چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/قرآن

داستان یک قاری که قبیله اش بی‌دین بود/ آشنایی با قاری تانزانیایی

در برنامه ماه بهشت مطرح شد؛

داستان يک قاري که قبيله اش بي‌دين بود/ آشنايي با قاري تانزانيايي

محمد دوسا قاري تانزانيايي است که در برنامه ماه بهشت از حضور خود در مسابقات بين المللي قرآن جمهوري اسلامي تا همايش پيرغلامان حسيني مي گويد.

به گزارش خبرنگار مهر، برنامه ماه بهشت همزمان با دومين شب از شب‌هاي پرفضيلت قدر يکشنبه شب پنجم خردادماه به روي آنتن شبکه قرآن و معارف سيما رفت تا اين بار نيز در لحظات افطار داستان جالبي براي روزه‌داران هموطن تعريف کند.

برنامه اين شب با تلاوت قاري نوجوان عليرضا حاجي‌زاده آغاز شد و در ادامه مهمان ويژه اين شب که «رضا محمد دوسا» از کشور تانزانيا بود معرفي شد. اين قاري و حافظ کل قرآن کريم سال ۱۳۹۵ در مسابقات بين‌المللي قرآن ايران حضور يافته و رتبه ششم را به دست آورده است، او همچنين در مسابقات بين‌المللي ديگري نيز حضور يافته و رتبه‌هايي کسب کرده است.

روستايي که در آن هيچکس شيعه نبود

محمد دوسا در شهر آروشاي تانزانيا و در قبيله‌اي که پيش از او بي دين بوده‌اند به دنيا آمده است. در اين شهر مردم يا مسيحي هستند و يا هيچ دين خاصي ندارند. اولين مسلمان قبيله محمد دوسا پدربزرگ او بوده است که در اين مورد مي‌گويد: «پدرم اولين روحاني قبيله بود و به سمت اهل تسنن گرايش داشت. در واقع بعد از اينکه پدر بزرگ مسلمان شد اغلب به سمت اهل تسنن گرايش داشتند. در چنين فضايي پدرم مرا را براي يادگيري قرآن به مدارس شيعه فرستاد. او اعتقاد داشت شيعه به قرآن و زبان عربي علاقه زياد دارد و من را فرستاد تا تنها قرآن و زبان عربي را بياموزم.

هدف پدر محمد اين بود که دو سال در مدرسه شيعيان بماند و بعد براي کمک کردن به او به محل زندگي‌شان بازگردد؛ «زماني که به مدرسه اهل تشيع رفتم بعد از دو ماه ماه محرم فرارسيد، ديدن حال و هواي محرم باعث شد تا بيشتر در مورد شيعه مطالعه کنم، نتيجه اين مطالعات انتخاب مذهب تشيع بود، در کنار اين حديث کساء هم بسيار بر من تأثير گذاشت».

محمد بدون هيچ ترسي تشيع خود را اعلام مي‌کند و با خواندن حديث کساء و معناي آن براي پدر و مادر، آنها را آرام مي‌کند. پدر محمد را مورد بازخواست قرار مي‌دهد اما مادر که پيشتر نام امام‌خميني (ره) را و راه و رسم و سلوک او را شنيده است، به دفاع از فرزند خود که راه روح‌الله را در پيش گرفته است دفاع مي‌کند.

محمد رضا دوسا که سابقه حضور در مسابقات بين‌المللي قرآن بسيار زيادي دارد در مورد حضور در مسابقات ايران مي‌گويد: «سال ۱۳۹۵ اين افتخار را پيدا کردم تا در مسابقات ايران حضور يافته و رتبه ششم را کسب کنم، از اين نتيجه بسيار راضي بودم چرا که من از قبيله‌اي آمده بودم که هيچ ديني نداشت اما بعد از چند سال در مسابقات ايران رتبه ششم را کسب کرده بودم».

محمد دوسا که پنج سال است براي تحصيل در ايران حضور يافته در مورد اولين برخوردهاي خود با قاريان ايراني مي‌گويد: «من حافظ کل قرآن هستم، در رشته حفظ در مسابقات بسياري شرکت کرده و رتبه‌هاي زيادي هم به دست آورده‌ام. در يکي از مسابقات به محض حضور در جايگاه به يکباره همه چيز را فراموش کردم و نتوانستم به جز يک بسم الله الرحمن الرحيم و اعوذ باللله الشيطان رجيم چيزي بگويم، بعد از مدتي بيمار شدم و اين بيماري باعث شد تا رفته رفته محفوظات من از بين برود».

استفاده از رهنمودهاي اساتيد برجسته قرآني ايران

«بعد از مدتي يک استاد ايراني به نام استاد دهدشتي به تانزانيا آمد، اين اولين برخورد من با اساتيد ايراني بود، من داستان حفظ خودم را براي ايشان تعريف کردم ايشان ترغيب کرد تا به سمت قرائت بروم، در همان زمان اين استاد حدود يک ماه به ما آموزش‌هايي ارائه داد، بعد از چند وقت مسابقاتي در تانزانيا برگزار شد، آموزش‌هايي که از استاد دهدشتي فراگرفته بودم باعث شد تا در آن مسابقات رتبه دوم را به دست بياورم. از همان موقع علاقه من به تلاوت بيشتر شد».

بعد از چند وقت گروهي از اساتيد قرآن ايراني که استاد شهيدي پور نيز در بين آنها بوده است به تانزانيا مي‌رود و محمد دوسا بيش از پيش خود را به اساتيد ايراني معرفي مي‌کند. همين رفت و آمدها باعث مي‌شود تا محمد دوسا براي اولين بار و در سال ۲۰۱۱ ميلادي به ايران بيايد و چند تلاوت در شهرهاي مختلف انجام دهد. از همان زمان جذب ايران مي‌شود و تصميم مي‌گيرد براي ادامه تحصيلات به ايران بيايد.

اين قاري و حافظ قرآن در مورد تحصيلات خود بيان مي‌دارد: «هنوز در جامعة المصطفي دانشجو هستم و برنامه‌ريزي کرده‌ام بعد از فارغ‌التحصيلي به روستاي مادرم که هيچ شيعه‌اي در آنجا زندگي نمي‌کند بروم و و مردم آن ديار را راهنمايي کنم». «مردم آنجا به تلاوت قرآن بسيار علاقه دارند، چند بار که من به تانزانيا رفتم بسياري از افراد نزد من مي‌آمدند و از من مي‌خواستند تا تنها تلاوت کنم و بس. براي همين کار من در آن روزها از صبح تا شب تلاوت قرآن بود.

محمد دوسا در مور قاريان مورد علاقه خود نيز اظهار مي‌کند: «تلاوت هاي شيخ حصان، محمود رمضان و شحات در بين قاريان مصري را بسيار دوست دارم. از بين قاريان ايراني نيز به تلاوت حامد شاکرنژاد بسيار علاقه دارم و سفرهاي زيادي با ايشان به عراق داشته‌ام و با سيدجواد حسيني هم بسيار صميمي هستم».

تلاوت در حرم امام حسين (ع) از آرزوهايم بود

اين قاري تانزانيايي بهترين خاطرات خود را تلاوت در بارگاه امام‌حسين (ع) و همچنين حضور در همايش پيرغلامان حسيني مي‌داند؛ «يکسال در مسابقات بين‌المللي قرآن کشور عراق حضور يافتم، در آن مسابقات يکي از برنامه‌ها زيارت امام حسين (ع) بود و قرار بود يکي از قاريان نيز تلاوت داشته باشد، تعداد قاريان بسيار زياد بود و امکان اينکه به من بگويند تلاوت کنم بسيار بسيار کم بود، از طرفي يکي از آرزوهاي من هم تلاوت در همين مکان مقدس بود، در روز زيارت، لحظه‌اي به خودم آمدم که داشتند اسم من را براي نشستن در جايگاه و تلاوت مي‌خواندند. حس و حال بسيار ويژه‌اي بود که تا پايان عمر حلاوت آن را با خودم همراه خواهم داشت».

«يکي ديگر از خاطرات من حضور در چند دوره همايش پيرغلامان حسيني بوده است، موضوعي که براي خودم هم مقداري عجيب است. من مي‌دانستم براي تلاوت من را دعوت نکرده‌اند و براي شعرخواني در مورد امام حسين جمعيت حضور يافته است، با اين وجود قبول کردم و رفتم بدون اينکه تا آن زمان شعري گفته باشم، اما با حضور در اين مراسم يک شعر به زبان محلي که سواحيلي است و عربي خواندم و اين خاطره شيريني براي من بود».

اين قاري تانزانيايي در پايان آياتي از کلام الله مجيد را تلاوت کرد. يادآور مي‌شود برنامه ماه بهشت هر روز در ايام ماه مبارک رمضان و در لحظات افطار به روي آنتن شبکه قرآن و معارف سيما مي‌رود. اجراي اين برنامه را سيدوحيد مرتضوي بر عهده دارد.

تعداد بازديد:246 آخرين تغييرات:98/03/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر