چهارشنبه 24 مهر 1398 - 17 صفر 1441 - 16 اكتبر 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اکتشافات امسال رونق می‌گیرد / دانش فنی، بهره وری را بالا می‌برد

معاون وزير صنعت:

اکتشافات امسال رونق مي‌گيرد / دانش فني، بهره وري را بالا مي‌برد

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به جلسه ديروز فعالان حوزه معدن در وزارت صنعت گفت: بهره وري فقط کاهش مصرف آب و برق نيست، بلکه بايد در حوزه هاي ديگر نيز بهره ور عمل کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، خداداد غريب پور صبح امروز در ششمين همايش بهره وري گفت: بهره وري موضوعي آشنا است و در بخش معدن بايد به شکل بهره ور در مراحل مختلف عمل کرد، چراکه منابع غنيمت و ارزشمند هستند. از سوي ديگر، هفت درصد آب کشور در بخش معادن استفاده مي‌شود و بنابراين بايد در اين زمينه هم بهره ور بود.

مديرعامل سازمان نوسازي معادن و صنايع معدني ايران با تاکيد بر ضرورت به روزآوري آموزش‌ها در حوزه معادن اعلام کرد: با آموزش و ارتقاي بهره وري در سايه آموزش‌ها، حوادث بخش معدن نيز کاهش مي‌يابد. البته طي سال‌هاي اخير ظرفيت‌هاي ديگر اقتصاد به غير از نفت، مغفول مانده و حتي تجهيزات صنعت در داخل نيز، مورد توجه قرار نگرفته است و البته يکي از فاکتورهاي بهره وري نيز، سوار شدن بر تکنولوژي است.

وي تصريح کرد: اگر دانش فني داشته باشيم رشد بهره وري هم خواهيم داشت و بنابراين تلاش داريم تا سطح دانش فني را در معادن بالا ببريم تا بتوانيم در اين حوزه بر پايه ارتقاي دانش فني، صنايع معدني را بهره‌ور کنيم.

غريب پور ادامه داد: در حوزه معدن و صنايع معدني بايد ضريب استحصال را بالا برد و معدن را بهره ور کرد؛ اين در حالي است که هر يک از صنايع معدني بر پايه يک ماده از جمله آب يا برق بنا نهاده شده است و بايد در هر يک از اين بخش‌ها، کار را بهره ور پيش برد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: تحقيقات بايد به صورت نتايج عملي در عملکرد ايميدرو نمايش داده شود؛ از ظرفيت دانشگاه‌ها بر اساس ظرفيت معدني مناطق مختلف استفاده خواهيم کرد؛ البته امسال برنامه خيلي خوبي در حوزه اکتشاف داريم و کنسرسيوم نيز نقش پررنگ‌تري در اکتشاف خواهد داشت؛ به هر حال تلاش داريم بهره وري عوامل توليد را بيش از گذشته بالا برده و الزام داريم منابع انساني را بيش از پيش بهره ور کنيم.

وي با اشاره به جلسه ديروز فعالان حوزه معدن در وزارت صنعت گفت: بهره وري فقط کاهش مصرف آب و برق نيست، بلکه بايد در حوزه‌هاي ديگر کار را پيش برد.

در ادامه اين همايش، ملاطاهري، دبير ششمين همايش ملي بهره وري معدن نيز با برشمردن استراتژي‌هاي ايميدرو گفت: رشد بهره وري و رقابت پذيري يکي از اين موارد است، اين در حالي است که مجمع جهاني اقتصاد، رتبه رقابت پذيري ايران را اعلام کرده که بر اساس آن، ايران رتبه ٨٩ از ١٤٠ کشور را به خود اختصاص داده است.

وي افزود: خدمات سهم ٥٦.٥ درصدي، صنعت و معدن ٢١.٧ درصد و نفت ١١.٩ درصد و کشاورزي ٩.٩ درصد از ارزش افزوده سهم دارند. بر اين اساس در برنامه ششم، رشد سالانه صنعت و معدن ٨.٨ درصد و رشد کل عوامل ٢.٤ درصد در نظر گرفته شده است.


 

تعداد بازديد:82 آخرين تغييرات:98/03/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر