سه شنبه 21 مرداد 1399 - 21 ذي الحجه 1441 - 11 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تلاش دانشمندان برای شناسایی مواد تشکیل دهنده نفت خام

تلاش دانشمندان براي شناسايي مواد تشکيل دهنده نفت خام

دانشمندان عليرغم تلاش هاي فراوان تا به امروز موفق به شناسايي مواد اصلي تشکيل دهنده نفت خام نشده اند و حالا يک تحقيق تازه بدين منظور آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از تک اسکپلوريست، پيچيدگي فراوان نفت خام باعث شده تا جدا کردن مواد تشکيل دهنده آن و شناسايي ساختار اين ماده تا به امروز عليرغم استفاده از روشهاي مختلف تحقيقاتي ممکن نشده باشد، اما پژوهشگران اميدوارند بتوانند اين راز را کشف کنند.

در بررسي جديد، دانشمندان قصد دارند از چند روش مختلف در کنار هم براي شناسايي مواد تشکيل دهنده نفت استفاده کنند. اين روش ها عبارتند از گرما دادن زياد به نفت خام و سپس تحت فشار شديد قرار دادن آن در درون آب براي تجزيه اين ماده به مواد اوليه تشکيل دهنده.

محققان مي گويند استفاده از چنين روشي آلودگي زيست محيطي کمتري نيز خواهد داشت و اميدواري بيشتري براي به نتيجه رسيدن آن وجود دارد. البته نفت خام داراي برخي اجزاي سنگين تر است که حتي در صورت قرار گرفتن در معرض دماي ۳۰۰ درجه سلسيوس هم غير فرار باقي مي مانند.

از همين رو قرار است نمونه نفتي مورد استفاده براي بررسي تا دماي ۳۶۰ درجه سليسيوس گرما داده شود و سپس با فشاري بيش از ۳۰۰ اتمسفر به مدت يک ساعت در آب سنگين قرار داده شود.

از جمله مواد تشکيل دهنده نفت خام که شناسايي آنها تا به امروز ممکن شده، مي توان به فنل ها، کتون ها، کربازول ها، پيريدين ها، کينولين ها، دي بنزوفوران ها و اسيدهاي کربوکسيليک اشاره کرد. البته نفت خام استخراج شده از برخي حوزه هاي نفتي حاوي اسيد سولفوريک هم هستند.

برخي هيدروکربنات هاي سنگين تر در نفت خام حاوي اتمهاي بسياري هستند که شناسايي دقيق ساختار آنها تا به امروز ممکن نشده است.

تعداد بازديد:261 آخرين تغييرات:98/04/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر