یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/قرآن

مجلس شورای اسلامی چند حافظ قرآن دارد؟/ نقش قرآن در قانونگذاری

مجلس شوراي اسلامي چند حافظ قرآن دارد؟/ نقش قرآن در قانونگذاري

به مناسبت سالروز آغاز به کار اولين دوره مجلس شوراي اسلامي،دو نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که افتخار حافظ کل قرآن بودن را دارند و پدر شهيد مجيد قربانخاني در برنامه ماه بهشت حضور يافتند.

به گزارش خبرنگار مهر، برنامه ماه بهشت شبکه قرآن و معارف سيما شب گذشته هفتم خرداد ماه در دو بخش به روي آنتن رفت. در بخش اول اين برنامه و به مناسبت سالروز آغاز به کار اولين دوره مجلس شوراي اسلامي، دو نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که افتخار حافظ کل قرآن بودن را دارند حضور يافتند. در اين بخش حجت‌الاسلام والمسلمين سيدصادق طباطبايي نژاد، نماينده مردم اردستان در مجلس شوراي اسلامي و علي بختيار، نماينده مردم گلپايگان و خوانسار در مجلس به بيان سخناني پرداختند.

در اين بخش ابتدا حجت‌الاسلام والمسلمين طباطبايي نژاد در مورد زمان شروع حفظ قرآن خود، گفت: به اقتضاي اينکه در خانواده روحاني به دنيا آمدم از طفوليت با قرآن کريم انس داشتم، اما قرآن را از ابتداي دوران تحصيل در حوزه آغاز کردم، براي اينکه به درس لطمه‌اي وارد نشود، از تابستان همان سال (۱۳۷۵) شروع کردم و موفق شدم چهار جز را حفظ کنم.

وي با اشاره به اينکه تا سال ۸۴ فرصت کافي براي حفظ اجزا بيشتر ميسر نشد، افزود: در اين مدت بيشتر بر روي مرور و تثبيت محفوظات کار مي‌کردم، تا اينکه در سال ۱۳۸۴ مجدد به حفظ قرآن پرداختم و تا سال ۱۳۸۷ کار حفظ را به پايان بردم. دو برادر ديگر هم دارم که حافظ قرآن هستند. در واقع شروع کار حفظ قرآن به سفارش پدر بود که خود ايشان در نجف قرآن را حفظ کرده‌اند. پدر نيز بخش عمده‌اي از قرآن را دوران طلبگي حفظ کردند.

نماينده مردم اردستان در مجلس شوراي اسلامي در ادامه در مورد شيوه حفظ خود اظهار کرد: کار حفظ را در ابتدا با گروهي از طلاب شروع کرديم اما از سال ۸۴ به بعد با دو مجموعه در قم به نام دارالقرآن امام حسين (ع) و جامعه القرآن ادامه دادم.

در بخش ديگري از اين برنامه نماينده مردم گلپايگان و خوانسار نيز در مورد آشنايي خود با حفظ قرآن کريم گفت: لطف خدا بود که در يک خانواده قرآني و شهري مذهبي بزرگ شدم، در گلپايگان و در ايام کودکي صبح براي نماز بلند مي‌شديم همه قرآن مي‌خوانديم

ضمن اينکه تلاوت قرآن هم داشتيم، در کنار اين به جلسات قرآن و حتي تفسير آيت‌الله علي صافي گلپايگاني رفت و آمد داشتم.

بختيار با اشاره به اينکه از دوران دبيرستان کار حفظ قرآن را شروع کرده است، افزود: کار حفظ قرآن کريم را سوره مبارکه آل عمران شروع کردم، با توجه به اينکه بخش‌هايي از سوره مبارکه بقره را قبلاً حفظ کرده بودم، ابتدا سوره آل عمران را حفظ کردم و در ادامه به سوره بقره و ساير اجزا پرداختم. بعد از دوران دبيرستان و در دوران دانشگاه با فعاليت‌هاي مهد قرآن آشنا شدم و در ادامه به عنوان مربي مهد قرآن ادامه فعاليت دادم و الان هم عضو هيئت مديره اين مؤسسه هستم و افتخار دارم که در محضر قرآن مشغول فعاليت هستم و مطمئناً بيشترين لذت را از اين فعاليت مي‌برم.

ميزان انس با قرآن قبل و بعد از نمايندگي

در بخش ديگري از اين گفت‌وگو حجت‌الاسلام والمسلمين طباطبايي نژاد به ميزان ارتباط خود با قرآن کريم بعد از دوران نمايندگي پرداخت و گفت: ارتباط با قرآن در حال حاضر نسبت به قبل بيشتر شده، شايد علماي بزرگ و صاحب نفس کمتر در دسترس باشند، اما مجموعه‌هاي قرآني فراواني در زمينه قرآن کار مي‌کنند. فعاليت‌هايي که از تجويد تا تفسير و… را در بر مي‌گيرد. بنابراين کارها بيشتر از گذشته است و رويکرد جامعه به قرآن بيشتر از گذشته شده اما به اعتقاد من هنوز هم قرآن مهجور است و اميدوارم بتوانيم خودمان را از اين هجران خارج کنيم.

در ادامه نماينده مردم گلپايگان و خوانسار به بيان توضيحاتي در مورد ميزان توجه به قرآن بعد از دوران نمايندگي پرداخت و گفت: براي اينکه برنامه حفظ صورت بگيرد بايد روزانه نيم ساعت وقت گذاشت و شايد بهترين زمان بعد از نماز صبح باشد که هم خانه خلوت است و مي‌توان با تمرکز اين کار را انجام داد فعاليت من در حال حاضر براي مرور است.

همچنين طباطبايي در اين مورد گفت: متأسّفانه مقداري فاصله گرفته‌ايم و مانند گذشته فرصت نيست الان هم اين ارتباط در حد تلاوت روزانه است در حالي که در گذشته روزي يک جز را تلاوت مي‌کردم. البته مسئوليت نمايندگي بسيار بزرگ و خطير است. اميدوارم در آينده بتوانيم از عملکردهايي که در نمايندگي داشته‌ايم دفاع کنيم. بار سنگين مسئوليت قانونگذاري با تمرکز و وقت بيشتر بايد دنبال شود گاهي يک نقطه بي جا کل موضوع را تغيير مي‌دهد و جامعه را درگير مي‌کند.

در ادامه اين برنامه بختيار، نماينده مردم گلپايگان و خوانسار در پاسخ به سوالي در مورد تلاوت در مجلس توسط حافظان نماينده، گفت: بيشتر قاريان براي تلاوت در ابتداي جلسات دعوت مي‌شوند. البته يک جلسه قرآن در ماه مبارک رمضان در مجلس هست که روزانه يک جز تلاوت مي‌شود در اين جلسه روزانه چند صفحه‌اي تلاوت مي‌کنم.

مجلس شوراي اسلامي چند حافظ قرآن دارد؟

در ادامه طباطبايي نژاد در پاسخ به سوالي در مورد تعداد حافظان قرآن کريم در مجلس شوراي اسلامي، گفت: در مجلس فراکسيون قرآن و عترت تشکيل شده است که اکثر نماينده‌ها عضو آن هستند، يکي از موضوعات اين بود که چند نفر حافظ هستند اما عدد و رقم خاصي وجود ندارد، با اين حال فکر مي‌کنم حدود ۲۰ نفر از نمايندگان حافظ قرآن کريم باشند.

در ادامه اين برنامه بختيار در مورد تأثيرات حفظ قرآن بر قانونگذاري پرداخت و اظهار کرد: در قانونگذاري بايد دقت شود تا قانون با شرع و قرآن انطباق داشته باشد. نماينده‌اي که با قرآن مأنوس است در رأي دادن دقت خواهد کرد تا چيزي خلاف شرع و قرآن به تصويب نرسد.

نقش قرآن در قانونگذاري

نماينده مردم گلپايگان و خوانسار همچنين بيان کرد: در عين حال من اعتقاد دارم ما هنوز در اين زمينه‌ها دچار مشکل هستيم. قرآن در همه بخش‌هاي زندگي انسان از فرهنگي تا اجتماعي و اقتصادي مي‌تواند اثر داشته باشد و اعتقاد دارم بخشي از مشکلات حاضر نتيجه دور شدن از قرآن است.

همچنين طباطبايي نژاد در اين‌باره با تاکيد بر اينکه همه مشکلات ما به خاطر دوري از قرآن کريم است، اظهار کرد: سلسله به هم پيوسته‌اي که از پيامبر (ص) آغاز شده است تا روز قيامت با قرآن گره خورده است بايد توأمان مورد توجه قرار گيرد. واقعيت اين است که اگر به اين دو توجه کرديم حتماً گمراه نخواهيم شد نه در دنيا و نه در قيامت اين يعني قرآن حلال شب براي شب قدر است تعبير قرآن شب سلام تمام مشکلات است.

داستان متفاوت شهيد مدافع حرم

در بخش دوم اين برنامه که با حضور افضل قربانخاني، پدر شهيد مجيد قربانخاني، شهيد مدافع حرم همراه بود، به زندگي اين شهيد پرداخته شد.

در اين بخش ابتدا مستندي کوتاه در مورد شهيد قربانخاني پخش شد، مستندي که در آن همرزمان و دوستان شهيد به بيان حالات روحي او قبل از تحول و حضور در سوريه پرداخته بودند.

در ادامه افضل قربانخاني با اشاره به اينکه مجيد به هيچ وجه اهل سوريه رفتن و فعاليت‌هاي از اين دست نبود، گفت: شروع تحول مجيد از سال ۹۳ بود، به همراه او و مادرش به کربلا رفتيم، در بين الحرمين يکي از همراهان به حالت شوخي از مجيد پرسيد از امام حسين (ع) چه چيزي خواستي و مجيد جواب داد؛ خواستم آدمم کند. اين شروع تحول مجيد بود. تحولي که آرام آرام تا زمان شهادتش ادامه داشت.

مجيد از ديدگاه پدر

وي بيان کرد: کسي باور نمي‌کرد مجيد به سوريه برود، مجيد خيلي رفيق باز بود، رفيق روحاني هم داشت همين رفيق او را دعوت مي‌کند تا به روضه حضرت رقيه برود، مجيد در آن مجلس گريه و زاري بسيار زيادي مي‌کند. همه مي‌گفتند مجيد لات هست اما من مي‌گويم مجيد لات حضرت زينب (س) بود. مجيد لوتي و خيرخواه و دست بگير بود. پدر شهيد قربانياني در مورد معروف شدن مجيد به «مجيد بربري»، گفت: دايي من يک نانوايي داشت، مجيد هر روز غروب درب نانوايي مي‌نشست و پول نان آدم‌هايي که لنگ دو نان بربري بودند را پرداخت مي‌کرد، واسه همين به مجيد بربري معروف شد.

وي اظهار کرد: مجيد يک روز به خانه آمد و با حالت ناراحتي گفت از پرواز سوريه جا مانده است، رفت لباس‌هاي بسيجي کخ گرفته بود را پوشيد، از مادرش خواست قرآن را بگيرد تا ببوسد و از من هم خواست تا از اين صحنه عکس بگيرم تا براي دوستانش بفرستد و سر به سرشان بگذارد و بگويد به سوريه رفته است. مجيد هفت روز در سوريه بود و بعد شهيد شده بود. مجيد چيزي کم نداشت همه چيز داشت اما بسياري از مردم مي‌گفتند مجيد براي پول به سوريه رفته بود. تا سه سال از مجيد اطلاعي نداشتيم بعد از سه سال به ما گفتند پيکر مجيد پيدا شده است.

وي افزود: چند تکه استخوان به دست ما رسيد البته ما دنبال پيکر مجيد نبوديم، مجيد را به اهل بيت داده بوديم دنبال چه چيزي مي‌گشتيم؟ از يک جهت خوشحالم اين چند تکه استخوان پيدا شد، از وقتي به سوريه رفته بود همه مي‌گفتند مجيد ترکيه يا آلمان رفته و مشغول کار است.

تعداد بازديد:220 آخرين تغييرات:98/03/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر