دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/قرآن

فریاد اعتراض مدیران موسسات قرآنی به گوش مسئولان رسید

بلاتکليفي ادغام دو اتحاديه قرآني؛

فرياد اعتراض مديران موسسات قرآني به گوش مسئولان رسيد

در نخستين مجمع عمومي اتحاديه موسسات وتشکلهاي قرآن کشورکه درجوار حرم امام خميني(ره) درحال برگزاري است،مديران موسسات قرآني فرياد اعتراض خود را از بلاتکليفي پرونده ادغام به گوش مسئولان رساندند.

به گزارش خبرنگار مهر، اولين مجمع عمومي نشست تخصصي بررسي راه‌هاي ارتقا فعاليت‌هاي قرآني، از طريق نهادهاي مردمي از ديروز چهارشنبه به مدت دو روز برگزار شد.

اين مجمع از روز چهارشنبه ۲۹ خردادماه به مدت دو روز با بررسي بيانيه گام دوم و راهبردهاي آن در طي فعاليت‌هاي قرآني انجام شد.

اين مراسم با حضور حدود ۳۰۰ نماينده مؤسسات و تشکل‌هاي قرآن و عترت سراسر کشور از ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه در جوار حرم مطهر حضرت امام خميني رحمه الله عليه، برگزار شد.

حجت الاسلام حميد محمدي دبير شوراي فرهنگ توسعه قرآني و مهدي قره شيخلو رئيس سازمان دارالقرآن الکريم از جمله مهمانان اين مجمع بودند.

در اين مراسم حجت الاسلام حميد محمدي در ابتدا به سخنراني پرداخت و گفت: فعاليت‌هاي قرآني که از سوي مؤسسات قرآني در جريان است بي شک اصلي ترين فعاليت بشمار مي‌رود. نظام مقدس جمهوري اسلامي دو خصيصه جمهوريت و اسلامي بودن را دارا مي‌باشد. مبناي اين انقلاب و نظام قرآن و عترت بوده است.

وي در خصوص آينده مؤسسات قرآني افزود: ما بايد از برکت و نعمت فعاليت‌هايي که در خدمت قرآن قرار گرفته است مواظبت و مراقبت کنيم.ظرفيت‌هاي بزرگي بود که ايجاد شد. راهبردهاي اصلي گسترش مؤسسات قرآني يکي از دغدغه‌هاي اصلي ما بوده است. اگر بخواهيم آينده‌نگري نسبت به اين موضوع داشته باشيم، يک مؤسسه قرآني در دوره ۵ تا ۱۰ ساله بايد بتواند، رشد کمي و کيفي مطلوب خود را داشته باشد.

محمدي ادامه داد: شکل‌گيري اتحاديه قدرتمند فراگير و راهبردي که با رويکرد هم‌افزايي انجام مي‌گيرد، توانمندي شبکه‌سازي فعاليت‌هاي قرآني مؤسسات را در سطح استان و کشور مي‌تواند فراهم کند.

وي با تأکيد بر اينکه مؤسسات مردمي، بايد از ظرفيت خيرين و کمک‌هاي مردمي استفاده کند، اضافه کرد: تأمين مالي مؤسسات قرآني از طريق ايده‌پردازي، تهيه و توليد و توزيع محصولات قرآن وعترت، توانمندي مؤسسات در امور اجرايي، فرهنگي و درآمد از طريق خدمات و ايجاد منابع مستمر مالي از طريق مشارکت مردمي خصوصاً احياي فرهنگ موقوفه قرآني محقق مي‌شود.

قائم مقام رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني با اشاره به پيشنهاد چهارم، اظهار کرد: ضرورت پرداختن مؤسسات قرآني به فعاليت‌هاي تخصصي و انجام فعاليت‌هاي تبليغي و ترويجي بلندمدت که افزايش مخاطبان را به همراه دارد، پيشنهاد ديگري است و پيشنهاد پنجم نيز انجام خدمات مشترک ميان مؤسسات قرآني با مؤسسات فرهنگي هنري و مراکز مردم‌نهاد است.

سپس جلسه با اعتراضات مؤسسات قرآني روبرو شد. يکي از افراد با صداي بلند خواستار اجرايي سازي دستورات شد. چرا که همه مديران از اينکه مؤسسات خود را بايد توانمند کنند مطلعند اما اينک. چه قوانيني و ساز و کاري براي اين امر بايد اجرا شود هنور مشخص نيست سپس مهدي قره شيخلو رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با ميانجيگري سعي در آرام کردن فضاي ملتهب همايش داشت.

رئيس سازمان دارالقرآن الکريم خطاب به حجت‌الاسلام محمدي که در جلسه حضور داشت گفت: تصميم‌گيري درباره ادغام دو اتحاديه کشوري اين قدر سخت است که اين جريان دو سال ادامه داشته باشد؟ شما به عنوان دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني و فردي که امضاي شما پايين مصوبات ۸۳ جلسه هيئت رسيدگي به امور مؤسسات قرآني است، بايد به وظيفه خود محکم عمل کنيد تا اين مشکل حل شود. مجمع عمومي اتحاديه مدغم از طرف شما به عنوان دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني در آذرماه سال گذشته تأييد شد، اما بعد اين گونه کرديد!

وي تصريح کرد: مگر در بيانيه گام دوم انقلاب، مبارزه با فساد اخلاقي، سياسي، اقتصادي و … مطرح نشده است؟ يکي از فسادهاي اخلاقي اين است که قانون مملکت به نفع خود مصادره شود. بحث قرآن در کشور ما مظلوم است. تفکري در کشور ما هست که خودش را صاحب قرآن و شوراي نگهبان قرآن مي‌داند. اين چه نگاه و تفکري است؟

سپس مرتضي طلايي و رحيم قرباني به بيان دستاوردها اتحاديه از زمان تأسيس و تشريح برنامه‌هاي پيش روي اين اتحاديه در سال جاري پرداختند.

همچنين در عصر ديروز مؤسسات قرآني با تحصن در ساختمان شوراي عالي انقلاب فرهنگي خواستار تعيين وضعيت ادغام و رسيدگي به امور مؤسسات از سوي سعيد رضا عاملي رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي و رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني شدند. و پس از آن نيز بيانيه‌اي را با امضاي مديران مؤسسات قرآني حاضر در جمع صادر نمودند.

تعداد بازديد:300 آخرين تغييرات:98/04/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر