چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

اولین زن فضانورد سال ۲۰۲۴ روی ماه قدم می‌زند

برنامه ناسا براي سفر به ماه؛

اولين زن فضانورد سال ۲۰۲۴ روي ماه قدم مي‌زند

ناسا اعلام کرده که اولين زن فضانورد در سال ۲۰۲۴ بر روي ماه قدم برمي دارد و تا سال ۲۰۲۸ انسان خواهد توانست حضوري پايدار بر روي ماه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از سي بي اس نيوز، ۴۵ سال بعد از اعزام فضانوردان امريکايي به کره ماه، ناسا قصد دارد مأموريت‌هاي فضايي خود براي اعزام مجدد فضانورد به تنها قمر زمين را از سر گرفته و در مرحله بعد فضانورداني به کره مريخ بفرستد.

در حالي که اولين فضانوردان اعزامي به کره ماه از طريق فضاپيماي آپولو ۱۷ در سال ۱۹۷۲ مرد بودند، سالي رايد به اولين فضانورد زن آمريکايي مبدل شد که در سال ۱۹۸۳ پا به فضا گذاشت. پس از آن نيز حضور فضانوردان زن در مأموريت‌هاي فضايي ناسا کم و بيش ادامه يافت. اما تصميم اين سازمان فضايي براي اعزام يک زن به ماه بعد از وقفه‌اي پنج دهه‌اي جالب توجه به نظر مي‌رسد. البته در اين سفر يک فضانورد مرد هم فضانورد زن را همراهي خواهد کرد.

مأموريت جديد ناسا براي اکتشاف ماه و سفر به آن آرتميس نام گرفته و يکي از اجزاي کليدي آن اکتشاف در قطب جنوب کره ماه براي اولين بار است. پيشبرد بسياري از اجزاي اين طرح تحقيقاتي و طرح‌هاي مشابه با آن با مشارکت شرکت‌هاي بخش خصوصي صورت مي‌گيرد. البته اين اکتشافات نيازمند صرف وقت فراوان است و لذا جيم بريدن استين يکي از مديران ارشد ناسا در اين مورد تصريح کرده است: ما اين بار فناوري‌هاي خلاقانه زيادي را به ماه مي‌بريم و در آن باقي خواهيم ماند. پس از حضور طولاني مدت در ماه درس‌ها و تجارب لازم را براي سفر به مريخ نيز خواهيم آموخت.

در همين راستا يک فضاپيماي جديد به نام اوريون و يک سيستم پرتاب فضاپيماي جديد در ناسا ساخته مي‌شود. ناسا همچنين به دنبال طراحي يک فضاپيماي کوچک ديگر هم هست که گيت وي نام دارد و وظيفه آن گردش به دور ماه براي تسهيل برقراري ارتباط ميان اوريون و کره زمين است.

ناسا همچنين قصد دارد انبوهي از آب يخ زده در زير سطح ماه را با استفاده از دستگاه‌هاي مخصوصي به آب آشاميدني يا اکسيژن مبدل کند تا اقامت طولاني‌مدت فضانوردان در ماه تسهيل شود. همچنين هيدروژن باقي‌مانده هم به عنوان سوخت راکت‌هاي فضايي قابل‌استفاده خواهد بود. ناسا براي پيشبرد اين طرح‌هاي بزرگ در سال ۲۰۲۰ بودجه‌اي ۲۲.۶ ميليارد دلاري در اختيار خواهد داشت و اميدوار است بعد از فرود بر روي ماه تا سال ۲۰۲۴ بتواند ظرف چهار سال حضور خود در قمر زمين را تثبيت کند.

تعداد بازديد:311 آخرين تغييرات:98/03/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر