دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

با قابلیت جدید هواوی P۳۰ Pro چشمتان کمتر خسته می شود

با قابليت جديد هواوي P۳۰ Pro چشمتان کمتر خسته مي شود

قابليت DC Dimming به گوشي هواوي P۳۰ Pro اضافه شده که به وسيله آن کمترين ميزان خستگي چشم براي کاربران به وجود مي آيد.

به گزارش بازرگاني خبرگزاري مهر، تحقيقات نشان مي‌دهند کاربران به صورت متوسط ۸۸ بار در روز اسمارت‌فون خود را چک مي‌کنند و زماني در حدود ۳ ساعت و ۲۵ دقيقه را صرف استفاده از آن مي‌کنند. بنابراين نمايشگر مورد استفاده در گوشي‌هاي هوشمند بايد کمترين ميزان خستگي را براي چشم کاربر داشته باشد.

در اين راستا، هوآوي به عنوان يکي از کمپاني‌هاي پيشرو، P۳۰ Pro Huawei آخرين پرچمدار خود را به روشي تحت عنوان DC Dimming مجهز کرده است. اما پيش از اينکه به تشريح اين روش بپردازيم، خوب است نگاهي به PWM، روش فعلي مورد استفاده در نمايشگرهاي OLED داشته باشيم.

PWM چيست و چگونه عمل مي‌کند؟

PWM (مخفف عبارت Pulse Width Modulation) يا مُدولاسيون پهناي پالس، رايج‌ترين روش مورد استفاده توسط کمپاني‌ها براي تنظيم ميزان روشنايي نمايشگرهاي OLED است. در اين روش سازندگان از طريق ايجاد تغيير در پالس‌هاي نور، قادر به تنظيم ميزان روشنايي هستند. به زبان ساده‌تر، سازندگان با تغيير يا محدود کردن زمان نمايش نور توسط نمايشگر، ميزان روشنايي را تنظيم مي‌کنند. به اين ترتيب هنگامي که ميزان روشنايي نمايشگر را کاهش مي‌دهيد، نمايشگر مدت زمان طولاني‌تري را در حالت خاموش سپري مي‌کند.

به علت فرکانس بسيار بالاي پالس‌هاي نور (معمولاً بالاي ۲۰۰Hz)، چشم انسان قادر به تشخيص فواصل ميان پالس‌ها نيست. اما چشم تلاش مي‌کند تا ميانگيني از خاموش و روشن شدن‌هاي مکرر نمايشگر را ببيند. بنابراين نسبت خاموش و روشن بودن نمايشگر، ميزان روشنايي آن را تعيين مي‌کند.

تصوير زير به خوبي نحوه عملکرد روش PWM را نشان مي‌دهد:

همان‌طور که مشاهده مي‌کنيد هنگامي که روشنايي در ميزان ۱۰۰ درصد قرار دارد، نمايشگر همواره روشن مي‌ماند. هنگامي که روشنايي روي ۵۰ درصد تنظيم شود، نمايشگر به طور مساوي خاموش و روشن خواهد بود و هنگامي که روشنايي روي ۲۵ درصد تنظيم شود، نمايشگر مدت زمان طولاني را در حالت خاموش سپري خواهد کرد. به همين خاطر در روشنايي‌هاي پايين شاهد مقدار قابل توجهي فليکر (سوسو زدن) خواهيم بود.

اگرچه فليکر نمايشگر معمولاً با چشم قابل مشاهده نيست، اما آزاردهنده است. اين مسئله مي‌تواند براي برخي از کاربران به شکل خستگي‌هاي زود هنگام و براي برخي ديگر به صورت سردرد نمايان شود. تاثير اين امر هنگامي که نور محيط محدود باشد (يعني دقيقاً هنگامي که نياز به کاهش روشنايي نمايشگر وجود دارد)، دوچندان مي‌شود.

DC Dimming چيست و چگونه عمل مي‌کند؟

در اين روش شاهد تغيير در ميزان ولتاژ LED‌هاي تشکيل دهنده پيکسل‌هاي نمايشگر هستيم. در واقع با تغيير ولتاژ شاهد تغيير ميزان نور نمايش داده توسط نمايشگر خواهيم بود. به همين علت خبري از فليکر و عوارض آزاردهنده آن نيز نخواهد بود. اين روش به نظر ساده مي‌رسد؛ اما چرا سازندگان از اين روش در اسمارت‌فون‌هاي AMOLED استفاده نمي‌کنند؟

DC Dimming سال‌هاست که توسط سازندگان در نمايشگرهاي LCD استفاده مي‌شود. اما استفاده از اين روش در نمايشگرهاي OLED با چالش‌هايي روبه‌رو است که سازندگان معدودي از پس حل کردن آن‌ها بر آمده‌اند. يکي از مهم‌ترين اين چالش‌ها، تغيير محسوس رنگ هنگام کاهش روشنايي است.

کاهش جريان وارد شده به LED مي‌تواند منجر به تغيير در رنگ منتشر شده، شود. بنابراين با کاهش روشنايي نمايشگر دقت رنگ‌هاي به نمايش در آمده به طرز محسوسي کاهش پيدا مي‌کنند. با اين حال هوآوي موفق شده از اين چالش با موفقيت عبور کند. جديدترين بروزرساني منتشر شده براي Huawei P۳۰ Pro علاوه بر بهبودهاي متعدد در زمينه‌هاي مختلف، DC Dimming را نيز به آخرين پرچمدار هوآوي اضافه مي‌کند.

فرقي نمي‌کند ميزان استفاده روزانه شما از گوشي هوشمندتان چقدر باشد؛ اضافه شدن DC Dimming به P۳۰ Huawei و P۳۰ Pro Huawei باعث شده پرچمداران جديد اين شرکت، کمترين ميزان خستگي چشم را براي کاربران داشته‌باشند.

تعداد بازديد:96 آخرين تغييرات:98/04/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر