پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تامین آب برای کشت تابستانه در خوزستان هیچگونه مشکلی وجود ندارد

يک مسئول در سازمان آب و برق خوزستان:

تامين آب براي کشت تابستانه در خوزستان هيچگونه مشکلي وجود ندارد

اهواز - يک مقام مسئول در سازمان آب و برق خوزستان گفت: به لحاظ تامين آب در تابستان پيش رو مشکلي وجود ندارد و در تمامي حوضه هاي مختلف استان، رهاسازي آب متناسب با نيازهاي معمول انجام مي شود.

داريوش بهارلويي در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز اين نکته که رعايت الگوي کشت و اصلاح آن متناسب با شرايط اقليمي خوزستان هميشه مورد تاکيد همه متخصصان فن بوده و سازمان آب و برق خوزستان نيز چنين نظري دارد، اظهار کرد: تأمين آب به معناي عدم رعايت الگوي کشت و اصلاح آن نيست. آنچه توسط سازمان آب و برق در خصوص تابستان سال جاري اعلام شده است عدم محدوديت خاص در برداشت رودخانه‌ها و کشت متناسب با ظرفيت کانال‌هاي انتقال و توزيع آب در شبکه‌هاي کشاورزي است.

بهارلويي بيان کرد: اين مهم و تصميم فقط مربوط به تابستان امسال بوده و به منظور جبران بخشي از خسارات و افزايش توان اقتصادي مناطق درگير سيل و کشاورزان گرفته شده است. از اين شرايط نبايد مصرف بي رويه آب، برداشت غير مجاز و يا توسعه کشت‌هاي پرمصرف در استان را انجام داد.

وي عنوان کرد: همچنين وقوع سيلاب فروردين ماه نبايد بهانه‌اي براي اقدام بي ضابطه و عدم توجه به تمامي جوانب در مصرف آب شود.

مدير دفتر برنامه ريزي منابع آب معاونت مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان گفت: آنچه ماهيت ما را تهديد مي‌کند، سيلاب و يا خشکسالي نيست اگر چه هر دو جز بلاياي طبيعي بوده و با خسارات فراوان همراه هستند ولي کم ابي و عدم توازن در مصرف بهينه منابع آب سطحي و زيرزميني است که بزرگترين خطر پيش رو محسوب مي‌شود.

بهارلويي با اشاره به اينکه در سياست‌هاي بهره برداري آب هيچگاه بحث ممنوعيت و محدوديت مطرح نبوده بلکه هدف گذاري بر مبناي استفاده صحيح و اصولي آب معين مي‌شود، افزود: کم آبي خصيصه دائم کشور و از جمله استان خوزستان است.

وي گفت: در سازمان اب و برق خوزستان هميشه رفاه، آسايش و دسترسي به آب مکفي و با کيفيت به مردم استان اولويت اول و دائمي برنامه ريزي آب سدها است ولي اين رفاه و استفاده مستمر در سايه توسعه پايدار حاصل مي‌شود که يکي از ارکان مهم آن توجه و بهينه کردن مصرف آب به عنوان سرمايه بي بدليل آباداني استان و کشور است.

مدير دفتر برنامه ريزي منابع آب معاونت مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان با اشاره و تاکيد بر اين نکته که سياست سازگاري با کم آبي که از ابتکارات و تصميمات عالي وزير نيرو و با مشارکت برخي وزارتخانه‌ها و ذينفعان آب در حال اجرا است، گفت: اين سياست به معناي عدم مصرف آب و ايجاد تنگناي آبي نيست بلکه برعکس آنچه ممکن است تصور شود اين سياست دقيقاً دسترسي آسان، توزيع عادلانه آب و استفاده مناسب و هوشمندانه از آب را دنبال مي‌کند به گونه‌اي که به ازاي استفاده از هر مترمکعب آب بيشترين صرفه، سود و افزايش توليد کشاورزي در واحد سطح براي کشور و عموم مصرف کنندگان حاصل شود.

بهارلويي تصريح کرد: در همين حال تمام جنبه‌هاي زيست محيطي، تعادل بخشي آب‌هاي زيرزميني و استاندارهاي جهاني مصرف و بارگذاري بر سيستم رودخانه‌اي و آب‌هاي سطحي نيز رعايت شود، اجراي اين سياست‌ها بدون شک موجب برون رفت از بحران دائمي آب خواهد شد.

مديربرنامه ريزي منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: سيلاب و ترسالي حادث شده نبايد ما را از اين سياست اصولي و کاملاً علمي و صحيح دور کند.

بهارلويي گفت: هم اکنون رودخانه‌هاي استان خوزستان پر آب هستند و در هيچ نقطه‌اي مشکلي به معناي کمبود منابع آب وجود ندارد ولي مصرف بايد متعادل باشد و نيازهاي زيست محيطي نيز نبايد فداي مصرف بي رويه و کشت‌هاي پرمصرف در استان شود.

تعداد بازديد:239 آخرين تغييرات:98/03/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر