چهارشنبه 24 مهر 1398 - 17 صفر 1441 - 16 اكتبر 2019
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

کمیته ملی المپیک در «آچمزِ» انتخاب دبیرکل/ گزینه‌ها در بن بست!

تا يک مسئول باشد برخي نمي‌آيند؛

کميته ملي المپيک در «آچمزِ» انتخاب دبيرکل/ گزينه‌ها در بن بست!

کميته ملي المپيک که اميدوار بود با استعفاي دبيرکل انتخابي مجمع به اين بخش سروسامان دهد حالا در چالش جديدي گرفتار شده و براي انتخاب جانشين شاهرخ شهنازي به «قحطي» دبير لايق رسيده است.

خبرگزاري مهر - گروه ورزشي: کميته ملي المپيک به خاطر دو تصميم اشتباه از طرف شاهرخ شهنازي و مجمع خود، در ماه‌هاي گذشته بيشتر از هر موضوعي درگير حواشي غير ورزشي بود. حواشي که بالاخره منجر به ورود دستگاه قضائي، بازداشت دبيرکل و در نهايت استعفاي وي شد.

با کناره گيري انجام شده شرايط براي سر و سامان دادن به وضعيت آشفته ماه‌هاي قبل تاحدي مهيا شد چراکه پيش از آن و به دليل محدوديت‌هاي قانوني (اساسنامه) امکان تصميم گيري در مورد دبيرکل وجود نداشت مگر اينکه مجمع فوق العاده تشکيل و تصميم گيري مي‌کرد که البته اين اتفاق هم نيفتاد. البته شرايط جديد رقم خورده هم چالش ديگري براي کميته ملي المپيک و مديريتش ايجاد کرده است؛ چالشي براي انتخاب گزينه جديد دبيرکلي که در دست به عصا شدن صالحي اميري براي اعمال تغييرات لازم در اين جايگاه طي ماه‌هاي گذشته بي تأثير نبود.

دبيرکلي و گزينه اي که براي آن نيست
دبيرکل به عنوان اجرايي ترين پست، جايگاه بالايي در کميته ملي المپيک و ارکان هيأت اجرايي و رئيسه اين کميته دارد. قدر مسلم اينکه انتخاب دبيرکل بايد بر اساس آنچه در اساسنامه کميته ملي المپيک به آن تاکيد شده، انجام شود. در اساسنامه هم، چگونگي انتخاب دبيرکل تغيير کرده اما در وظايف و شرايطي که وي بايد داشته باشد، هيچ تغييري اعمال نشده است.

بنابراين کميته ملي المپيک در هر شرايطي - ملاک قرار دادن اساسنامه فعلي يا اصلاحي - بايد دبيرکل را از ميان افرادي انتخاب کند که خبره ورزشي بوده و از سه شرطِ ۱- حداقل ۱۰ سال مديريت در ورزش قهرماني ۲- آشنايي به زبان انگليسي و ۳- آشنايي به امور بين الملل برخوردار باشد.

مد نظر قراردادن اين شرايط و در کل شاخصه‌هايي که يک دبيرکل تمام عيار بايد داشته باشد، تعداد افرادي که با منع قانوني براي در اختيار گرفتن اين جايگاه مواجه نيستند را انگشت شمار کرده است. از طرفي مسئوليت فعلي که برخي از اين افراد واجد شرايط دارند در کنار سياست‌هايي که قاعدتاً کميته ملي المپيک براي انتخاب بازوي اجرايي خود از ميان گزينه‌هايي غير از گزينه‌هاي مورد تاکيد و حمايت وزارت ورزش دنبال مي کند، انتخاب را محدودتر و دايره آن را کوچک‌تر هم کرده تا آنجا که چالش انتخاب جايگزين براي شهنازي از چالش‌هايي که مشکلات شخصي وي براي مجموعه ايجاد کرد، تاحدي عميق‌تر هم شده است.

در تاييد اين موضوع همين قدر بس که کميته ملي المپيک تا به امروز هيچ گزينه اي براي تصدي امور دبيرکلي ندارد. درحاليکه سه هفته از کناره گيري دبيرکل پيشين مي‌گذرد و ماه ها است که معضلات اين جايگاه عيان بود و قاعدتاً بايد تا به امروز حداقل يک گزينه براي آن نهايي مي‌شد.

مدعيان و شرط و شروطي که دارند
طي ماه‌هاي گذشته نام‌هاي زيادي براي دبيرکلي کميته ملي المپيک مطرح شدند؛ از محمدصادق فرجيِ بازنشسته از کاراته گرفته تا کيکاووس سعيدي خزانه دار فعلي کميته، عليزاده که عضو کادر سرپرستي کاروان بازي‌هاي آسيايي بود، نصرالله سجادي که سرپرست کاروان المپيک است و البته مهدي علي نژاد، رقيب شهنازي در انتخابات دو سال پيش و گزينه مورد حمايت وزارت ورزش؛

البته که صالحي اميري هيچ وقت اين نام‌ها را به عنوان گزينه‌هاي موردنظر کميته تأييد نکرد اگرچه در نهايت هم سرپرست دبيرکلي را از ميان همين اسامي انتخاب کرد؛ همين مسئله نشان مي‌دهد که در جامعه وسيع و پُرادعاي ورزش ايران، گزينه‌هاي واجد شرايط براي يک پست اجرايي انگشت شمارند.

البته در ميان مديران ورزش، هستند افرادي که خود را مستحق و شايسته دبيرکلي کميته ملي المپيک مي‌دانند و حتي بعضاً رسيدگي به امورات آن را از مديريت فعلي خود راحت تر مي‌دانند اما واقعاً چنين ادعاهايي براي دبيرکليِ تنها نهاد مرتبط با کميته بين المللي المپيک کافي است؟ مسلم است که در خوب بودن مديريت يک فرد با برخورداري از کفايت و شايستگي لازم براي دبيرکلي کميته فاصله زيادي وجود دارد و اين موضوع در انتخاب اين پست تعيين کننده است.

از طرفي بعضاً اين افراد که طبق اساسنامه شرط لازم براي دبيرکل شدن در کميته ملي المپيک را دارا هستند، حاضر نيستند با هر شرايطي اين مسئوليت را بپذيرند. به نظر مي رسد حضور برخي افراد در کميته و ارتباط نزديک آنها با رئيس و تاثيرگذاري که در تصميماتش دارند، آنها را به اين سمت سوق داده که فقط به شرط «دبيرکل تمام بودن» وارد کميته شوند نه اينکه صرفاً نام اين جايگاه را يدک بکشند و مسئوليت امضاهاي آن را داشته باشند و رد پاي ديگران را در تصميمات و وظايف شان شاهد باشند.

دبيرکل مستعفي بازمي گردد؟
به گزارش خبرنگار مهر، نامه استعفاي شاهرخ شهنازي از دبيرکلي کميته ملي المپيک رسانه اي نشده است. اما گويا وي در اين نامه ضمن اشاره به مشکلاتش، اينگونه عنوان کرده که «براي مدتي نمي توانم در اين بخش حضور داشته باشم به همين دليل خواهشمندم فردي را به عنوان جايگزين من معرفي کنيد.»

اين موضوع ابهاماتي در رابطه با بازگشت احتمالي وي ايجاد کرده به خصوص اينکه در يکي از نشست هاي اخير هيات اجرايي هم صحبت هايي در اين زمينه مطرح شده بود. پيشنهاد برخي از اعضاي هيات اجرايي در اين نشست اين بود که در صورت برطرف شدن مشکلات شهنازي، وي دوباره به کميته بازگردد و مسئوليت دبيرکلي را بگيرد که با آن به صورت ضمني موافقت شده بود!

بازي دبيرکل يک بار براي هميشه تمام شود
اينکه دبيرکل مستعفي کميته ملي المپيک با وجود مشکلات شخصي و قديمي دوباره براي تصدي دبيرکلي کميته ملي المپيک کانديدا شد و از طرفي مراجع ذي صلاح با اين شرايط وي را تأييد صلاحيت کردند و اعضاي مجمع هم به رغم اطلاع از شرايط و به خاطر قرار گرفتن مقابل تيم حمايتي ديگر مدعي دبيرکلي (مهدي علي نژاد) به وي رأي دادند، همه و همه دست به دست هم دادند تا کميته ملي المپيک ماه‌هاي اخير را با «بحران دبيرکل» پشت سر بگذارد.

حالا اما فرصت مناسبي است تا به واسطه انتخاب هوشمندانه براي معرفي جايگزينِ وي، به اين بحران که در دوره پيشين کميته ملي المپيک هم کم و بيش وجود داشت براي هميشه پايان داده شود به خصوص که حضور فردي که در حال حاضر پيگير مسئوليت هاي دبيرکلي است، خيلي قانوني نيست.

طبق هيچيک از دو اساسنامه فعلي و اصلاحي کميته ملي المپيک، انتخاب «سرپرست» براي دبيرکلي قانوني نيست. البته قطعاً سيدرضا صالحي اميري بعد از رايزني با کميته بين المللي المپيک و کسب مجوز لازم اقدام به انتخاب سرپرست کرده اگرچه موضوع در هيات اجرايي مطرح و اطلاع رساني نشده است.

ديگر اينکه اينگونه اعلام شده که حضور کيکاووس سعيدي به عنوان سرپرست دبيرکلي براي يک دوره سه ماهه است در حاليکه در حکم صادر شده براي وي به قيد زمان هيچ اشاره اي نشده است. همين مسئله هم ابهامات و سوالات خود را دارد و شايد هم راه کاري بوده براي عدم ايجاد محدوديت زماني در انتخاب دبيرکل.

در هر صورت بخش بزرگي از هنر مديريتي سيدرضا صالحي اميري در اين مقطع و در مواجه با اين چالش جديد نمايش داده مي‌شود تا فردي را به عنوان دبيرکل خود انتخاب خود کند که به اندازه جايگاهش کمک حال وي و کميته شود. وي اگر بخواهد اساسنامه فعلي را ملاک تصميم گيري قرار دهد بايد اقدام به برگزاري مجمع فوق العاده براي راي گيري کند. در غير اين صورت و اگر ملاک عمل، اساسنامه اصلاحي باشد بايد منتظر تاييديه نهايي آن باشد و اين يعني ادامه مديريت سرپرستي مهمترين بخش اجرايي کميته ملي المپيک تا چندماه ديگر.

تعداد بازديد:81 آخرين تغييرات:98/03/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر