سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آمریکا ازتحریم پتروشیمی عقب‌نشینی می‌کند/انتقاد از غفلت وزارت نفت

حسيني در گفتگو با مهر:

آمريکا ازتحريم پتروشيمي عقب‌نشيني مي‌کند/انتقاد از غفلت وزارت نفت

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: آمريکا همانطور که در تحريم نفت خام ايران در حال عقب نشيني است در تحريم محصولات پتروشيمي ايران نيز عقب‌نشيني مي کند.

محمد حسيني عضو کميسيون برنامه و بودجه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تحريم پتروشيمي از سوي آمريکا گفت: تحريم پتروشيمي‌ها قابل پيش بيني بود، آمريکا به دنبال اين است که در تراز ارزي ايران مشکلاتي را ايجاد کند.

نماينده مردم تفرش در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: آمريکا به دنبال اين است که در تأمين ارز مورد نياز ايران براي واردات کالاهاي اساسي و مواد اوليه کارخانه‌ها مشکلاتي را ايجاد کند. اين نوع تحريم‌ها در حوزه معيشت و اشتغال و داروي مردم تأثيرگذار است و آمريکا به دنبال تحت فشار قرار دادن مردم است.

انتقاد از غفلت وزارت نفت در تبديل نفت به فراورده‌هاي پتروشيمي

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: بعد از آنکه آمريکا فروش نفت خام ايران را تحريم کرد، بايد مواد خام نفتي تبديل به فرآورده مي‌شد تا با صادرات اين فرآورده‌ها به کشورهاي مختلف دنيا ارز بيشتري را به دست آوريم و موجبات اشتغال جوانان را فراهم کنيم. وزارت نفت بايد سال‌ها قبل از تحريم‌ها در راستاي تبديل نفت به فرآورده‌هاي قابل فروش در دنيا تلاش بيشتري مي‌کرد اما متأسفانه غفلت شد.

حسيني گفت: خوشبختانه امروز در زمينه واردات بنزين مشکلي نداريم و يکي از حربه‌هاي آمريکا در تحريم ايران از بين رفته است.

وي با تاکيد بر اينکه تحريم پتروشيمي بسيار متفاوت از تحريم نفت است اظهار داشت: محصولات پتروشيمي ايران در محصولات اساسي و استراتژيک بسياري از کشورها به عنوان مواد اوليه استفاده مي‌شود. کشورهاي منطقه توانايي توليد اين مواد را ندارند و يا ميزان حجم توليد اين مواد در کشورهاي منطقه متناسب با نياز دنيا نيست. بنابراين بسياري از کشورهاي دنيا بدون توجه به تحريم‌هاي آمريکا اقدام به خريد محصولات پتروشيمي ايران خواهند کرد.

آمريکا از تحريم پتروشيمي‌ها نيز مانند تحريم نفتي عقب نشيني خواهد کرد

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: آمريکا همان طور که در تحريم نفت خام ايران در حال عقب نشيني است در تحريم محصولات پتروشيمي ايران نيز عقب نشيني مي‌کند زيرا هدف‌گذاري آمريکا هدف گذاري غلطي بوده است و آمريکا تا امروز تمام توان خود را براي تحريم ايران به کار برده است و تحريم پتروشيمي‌ها آخرين تلاش آمريکا براي فشار بر ايران است.

عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملي تصريح کرد: پتروشيمي‌ها بايد در راستاي صادرات محصولاتشان تلاش کنند. علاوه بر اين اقدام به توليد محصولاتي کنند که براي مواد اوليه کارخانجات داخلي مورد نياز است تا چرخه توليد و اشتغال در کشور کامل شود.

حسيني گفت: امروز توليد کنندگان و سرمايه گذاران جديد مي‌توانند در راستاي توليد محصولاتي با استفاده از مواد اوليه پتروشيمي‌هاي داخلي اقدام نمايند. موادي که در پتروشيمي‌هاي ما توليد مي‌شوند، مواد اوليه محصولات مهم و استراتژيک هستند. به عنوان مثال «پ پ» از مواد اوليه توليد نخ در کشور است بنابراين پتروشيمي‌ها مي‌توانند با استفاده از اين مواد اوليه اقدام به توليد نخ در داخل کشور کرده و نخ را به فروش برساند و يا حتي نخ را تبديل به پارچه کرده و پارچه را به فروش برسانند.

گزارش کميسيون برنامه از واردات ارز پتروشيمي‌ها به کشور

وي تصريح کرد: کميسيون برنامه و بودجه شبهه عدم ورود ارز حاصل از فروش محصولات پتروشيمي را مورد بررسي قرار داده و گزارشي را در اين خصوص تهيه کرده است.

‏عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: شبهاتي مبني بر اينکه پتروشيمي‌ها ارزهاي خود را به خارج از کشور بردند و به کشور بازنگردانده‌اند وجود دارد، البته موارد بسيار اندکي از اين تخلفات وجود دارد.

حسيني با بيان اينکه بر اساس بررسي‌هاي کميسيون برنامه، پتروشيمي‌ها ارز حاصل از صادرات محصولات خود را يا در سامانه نيما وارد کردند يا هنوز موعد سر رسيد دريافت ارز حاصل از صادرات محصولاتشان فرا نرسيده است، يا براي واردات مواد اوليه مورد نياز خود استفاده کردند، اظهار داشت: پتروشيمي‌ها بايد مثل گذشته به توليد ادامه دهند تا ظرفيت‌هاي خود را توسعه دهند.

وي گفت: اميدواريم اين موضوع موجب کاهش قيمت محصولات پتروشيمي شود تا بتوانيم در توليد داخلي از اين محصولات استفاده کنيم.

نماينده مردم تفرش در مجلس تاکيد کرد: در حوزه صادرات کشورهايي که محصولات پتروشيمي توليد ايران را نياز دارند نمي‌توانند مشابه اين محصولات را در کشورهاي ديگر دنيا پيدا کنند به همين جهت اين صادرات ادامه پيدا خواهد کرد و ما مي‌توانيم ارز مورد نياز خود را براي تأمين کالاهاي اساسي و مواد اوليه توليد کنندگان را از اين محل تأمين کنيم.

حسيني در خصوص تأثير تحريم پتروشيمي‌ها بر افزايش قيمت ارز طلا و سکه، گفت: در بودجه سال ۹۸ پيش بيني کرده بوديم که حدود ۲۱ تا ۲۷ ميليارد دلار از محل فروش نفت درآمد داشته باشيم.

وي اضافه کرد: طبق قانون بودجه سال ۹۸ صادرات کشور از محل فروش محصولات نفتي و غير نفتي اعم از کشاورزي و پتروشيمي‌ها حدود ۵۳ ميليارد دلار خواهد بود، از سوي ديگر طبق بررسي‌هاي انجام شده ميزان ارز مورد نياز براي واردات کشور ما حدود ۴۶ ميليارد دلار است که حدود ۷ ميليارد دلار کمتر از ميزان ارز حاصل از صادرات است.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس تصريح کرد: بنابراين اگر حدود ۷ ميليارد دلار ميزان ارز صادراتي ما کمتر از ميزان پيش بيني‌ها باشد مشکل پيدا نمي‌کنيم.

حسيني گفت: هر مقدار ميزان صادرات کشور کاهش يابد، بايد در واردات تجديد نظر شود و از واردات کالاهايي که مشابه داخلي دارند خودداري کنيم. بايد تراز ارزي کشور را مديريت کنيم.

وي تاکيد کرد: در هيچ جاي دنيا افراد دارايي خود را براي خريد ارز نمي‌فروشند و هيچ کشوري نيست که دارايي کاغذي ارز آن به اندازه‌اي باشد که بتواند همه درخواست‌هاي بازار براي تبديل سرمايه را پاسخ دهد.

نماينده مردم تفرش در مجلس با اشاره به اينکه همزمان با تنش‌هاي سياسي ايران و آمريکا، متأسفانه مردم به سمت خريد ارز براي حفظ دارايي‌هاي خود رفتند، گفت: در کشور ما نه تنها فرهنگ سازي در اين خصوص نشده بلکه از طرف فضاي مجازي و دشمنان تنش در بازار ارز دامن زده مي‌شود که موجب افزايش قيمت ارز شده و بر قيمت ساير کالاها در کشور نيز تأثير مي‌گذارد و مديريت بازار را براي دولت در بازار سخت مي‌کند.

حسيني اذعان داشت: بانک مرکزي با اعمال سياست‌هاي ارزي و دولت با نظارت بايد بازار ارز را مديريت کنند تا مشکلي براي آحاد مردم در حوزه گراني‌ها ايجاد نشود.

ميزان ذخاير بانک مرکزي قابل توجه و قابل اطمينان است

وي تاکيد کرد: براي تأمين ارز واقعي مورد نياز توليد کنندگان مشکلي نداريم زيرا ارز مورد نياز را از قبل تهيه کرده‌ايم و ميزان ذخاير بانک مرکزي قابل توجه و قابل اطمينان است.

حسيني تصريح کرد: عليرغم همه مشکلاتي که آمريکا ايجاد کرده است درآمدهاي ارزي ايران محقق خواهد شد مگر اينکه ديگران ايجاد وحشت کرده و ما را دچار نگراني کنند که اين امر بازار ارز کشور را دچار مشکلاتي خواهد کرد.

انتقاد از تعلل دولت در ارائه لايحه اصلاح ساختار بودجه

عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملي در خصوص اقدامات دولت براي تأمين کالاهاي اساسي گفت: قرار بود دولت برنامه خود براي اختصاص يارانه کالاهاي اساسي را به مجلس ارائه کند، دولت در اين زمينه نياز به مصوبه جديد ندارد، ما منتظر ارائه برنامه دولت در خصوص اجراي قانون بودجه سال ۹۸ پيرامون نحوه تأمين ارز کالاهاي اساسي و ساز و کار توزيع آن در ميان مردم هستيم.

وي ادامه داد: دولت تا به امروز برنامه خود براي تأمين کالاهاي اساسي را اعلام نکرده است. وزراي دولت براي ارائه برنامه‌هاي خود در زمينه تأمين کالاهاي اساسي به کميسيون برنامه و بودجه دعوت شدند اما در جلسه کميسيون حضور نيافتند.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در خصوص ارائه لايحه اصلاح قانون بودجه از سوي دولت به مجلس گفت: عليرغم تأکيداتي که مقام معظم رهبري در اين زمينه داشت تا به امروز بعد از گذشت دو ماه و نيم لايحه‌اي به مجلس ارائه نشده است.

وي تصريح کرد: اگر امروز لايحه اصلاح ساختار بودجه به مجلس ارائه شود مجلس فرصت چنداني براي بررسي کارشناسي اين موضوع ندارد لذا دولت بايد فوراً اين لايحه را به مجلس بدهد و ارائه ديرهنگام لايحه اصلاح ساختار بودجه به مجلس به ضرر کشور است.

تعداد بازديد:199 آخرين تغييرات:98/03/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر