شنبه 10 خرداد 1399 - 7 شوال 1441 - 30 مي 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

اسباب‌بازی منبع شکل‌دهنده به هویت فرهنگی کودکان است

محسن حموله در اختتاميه رويداد ملي ايده‌آزاد:

اسباب‌بازي منبع شکل‌دهنده به هويت فرهنگي کودکان است

مدير کل مرکز سرگرمي‌هاي سازنده کانون پرورش فکري گفت: آموزش‌هاي ارائه شده به کودک و ابزارهاي مورد استفاده او و به طور ويژه اسباب‌بازي از جمله منابع شکل‌ دهنده به هويت فرهنگي هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اختتاميه دومين رويداد ملي ايده آزاد اسباب‌بازي امروز ظهر دوشنبه ۲۷ خردادماه، با حضور محسن حموله مدير کل مرکز سرگرمي‌هاي سازنده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، مهدي آيدين‌نژاد و جمعي از ايده‌پردازان و طراحان اسباب‌بازي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار شد.

محسن حموله، مدير کل مرکز سرگرمي‌هاي سازنده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اختتاميه دومين رويداد ملي ايده آزاد گفت: خداي مهربان را شاکرم که فرصت داد در سال رونق توليد با برگزاري دومين رويداد ملي ايده‌آزاد اسباب‌بازي، بتوانيم گامي در جهت خدمت به کودکان و نوجوانان اين مرز پر گوهر برداريم. فرهنگ هر ملت، سند هويتي آن ملت است. فرهنگ امري اکتسابي است و قطعاً فرهنگ آموزي در دوران کودکي بهتر صورت مي‌گيرد.

او ادامه داد: آموزش‌هاي ارائه شده به کودک و ابزارهاي مورد استفاده او و به طور ويژه اسباب‌بازي از جمله منابع شکل دهنده به هويت فرهنگي هستند. هر اسباب‌بازي حاوي پيامي است که مي‌تواند؛ به نقش بستن، باورها و ارزش‌ها در ذهن کودک کمک کند. با ورود اين پيام‌ها نظام فکري، شخصيتي و هويتي کودک و به تبع آن جامعه شکل مي‌گيرد. از اين‌رو با توجه به نقش مهم بازي و اسباب‌بازي در انتقال ارزش‌ها و فرهنگ جوامع امروزه اسباب‌بازي‌ها به عنوان يک رسانه مطرح مي‌شوند. بازي شادترين و سازنده‌ترين فعاليتي است که کودکان در طول دوران کودکي انجام مي‌دهند.

مدير کل مرکز سرگرمي‌هاي سازنده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اظهار کرد: اسباب‌بازي‌ها عمدتاً توسط بزرگسالان طراحي و توليد مي‌شوند و حاوي پيام‌هايي مي‌باشد که جوامع، خواهان آموزش آن‌ها به کودکان هستند. اينکه از طريق اسباب‌بازي چه پيامي به کودک منتقل شود ميزان مفيد يا مخرب بودن اسباب‌بازي را تعيين مي‌کند.

به گفته حموله، توجه به نقش مهم طراحي اسباب‌بازي در انتقال فرهنگ، ما را بر آن داشت تا با جمع‌آوري ايده‌ها و طرح‌هاي اسباب‌بازي متناسب با فرهنگ اين مرز و بوم اقدام به برگزاري چنين رويدادي در سطح کشور کنيم. اين رويداد با هدف گردهمايي طراحان، توليدکنندگان، سرمايه‌گذاران و فعالان حوزه اسباب‌بازي برگزار مي‌شود تا با معرفي طراحان و ايده‌پردازان به صنعت اسباب‌بازي، زمينه رشد و پويايي اين عرصه بيش از پيش فراهم شود.

او در ادامه افزود: ايجاد فضاي حمايتي از ايده‌پردازان ايراني، ترويج و توسعه‌ي خلاقيت و نوآوري در صنعت اسباب‌بازي، اعتبار بخشي فعاليت‌هاي محققان حوزه اسباب‌بازي، گسترش ارتباط با مراکز علمي و پژوهشي، شناخت اولويت‌هاي مهم در صنعت اسباب‌بازي و هم‌افزايي سازمان‌هاي دولتي و بخش خصوصي براي شناسايي و حل مسائل و مشکلات صنعت اسباب‌بازي از ديگر دستاوردهاي اين رويداد ملي است.

حموله تصريح کرد: دومين رويداد ملي ايده‌آزاد تلاش کرده است که راه و مسير را براي طراحان خوش فکر و با استعداد در صنعت اسباب‌بازي ايراني فراهم کند. در اين رويداد آگاهي رساندن، برگزاري آموزش و کارگاه‌هاي تخصصي براي تقويت ايده‌ها توسط اساتيد مجرب، موجب ارتقا ايده‌ها و ظهورشان در صنعت اسباب‌بازي ايراني شده است.

او درباره شناخت استانداردها از سوي طراحان حوزه اسباب‌بازي گفت: در اين دوره طراحان با آگاهي و شناخت از استانداردهاي توليد اسباب‌بازي و با توجه به شناخت گروه سني کودک و نوجوان در سال رونق توليد و حمايت از کالاهاي ايراني امکاني را فراهم آورده که سرمايه‌گذاران در صنعت اسباب‌بازي براي توليد محصول انتخاب بهتري را داشته باشند. برگزاري چنين رويدادهايي در سطح کشور باعث بروز استعدادهاي جوان و خلاق خواهد شد و محصولاتي توليد خواهد شد که متناسب فرهنگ و ذائقه ايراني است.

حموله ادامه داد: يکي ديگر از اهداف اين رويداد به راه انداختن جريان توليد اسباب‌بازي با هويت ايراني در کشور است که بايد سال به سال افزايش يابد. يکي از مشکلات صنعت اسباب‌بازي ايراني در بحث کپي‌برداري از محصولات خارجي مي‌باشد طبق بررسي انجام شده بيش از ۸۰ درصد از محصولات اسباب‌بازي در سطح کشور بر گرفته از نمونه‌هاي مشابه خارجي است. با توجه به اينکه اسباب‌بازي نقش چشم‌گيري در فرهنگ آموزش کودکان ما دارد؛ محصولات کپي قطعاً تأثيرات خوبي را نخواهد داشت. به باور ما برگزاري اين چنين رويدادهايي باعث ايجاد ارتباط بين طراح و توليدکننده خواهد بود و چرخه توليد را تسريع مي‌کند.

او در پايان تصريح کرد: از انجمن توليدکنندگان اسباب‌بازي، مرکز رشد دانشگاه خواجه نصير، مؤسسه فرهنگي هنري چهارباغ، ستاد فناوري نانو، ستاد فناوري نرم و هويت‌ساز، معاونين و مديران و همه همکارانم در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، شوراي نظارت بر اسباب‌بازي و تمام رسانه‌هاي جمعي و خبرنگاران محترم و خبرگزاري‌ها و مطبوعات تشکر و قدرداني مي‌کنم. اميدواريم به ياري خداي مهربان و همراهي همه فعالان حوزه اسباب‌بازي بتوانيم شاهد بالندگي روز افزون صنعت اسباب‌بازي ايران باشيم.

تعداد بازديد:234 آخرين تغييرات:98/03/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر