سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

نسبت اعتبارات مؤسسات قرآنی به کارکرد آنان بسیار ناچیز است

حسن محمدي در نشست خبري:

نسبت اعتبارات مؤسسات قرآني به کارکرد آنان بسيار ناچيز است

مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور با بيان اينکه نسبت اعتبارات حمايتي از مؤسسات قرآني به کارکرد آنان بسيار ناچيز است، گفت: اعتبارات از طريق استان‌ها به مؤسسات اختصاص خواهد يافت.

به گزارش خبرگزاري مهر، نشست خبري تشريح هزينه‌کرد اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور صبح امروز يکشنبه، ۲۶ خردادماه با حضور حسن محمدي، مديرعامل اين اتحاديه در محل سالن نشست‌هاي اتحاديه قرآن و عترت کشور برگزار شد.

در ابتداي اين نشست خبري و پس از تلاوت آياتي چند از کلام‌الله مجيد، حسن محمدي، مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور طي سخناني با بيان اينکه اعتباراتي که در اختيار اتحاديه قرار داده شده است، انشاالله بلافاصله در فصل تابستان سال جاري در اختيار مؤسسات قرآني قرار مي‌گيرد، اظهار کرد: فصل تابستان بهترين فصل براي فعاليت مؤسسات قرآني است تا بتوانند با بودجه هرچند ناچيزي که در اختيار آن‌ها قرار مي‌گيرد، فعاليت‌هاي قرآني خود را گسترش دهند.

محمدي با اشاره به گزارشي که از سوي شوراي توسعه فرهنگ قرآني کشور در ارتباط با شفاف‌سازي بودجه‌ها انجام صادر شد، ادامه داد: کل ميزان اعتباري که از محل اعتبارات سال ۹۷ و به صورت مستقيم در اختيار اتحاديه قرار گرفته، مبلغي معادل ۷۷۲ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان است. همچنين، در همان گزارش از اعتبار ديگري معادل مبلغ سه ميليارد و ۶۹۹ ميليون و ۸۳۱ هزار تومان اطلاع‌رساني شده که اين مبلغ به حساب اتحاديه واريز شده است ولي اين مبلغ متعلق به اتحاديه نبوده و تنها به عنوان امانت و معين به حساب اتحاديه واريز شده و اتحاديه نيز اين مبلغ را به نهادها و دستگاه‌هاي مختلفي که بايد تخصيص داده مي‌شد، پرداخت کرد.

مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور ضمن ابراز گله‌مندي از برخي افراد که اين مبلغ را نيز جز اعتبارات اتحاديه عنوان کرده و از اين طريق ايجاد شبهه کرده‌اند، تصريح کرد: همانطور که اشاره شد، اتحاديه تنها به عنوان يک امانتدار عمل کرده است تا اين اعتبار به دست نهادها و دستگاه‌هاي مربوطه برسد.

وي در ادامه با بيان اينکه ميزان ۷۷۲ ميليون اعتبار اختصاص داده شده به اتحاديه در مقايسه با ساير اعتبارات فرهنگي کشور عملاً هيچ است، گفت: باعث تأسف است که کل اعتباري که براي حمايت از مؤسسات قرآني مردمي در نظر گرفته شده، نزديک به ۸۰۰ ميليون تومان است. مؤسسات قرآني مردمي تأثير بسياري در فرهنگ‌سازي داشته و به فرموده مقام معظم رهبري فعاليت‌هاي قرآني راهبردي است و مسئولان کشور بايد در اين زمينه تصميم جدي‌تري داشته باشند.

محمدي با اشاره به اينکه اين اعتباري که در اختيار مؤسسات قرآني مردمي در کشور قرار مي‌گيرد در برابر حجم فعاليتي که انجام مي‌دهند، بسيار ناچيز است، افزود: همانطور که در رابطه با بودجه اختصاص يافته به اتحاديه اشاره شد، با توجه به تعداد هزار مؤسسه قرآني که زير نظر اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور فعاليت مي‌کنند، به طور ميانگين کمتر از مبلغ هشتصد هزار تومان به هر مؤسسه مي‌رسد که اين مبلغ بسيار ناچيز است.

مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور با بيان اينکه سهم اعتبارات نهادهاي مردمي و مؤسسات قرآني بسيار ناچيز و محدود است، اظهار کرد: به نظر مي‌رسد مسئولان مربوطه کوچک‌ترين شناختي از ساختارهاي فرهنگي و کارکرد مؤسسات قرآني ندارند و بايد در اين زمينه بهتر عمل کنند.

وي با بيان اينکه هر تحول فرهنگي که در سطح کشور رخ مي‌دهد از قِبل مجموعه‌هاي مردم‌نهاد اتفاق مي‌افتد، تصريح کرد: بنا بر تحقيقات و پژوهش‌هاي انجام شده، کمتر از دو درصد و در خوش‌بينانه‌ترين حالت کمتر از ۱۰ درصد فارغ‌التحصيلان آموزش و پرورش توانايي روخواني و روان‌خواني معمولي قرآن را دارا هستند که اين ميزان بسيار ناچيز است.

محمدي در ادامه افزود: با تدابيري که در هيئت مديره اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور اتخاذ شد، قرار بر اين شد تا مبلغ اختصاص يافته به اتحاديه در سه حوزه هزينه شود. در وهله اول بنا بر اين شد تا مبلغي در حدود ۲۷۰ ميليون تومان از طريق اتحاديه‌هاي استاني هزينه برگزاري دوره‌ها، همايش‌هاي آموزشي و مجامع عمومي مؤسسات در استان‌ها شود که در اين راستا به هر استان مبلغ ۹ ميليون تومان تخصيص داده مي‌شود تا حداقل سه نشست را با حضور مؤسسات قرآني برگزار کنند که اين نشست‌ها شامل نشست‌هاي تبليغي و ترويجي، کارگاه آموزشي و مجمع عمومي مي‌شود که اين مبلغ در اختيار مديرعامل هر استان قرار مي‌گيرد تا هزينه شود.

مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور ادامه داد: همچنين، به زودي اجراي يک طرح ملي در حوزه حفظ قرآن کريم از طريق اتحاديه به استان‌هاي کشور ابلاغ خواهد شد که به موضوع ترويج فرهنگ حفظ قرآن مي‌پردازد. يراي اجراي اين طرح نيز مبلغ ۵۰۰ ميليون تومان در نظر گرفته شده است که ۲۵۰ ميليون تومان از اين اعتبار به صورت کمک بلاعوض و ۲۵۰ ميليون تومان ديگر نيز به صورت تسهيلات قرض‌الحسنه در اختيار قرار مي‌گيرد و مؤسسات سراسر کشور نيز در اين طرح مشارکت خواهند داشت.

محمدي بيان کرد: همچنين، فراخوان طرحي را در کشور اعلام کرديم که در اين راستا نيز بالغ بر ۳۰۰ طرح قرآني در کشور أخذ شد و پس از بررسي‌هاي دقيقي که بر روي اين طرح‌ها انجام شد، بنا بر اين شد تا در اين رابطه مبلغ حدود ۶۰۰ ميليون تومان به اتحاديه‌هاي استاني کشور اختصاص يابد که ۳۰۰ ميليون تومان از اين مبلغ به صورت بلاعوض و ۳۰۰ ميليون تومان ديگر نيز به صورت تسهيلات قرض‌الحسنه خواهد بود. اين مبلغ براي اجراي طرح‌هاي قرآني استاني مي‌باشند که در هيئت‌مديره استان درباره آن‌ها تصميم‌گيري مي‌شود.

وي با بيان اينکه اميدواريم تا طرح‌هاي استاني در فصل تابستان که بهترين فصل براي اجراي طرح‌هاي قرآني مؤسسات قرآني است، در سراسر کشور اجرايي شود، گفت: فعاليت بسيار مهم ديگري که در دستور کار داريم، آماده‌سازي سامانه‌اي جهت ايجاد شفافيت در رابطه با هزينه‌کرد اعتبارات است که بدين وسيله تمامي افراد بتوانند به صورت آن لاين و لحظه‌اي به اين سامانه مراجعه کنند و در جريان اعتبارات و هزينه‌کرد آن در اتحاديه قرار گيرند.

مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با کمک اتحاديه به مؤسسات قرآني آسيب‌ديده در سيل اخير کشور اظهار کرد: اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور بنا به وظيفه خود در اولين فرصت به استان‌هاي مختلف و سيل‌زده کشور اعلام کرد که به تمامي مؤسسات آسيب‌ديده مبلغي را به عنوان وام قرض‌الحسنه اختصاص مي‌دهد که در اين راستا نيز تاکنون تعداد ۴۰ مؤسسه براي دريافت وام به بانک عامل معرفي شده‌اند.

محمدي در نهايت در ارتباط با پرسش خبرنگاران مبني بر همکاري با ساير نهادها گفت: سياست قطعي و حتمي اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور ايجاد فضاي وحدت و همدلي و همکاري و هم افزايي با ساير نهادها و دستگاه‌ها و هر مجموعه قانوني ديگري است که در اين زمينه نيز دولت همکاري را به سوي هر مجموعه‌اي که به دنبال رفع مشکلات و موانع مؤسسات باشد دراز کرده‌ايم و انتطار داريم همه فارغ از اختلاف نظرها به دنبال ارتقاي جايگاه مؤسسات باشيم.

تعداد بازديد:216 آخرين تغييرات:98/03/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر