سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ایران

خوانساري اعلام کرد:

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ايران

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران گفت: در سال گذشته، ٥٣٣ هزار ميليارد تومان يارانه به حامل هاي انرژي پرداخت شده، ولي به توليد نيامده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود خوانساري، امروز سه شنبه ٢٨ خرداد ٩٨ در سومين جلسه هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران گفت: بر اساس آمارهاي رسمي کشور، در فاصله سال هاي ٩٢ تا ٩٨، ميانگين رشد سرمايه گذاري در ١٤ فصل منفي بوده و رقمي معادل ٨. ٣- درصد رسيده است.

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران افزود: رشد مصرف در ٩ فصل از اين مدت مثبت بوده و ميانگين آن، ٢. ٢- را به ثبت رسانده و در عين حال، رشد تورم ٢٦. ٩ درصد، رشد اقتصادي ٩. ٤- درصد، رشد صادرات ٦- و رشد واردات ٧. ٢١- بوده است که با توجه به اينکه بخش عمده اي از واردات کشور، واردات مواد اوليه و کالاهاي صنعتي بوده، اين روند نگران کننده است.

وي تصريح کرد: بحران نقدينگي اکنون وجود دارد و با توجه به تورم، نقدينگي و نرخ ارز بنگاهها را دچار مشکل شده است و در سال جاري، رکود حاکم خواهد بود. تنها راه اصلاح اين روند با توجه به وضعيت موجود اقتصاد و شرايط تحريمي، اصلاح ساختار اقتصادي کشور را ضروري مي کند.

به گفته رييس اتاق تهران، بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، ٨٠٠ هزار ميليارد تومان يارانه پنهان و آشکار پرداخت مي شود؛ در حاليکه کل وابستگي کشور و بودجه به نفت ٢٠٠ هزار ميليارد تومان است؛ پس با اصلاح روند پرداخت يارانه و حذف تنها يک چهارم آن و حتي پرداخت يک چهارم ديگر به صورت نقدي به اقشار آسيب پذير، مي توان ساختار کشور را اصلاح کرد.

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران گفت: در سال گذشته، ٥٣٣ هزار ميليارد تومان يارانه به حامل هاي انرژي پرداخت شده، ولي به توليد نيامده است. اين موارد شامل ١٢٣ هزار ميليارد تومان به بنزين، ١٣٠ هزار ميليارد تومان براي گازوييل و ٢٨٠ هزار ميليارد تومان گاز طبيعي بوده است.

تعداد بازديد:205 آخرين تغييرات:98/03/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر