یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تعرض به سایر کشورها در استراتژی ایران وجود ندارد

لاريجاني:

تعرض به ساير کشورها در استراتژي ايران وجود ندارد

قم - رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه وضعيت نظامي ايران امروز با گذشته بسيار فرق دارد، گفت: اروپايي‌ها در دو مقطع در موضوع هسته‌اي نشان دادند اتحاديه بي‌وزني در حل مسائل هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، علي لاريجاني شامگاه چهارشنبه در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري با موضوع بررسي مسائل مهم منطقه‌اي و داخلي که از شبکه استاني نور پخش شد، با اشاره به اقدام اخير آمريکا، اظهار کرد: اين تيزهوشي نيروهاي نظامي است که با چشمان بينا در مقابل تجاوز آمريکا به مرزهاي ايران دفاع مي‌کنند؛ ظرفيت نيروهاي مسلح ايران از نظر تکنولوژي بيش از اين حرف‌هاست.

وي ادامه داد: تصور آمريکا بر اين بود که ايران ملاحظه‌اي دارد و در مقابل دشمن و تجاوزگر ايران ملاحظه کشور کوچک و بزرگ را مي‌کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: اين اتفاق باعث شد برخي از کشورها متوجه شوند ايران در منطقه قدرت دفاع از خودش دارد، اگر متعرض کشوري نمي‌شويم به خاطر اين است که در استراتژي ما تعرض وجود ندارد.

وي با اشاره به اينکه وضعيت نظامي ايران امروز با گذشته بسيار فرق دارد، عنوان کرد: اگر ايران در مقابل برخي از کارهاي ناپسند ساير کشورها مدارا مي‌کند به معناي اين نيست نمي‌تواند پاسخ دهد يا توان آن را ندارد.

لاريجاني گفت: آمريکايي‌ها به دنبال صفر کردن نفت ايران بودند که موفق نشدند لذا شروع به تحريکات و سناريوسازي کردند، ماجراجويي آمريکايي‌ها همچنان ادامه داد و به انگيزه چپاول اين اقدامات را انجام مي‌دهند.

آمريکا عامل به هم ريختگي امنيتي در منطقه است

وي با اشاره به اينکه آمريکا از کشورهاي عربي اخاذي مي‌کنند و پولشان را مي‌گيرند و تحقيرشان مي‌کنند، عنوان کرد: رفتارهاي تصنعي آمريکايي‌ها براي توجيه ورود به منطقه و به‌هم‌ريختگي است، ايران در مقابل اين به هم ريختگي منطقه و داعش ايستاد؛ عامل به هم ريختگي امنيتي با هدف چپاول و ايجاد هراس آمريکايي‌ها هستند.

نماينده مردم قم در خانه ملت تصريح کرد: بعيد مي‌دانم آمريکايي‌ها آن‌قدر کم‌عقل باشند که دوباره هوس ورود به مرزهاي ما کنند چرا که هيمنه آن‌ها مخدوش مي‌شود؛ نبايد تهديد کنند چرا که نيروهاي مسلح در دفاع از مرزها اجازه نمي‌گيرند و تعارف ندارند.

وي ادامه داد: هدف آمريکايي‌ها از مذاکره دوباره دروغ‌گويي است تا عمليات رواني ايجاد کنند و حيثيت بربادرفته خودشان را ترميم کند؛ چرا که بسياري از کشورها به آن‌ها مي‌گويند خودتان با دو نامه تقاضاي مذاکره کرديد اما خارج شديد، آن‌ها نه‌تنها از برجام بلکه از توافق با چين نيز خارج شدند و اين نشان‌دهنده بي‌مسئوليتي آن‌هاست.

لاريجاني بيان کرد: آمريکا در زمينه برجام مقصر است، مي‌گويند ما آماده مذاکره هستيم که خود را زير اين پوشش پنهان کنند و تصورشان بر اين است که داخل ايران مسئله ايجاد کنند که ايران نمي‌پذيرد، در حالي که ايران پذيرفت اما آن‌ها از برجام خارج شدند.

وي گفت: آمريکا کشوري است که به ايران توهين مي‌کند و ما را تروريسم مي‌نامد، بدترين رفتارها را درصحنه بين‌الملل مي‌کند تا بي‌آبروگري خود را پوشش دهد و عمليات رواني در داخل ايران ايجاد کند، اما مردم ايران باهوش‌تر هستند که حرف‌هاي ترامپ را باور کنند چون نسبت به ايران نه مهربان بوده و نه راست‌گو.

رئيس قوه مقننه تأکيد کرد: ايران با تصميمات روشن و راهبردي و صبوري صحنه برجام را شفاف کرد و مسئولان با دقت نظر تمام گام برداشتند.

بي‌وزني اروپايي‌ها در موضوع هسته‌اي ايران

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به بدعهدي اروپايي‌ها، گفت: اروپايي‌ها در دو مقطع در موضوع هسته‌اي نشان دادند اتحاديه بي‌وزني در حل مسائل هستند، سال‌ها پيش در مسئله هسته‌اي گفتند موضوع ايران را حل مي‌کنيم و ايران مي‌تواند وارد غني‌سازي شود اما بعد از گذشت زمان نشان دادند راست نمي‌گويند و بي‌وزني خود را در اين قضيه نشان دادند.

لاريجاني گفت: خانم مرکل تماس گرفت که ما مخالف کار آمريکا هستيم و بانک مرکزي کشورهاي اروپايي‌ها با شما کار مي‌کند، ما به دنبال حفظ منافع مادي ايران هستيم و باز وقت دادند که نفت را به کشور ثالث بفروشيم اما قول‌هايشان به سرانجامي نرسيد.

وي ادامه داد: مدت‌هاست که ادعا دارند در مورد يمن با ايران مذاکره مي‌کنيم اما هيچ کاري در اين زمينه نکردند، در خيلي از مسائل و بحران‌هاي منطقه دنباله‌رو هستند نه مبدع.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: آمريکايي‌ها تهديدآميز حرف مي‌زنند اما بايد بدانند در چارچوب عمل نکرده‌اند؛ صبر استراتژيک حدي دارد بايد ببينيم چه مي‌کنند اگر از توافق هسته‌اي بهره ببريم ايران هم متقابل عمل مي‌کند و درست برخورد نکند ايران هم برخورد متقابل آن را دارد.

وضعيت سرمايه‌گذاري در قم خوب است

وي در بخش ديگر سخنان خود با اشاره به مسائل اقتصادي کشور، گفت: اضافه شدن حقوقي که بارها در رسانه‌هاي مختلف بيان‌شده، مطابق قانون مديريت و خدمات ضريبي دارد، اين ۴۰۰ هزار تومان جزئي از ضريب ۱۰ درصد است؛ برخي معتقدند روح مصوبه اجرا نشده و برخي مي‌گويند بايد براي طبقات با حقوق بالا کمتر اجرا شود.

لاريجاني با اشاره به جذب سرمايه‌گذاري در استان قم، بيان کرد: حق قم اين بود که فرودگاه داشته باشد و در اجراي اين کار بخش خصوصي درست عمل نکرد. فرودگاه قم بايد منطقه را پوشش دهد و بودجه براي متصل شدن راه‌آهن به فرودگاه قم در نظر گرفته‌شده است.

وي بيان کرد: با سرمايه‌گذارهايي در زمينه فرودگاه صحبت شده است و مردم قم بدانند که فرودگاه به سرانجام مي‌رسد؛ هم‌چنين همانند منوريل دچار مشکلاتي در سيستم اداري شده است؛ اما منوريل بعد از برگزاري جلساتي با شهرداري به چارچوب مشخصي رسيده است و شهردار قم پيگير پروژه است.

نماينده مردم قم در خانه ملت اضافه کرد: حجم سرمايه‌گذاري نسبت به ساير شهرها در قم خوب است، در سال گذشته، ۵۰۱ مورد جواز تأسيس کارخانه؛ ۷۹ مورد توسعه کارگاه با اعتبار بالغ بر ۴ هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري انجام شده است.

وي گفت: ۱۵۰۰ پروژه در بخش صنعت و معدن در قم با اعتبار ۱۳ هزار ميليارد تومان و اشتغال ۳۸ هزار نفر در حال اجرا است که اين پروژه‌ها از ۲۰ تا ۶۰ درصد تکميل شده‌اند.

لاريجاني با اشاره به اينکه ۱,۹۰۰ ميليارد تومان در بخش عمراني در حال سرمايه‌گذاري است ادامه داد: ۲۴۰ مورد پروانه بهره‌برداري در سال ۹۷ صادرشده است؛ در دوماهه ۹۸، ۳۰ مورد اجازه بهره‌برداري داده‌شده، بنابراين تحرک در خوشه‌هاي مختلف صنعتي وجود دارد.

وي از صادرات ۲۵۰ ميليون دلاري قم به کشورهاي خارجي در سال ۹۷ خبر داد و گفت: مرحله سفت‌کاري بيمارستان هزار تختخوابي قم تمام شده، اين مهم در ايران نظير ندارد و در آن دانشگاه پزشکي و هتل ديده شده است.

گردشگري در قم

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي گفت: نقاط مثبت گردشگري را مورد توجه قرار دهيم به‌عنوان مثال راه‌اندازي بيمارستان آيت‌الله سيستاني؛ احداث مجتمع تجاري اداري در بلوار پيامبر اعظم (ص)، ايجاد مجتمع توريستي در دهکده توريستي درماني و ايجاد مجتمع‌هاي بين‌راهي در راستاي تقويت گردشگري استان است؛ چون استاني که بخواهد رشد کند بايد در اين زمينه‌ها سرمايه‌گذاري کند.

وي در ادامه با اشاره به آب سرشاخه‌هاي دز، آب‌رساني روستاها، عنوان کرد: وضعيت آب قم بهتر از ساير شهرها است و نبايد دل مردم را خالي کرد و براي آن موقع فکر کرد.

لاريجاني گفت: سيستم اداري و بروکراسي اداري پرمسئله است و بايد اين مشکل در قم حل شود و استاندار با جديت جلساتي را دنبال مي‌کند.

وي معتقد است که بايد در همايشي از سرمايه‌گذاران دعوت کرده و آن‌ها را در زمينه‌هاي مختلف حمايت کنيم، هم‌چنين ظرفيت‌هاي قم معرفي شوند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه استاندار قم بايد مطالبه‌گر و طرف ادارات باشد، تأکيد کرد: در قم استاندار و تيم استانداري مشغول کار هستند تا از مانع‌تراشي ادارات جلوگيري کنند.

اصلاح ساختاري در امور بودجه‌اي کشور

وي همچنين با اشاره به عدم ثبات قيمت‌ها و فشار بر اقشار کم‌درآمد، بيان کرد: عدم ثبات قيمت جنبه رواني دارد و تا ارز تکان مي‌خورد عده‌اي از موقعيت استفاده کرده و قيمت‌ها را بالا مي‌برند، هم‌چنين انبار کردن اجناس مختلف يکي ديگر از دلايل عدم ثبات قيمت‌هاست.

لاريجاني با بيان اينکه بايد اصلاح ساختاري در امور بودجه‌اي کشور صورت بگيرد و نفت از بودجه جاري حذف شود، گفت: در بخش گاز بيش از ۴۰۰ هزار ميليارد تومان يارانه مي‌دهيم و بيشترين استفاده را سه دهک بالا دارند و به محض اصلاح شروع به جنجال مي‌کنند.

وي تأکيد کرد: اصلاحات ساختاري بايد با کمک مردم انجام شود و مديران اجرايي کشور دل و جرئت اين کار را داشته باشند تا يارانه گاز، برق و آب طبقات بالا گرفته شود و به دهک‌هاي پايين داده شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: در شرايط فعلي بايد از نظر اقتصادي به استقلال برسيم، تحريم‌ها فشار است اما فرصتي است تا اقتصاد را اولويت بدانيم.

وي گفت: جناح‌هاي مختلف به جان هم نيفتند، در شرايط فعلي نقايص زنجيره توليد را ببينيم و زمينه کار و کارآفريني را بايد براي جوانان مستعد فراهم کنيم.

تعداد بازديد:238 آخرين تغييرات:98/04/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر