دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ

اعتراضات ضد دولتي در هنگ کنگ که به دليل تصميم دولت اين کشور براي استرداد مظنونان به چين، آغاز شده همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از الجزيره، هزاران نفر از معترضين هنگ کنگي با تجمع در خيابان ها و مسدود کردن دسترسي به ساختمان هاي دولتي برخاسته خود مبني بر به تعويق افتادن اجراي طرح استرداد مظنونان به چين پافشاري کردند.

اين در حالي است که «کري لم» رئيس اجرايي هنگ‌کنگ در جمع خبرنگاران در واکنش به اعتراضات گسترده مردم اين کشور عليه لايحه استرداد مظنونان به چين اعلام کرد: عليرغم اعتراضات گسترده مردم هنگ‌کنگ لايحه استرداد مظنونان به چين لغو نمي‌شود. اجراي اين طرح ضروري است و برخلاف نگراني‌ها جوانب حقوق بشري در آن بررسي شده است.

طبق لايحه استرداد، مظنونان براي محاکمه بايد به چين فرستاده شوند. اين ترس وجود دارد که با اين لايحه، چين مخالفان سياسي خود را هدف قرار دهد.

لم طراحي اين لايحه از سوي چين را رد کرد و گفت که طراحي آن ناشي از وجدان و تعهد هنگ‌کنگ است.

قرار است دولت کنگ هنگ براي دومين بار اين لايحه را در روز چهارشنبه بررسي کند.

اما منتقدان اين لايحه مي‌گويند که ساکنان مستعمره پيشين بريتانيا، ممکن است تحت سيستم قضايي چين، قرار گيرند و اين لايحه مي‌تواند به تضعيف بيشتر استقلال قضايي هنگ‌کنگ منجر شود.

بي بي سي نيز در گزارشي اعلام کرد: روز گذشته (يکشنبه، ۹ ژوئن) صدها هزار معترض در هنگ‌کنگ به خيابان‌ها آمدند تا عليه لايحه استرداد مظنونان به چين اعتراض خود را به نمايش بگذارند.

رسانه‌هاي چيني مي‌گويند که پشت اين اعتراضات نيروهاي خارجي قرار گرفته‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، پوشش خبري اعتراضات روز يکشنبه در هنگ‌کنگ شديداً در چين سانسور شد و دسترسي به خبرهاي مربوط به اعتراضات در رسانه‌هاي اجتماعي مسدود شد.

با آنکه پليس مي‌گويد تعداد معترضان تظاهرات روز يکشنبه حدود ۲۴۰ هزار نفر بوده، اما برگزارکنندگان آن تعداد معترضان را بيش از يک ميليون اعلام کرده‌اند.

اگر گفته برگزارکنندگان اين اعتراضات واقعيت داشته باشد، اين بزرگترين اعتراض مردمي از سال ۱۹۹۷ بوده است؛ سالي که بريتانيا هنگ‌کنگ را تحويل چين داد.

هنگ‌کنگ با ۲۰ کشور جهان از جمله انگليس و آمريکا قرارداد استرداد مظنونان را دارد. اما با وجود بيش از دو دهه مذاکره هنوز قراردادي با چين براي استرداد مظنونان ندارد.

تعداد بازديد:271 آخرين تغييرات:98/03/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر