي با بيان اينکه مهمترين ظرفيتي که امروز در کشور به وجود آمده است مربوط به توسعه اکوسيستم نوآوري است، گفت: اگرچه همه دولت‌ها به سهم خود تلاش‌هايي در اين زمينه داشته‌اند اما خوشبختانه با رويکرد جديدي که از دولت قبل (دولت يازدهم) شکل گرفت توسعه اکوسيستم نوآوري در کشور قوت گرفت و به شعار آن جامعه عمل پوشانده شد به طوري که امروز همه دستگاه‌ها و متوليان اين عرصه کنار هم جمع شده‌اند و اين مهمترين ظرفيتي بود که در کشور به اجرا درآمد.

وي در ادامه در پاسخ به اين سوال که جايگاه ايران در حوزه نوآوري در قياس با ساير کشورها چگونه است؟ گفت: از سال ۱۳۹۴ موضوع شاخص نوآوري جهاني براي دولت حائز اهميت شد چرا که اين شاخص تنها و مهمترين شاخصي در دنيا است که به صورت تخصصي به حوزه نوآوري مي‌پردازد. اين شاخص که (Global Innovation Index)GII يا شاخص نوآوري جهاني نام دارد همه ساله توسط سازمان جهاني مالکيت فکري منتشر مي‌شود. اين گزارش هفت بعد دارد که پنج بعد در شاخص ورودي و دو بعد در شاخص خروجي قرار مي‌گيرد.

عضو هيئت عامل صندوق نوآوري و شکوفايي رياست جمهوري با اشاره به اينکه عمده‌ترين پيشرفت‌ها و ارتقاي رتبه‌اي که ايران در شاخص نوآوري جهاني داشته، در دسته‌بندي حوزه علم و فناوري قرار گرفته است، تصريح کرد: اين شاخص از دو منظر قابل تحليل است؛ اولين منظر افراد و شاخصه‌هايي هستند که به طور مستقيم درگير حوزه علم و فناوري هستند. دومين منظر نيز به اقتصاد کلان کشور باز مي‌گردد. لذا تحليلي که از اين شاخص برمي‌آيد اين است که عمده‌ترين ارتقاي ما در اين شاخص مربوط به حوزه علم و فناوري است و ضعف ما هم در حوزه اقتصاد کلان بوده است؛ يعني ما در ورودي‌هاي خود در بحث نيروي انساني، پژوهش، توسعه شرکت‌هاي دانش بنيان و استارت‌آپ‌ها عملکرد خوبي داشتيم و اين نشان مي‌دهد که رويکرد دولت رويکرد درستي بوده است اما آن جايي که بهره‌بردار اين محصولات استارت‌آپي بايد محصولات اين شرکت‌ها را مورد حمايت قرار دهد و وارد بازار کار کند و نيز فراهم بودن زيرساخت‌هاي اقتصادي و نقش تنظيم‌گري و رگولاتوري که نهادهاي دولت بايد ايفا کنند نتوانسته‌ايم موثر واقع شويم، لذا لازم است که يک عزم جدي براي وصل کردن حوزه علم و فناوري به حوزه اقتصادي به وجود آيد.

خياطيان به جايگاه ۱۰۶ ايران در شاخص نوآوري جهاني در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد و گفت: در اين سال کارگروهي به رياست معاون علمي رئيس جمهوري تشکيل شد و دستگاه‌هاي ذيربط موضوع در اين کارگروه عضو شدند. سپس شاخص‌ها را تحليل و نقش همه دستگاه‌ها را در اين شاخص‌ها مشخص کرديم و نقاط ضعف و قوت بررسي شد و بحمدالله با همکاري تمامي دستگاه‌هاي ذيربط جايگاه ايران در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۷۵ و در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۶۵ ارتقاء پيدا کرد.

وي در پايان در پاسخ به اين سوال که افق پيش‌رو در حوزه نوآوري را چطور ارزيابي مي‌کند، گفت: امروز رويکرد بسيار خوبي در حوزه علم و فناوري در کشور در پيش گرفته شده است به طوري که هم توجه همه بخش‌هاي کشور به اين حوزه بيشتر شده و هم زير ساخت‌هاي خوبي فراهم شده است. امروز بسياري از مسائل کشور از حوزه علمي دنبال مي‌شود، اما به هرحال مشکلاتي که در کشور در حوزه اقتصادي وجود دارد بي‌تاثير بر حوزه علم و فناوري نيست و بايد براي آن چاره‌اي انديشيد.

تعداد بازديد:186 آخرين تغييرات:98/03/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر