یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

خوزستانی ها در انتظار معرفی مقصران سیلاب ویرانگر

مهر گزارش مي دهد

خوزستاني ها در انتظار معرفي مقصران سيلاب ويرانگر

اهواز- با گذشت بيش از دو ماه از وقوع سيلاب ويرانگر ، کم کم پرده ها کنار مي روند تا مقصران اين حادثه که خانه و کشاورزي بسياري از مردم خوزستان را نابود کرد، شناسايي شوند.

خبرگزاري مهر - گروه استان ها، شيرين سالمي: از قديم گفته اند ماه پشت ابر پنهان نمي ماند، ضرب المثلي که مصداق بارز اين روزهاي سيل زدگان در خوزستان است؛ سيل زدگاني که سيل خانه هايشان را خراب و محصولات زندگي شان را نابود کرد.

روزي که کشاورزان خوزستان به اميد برداشت بيشتر محصول، مي کاشتند، هرگز فکرش را نمي کردند که روزي سيل هرچه را رشته بودند، پنبه مي کند.

به گفته کارشناسان و متخصصان علوم آب و محيط زيست، سيل فروردين ماه در تاريخ خوزستان بي سابقه بوده؛ بنابراين چنين حادثه بي سابقه اي طبيعتاً خسارت هايي نجومي به بار مي آورد هر چند با وجود اين همه سد نبايد ميزان خسارت هاي وارد شده به مردم نبايد تا اين اندازه ويرانگر مي شد.

اگر معرفي مقصران حوادث قبلي مثل سيل فروردين ماه ۹۵ و برخي ديگر از بلاياي طبيعي در لابلاي کاغذها و گزارش هاي تحقيق و تفحص کميته هاي حقيقت ياب ماند و اکنون در کنج قفسه ها خاک مي خورد اما اين بار داستان فرق مي کند، برخي عزم خود را جزم کرده اند تا با شناسايي و معرفي مقصران حادثه بر درد سيل زدگان خوزستاني مرهم باشند.

در همين زمينه مديرکل هواشناسي خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه با يک سال بارندگي نمي‌توان ترسالي اعلام کرد، اظهار مي کند مديران سازمان آب و برق اعلام کرده‌اند که پيش‌بيني‌هاي فقط ۱۰ درصد بالاي نرمال بارندگي‌ها بوده در صورتي‌که بارش‌ها دو برابر ترسالي اتفاق افتاده است.

محمد سبزه زاري يادآور مي شود: نخستين اطلاعيه در مورد احتمال بارش شديد باران را يکم فروردين و اخطاريه را دوم فروردين‌ماه در سه حوزه مارون، دز و کارون صادر کرديم و به سازمان آب و برق اعلام شد که هر چه سريع‌تر وضعيت سدها را مديريت کنند.

وي تصريح مي کند: مديران سازمان آب و برق مي‌توانستند ۲۰ روز قبل از رسيدن سيلاب به سدها آن‌ها را بازکرده و با نياز به بازگشايي کامل دريچه‌ها و ايجاد خسارت براي مردم نشوند.

مديرکل هواشناسي خوزستان با اشاره به زمان وقوع سيلاب فروردين ماه امسال، يادآور مي شود: نخستين سيلاب ايجاد شده از استان‌هاي بالادست، ۱۱ فروردين به خوزستان رسيد و ما تقريباً ۹ روز قبل از واقعه يعني با همان استانداردهاي آمريکا اخطاريه‌ها را صادر کرديم اما سازمان آب و برق به آن‌ها توجه نکرد.

پيش بيني فاقد دقت لازم

در حالي که مديرکل هواشناسي خوزستان، توپ را به زمين سازمان آب و برق خوزستان مي اندازد، اما مديرعامل سازمان آب و برق خوزستان با رد کردن ادعاي هواشناسي استان، پيش بيني هاي هواشناسي خوزستان را فاقد دقت لازم مي داند و قبول ندارد.

فرهاد ايزدجو، درباره سيلاب فروردين ماه امسال با اشاره به خطاي پيش بيني هاي هواشناسي پيش از سيلاب اخير مي گويد: پيش بيني هاي هواشناسي تا شهريور ماه وقوع يک سال خشک را نشان مي داد اما بعد از آن بود که پيش بيني ها تغيير کرد.

وي ادامه مي‌دهد: سازمان هواشناسي بهمن ماه پارسال در جلسه شوراي عالي آب، پيش بيني بارش در اسفند و فروردين ماه را ۱۰ درصد (۱۰ ميليمتر) بيش از نرمال اعلام کرده بود، در حالي که آنچه اتفاق افتاد بارش بيش از دو برابر ميزان نرمال بود و در حوزه رودخانه کرخه بارش ها بي سابقه داشتيم.

مديرعامل سازمان آب و برق خوزستان تصريح مي کند: در ماه هاي آبان و آذر ماه با پيش بيني ترسالي نظر خود را اصلاح کرديم، همانطوري که هواشناسي نيز اصلاح کرد.

ايزدجو با بيان اينکه پيش بيني بارش جزو وظايف سازمان آب و برق نيست، يادآور مي شود: در حال حاضر اين سازمان تنها مي تواند پيش بيني رواناب را انجام دهد، اگر چه قبول داريم که پيش بيني هواشناسي بايد به ماموريت هاي وزارت نيرو اضافه شود.

هواشناسي زير مجموعه وزارت نيرو باشد

ايزدجو مدعي مي شود: طبق گفته وزير نيرو، سازمان هواشناسي بايد زيرمجموعه اين وزارتخانه باشد يا بر اساس نيازهاي وزارت نيرو پيش بيني هاي خود را انجام دهد، زيرا وزارت نيرو مهمترين بهره بردار پيش بيني هاي هواشناسي است.

وي مي افزايد: پيش بيني هاي هواشناسي با قطعيت اعلام مي شد، در حالي که دقت پيش بيني هاي فصلي بسيار کم و غيرقابل اطمينان بود، اين تصميم را هيچکس نمي پذيرفت و منطقي هم نبود.

نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي نيز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اقدامات نمايندگان خوزستان در مجلس براي شناسايي و معرفي مقصران سيلاب اخير مي گويد: چند اقدام اساسي در اين زمينه انجام شده و چون فرآيند پيگيري طولاني است آن را با حوصله جريان را دنبال مي‌کنيم.

علي ساري مي افزايد: هميشه زمان بروز رخدادها صحبت از پيگيري مي شود ولي زماني که اثراتش مي‌رود، همه چيز تمام و معمولاً پرونده آن بحث نيز بسته مي شود.

عدم رهاسازي به موقع آب

وي يادآور مي شود: تاکنون بحث تحقيق و تفحص از سوي کل اعضاي مجمع مطرح و خودم نيز دو سئوال اساسي در اين زمينه مطرح کردم که يکي علت عدم رهاسازي به موقع آب و سئوال دوم در خصوص حق آبه تالاب هاي شادگان و هورالعظيم است.

نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي شهر تصريح کرد: اين دو سئوال سند محکمي است در پاسخ به تمام داعيه داران سياست هاي انتقال آب و رهاسازي به موقع آب است؛ اين روزها خيلي شعار مي‌دهند و مسئله را چنان برجسته مي‌کنند که چرا اين بلا سر مردم آمد در صورتي که اصلاً چنين چيزي نيست.

ساري ادامه مي دهد: در نقاطي از استان کشاورزان خوزستاني از آب محروم هستند که نمونه بارز آن در حوضه آبي سد کرخه و سد دز قابل مشاهده است.

وي با بيان اينکه اثبات اين حرف ها به سادگي قابل انجام است، مي گويد: حرف‌هايي که زدم بي‌حساب و کتاب نيست و براي هر جمله خود از نظر تاريخ و اعداد و ارقام اعلامي سند و مدرک دارم.

نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي مي افزايد: همه حساب و کتاب ها دقيق و بر اساس فرآيندها و متني بود که خود سازمان آب و برق منتشر کرد.

ساري بيان مي کند: اطلاعاتم مختص وزارت نيرو بود و به رياست جمهوري ايران، دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامي و رئيس قوه قضائيه ارائه دادم.

وي با درخواست از قوه قضائيه براي کمک به ساماندهي آسيب هاي بسياري که در سيل به مردم خوزستان وارد شده مي گويد: از رياست قوه قضائيه خواستار شدم که از لحاظ قانوني اين موضوع را دنبال و من از طريق صحن مجلس کميسيون در حال پيگيري سئوالات هستم.

نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي در ادامه يادآور مي شود: با برخي تصميم گيري هاي اشتباه محصولات کشاورزاني که در آستانه درو بودند را نابود کرديم اما بعضي از مسئولان هنوز هم با منت با مردم صحبت و مي گويند ما چنين و چنان کرديم‌.

ساري تصريح مي کند: هرچند در عمل در مورد شدت سيلاب صحبت مي شود ولي کسي درباره مدت زمان سيلاب صحبت نمي‌کند و خيلي‌ها از اين حجم ادبيات به نفع خودشان استفاده مي کنند تا کوتاهي لازم را در زمينه مديريت آب پنهان کنند.

ساري با بيان اينکه دولت زحمات زيادي را در زمينه خدمات رساني به سيل زدگان کشيده است، تصريح مي کند: اميدوارم سازمان برنامه و بودجه براي تحقق وعده هاي وزارتخانه‌هاي مختلف در خصوص پرداخت خسارت سيل به مردم همکاري لازم را داشته باشد.

لايروبي مهم است

وي با تأکيد بر اهميت بالاي لايروبي رودخانه ها يادآور مي شود: بر خلاف اعلام برخي افراد در خصوص بي اهميت بودن لايروبي ولي به عنوان نمونه در صورت انجام اين کار آب ناشي از سيلاب به سمت بحره مي رود.

نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي مي افزايد: در مدت زمان کم ۶۰۰ مترمکعب آب از مسير رودخانه به سمت تالاب شادگان هدايت شد اما در صورت اقدام عاجل تر مي‌توانستيم مناطق دشت آزادگان را نيز نجات بدهيم.

به گفته ساري اگر اين کار از اول اسفند انجام مي شد، امکان نجات تمام مزارع پايين‌دست تا دشت آزادگان وجود داشت و اين ادعا با مصاحبه هاي دقيق قابل انکار نيست.

تشکيل پرونده براي پرداخت خسارت

معاونت هماهنگي امور عمراني استاندار خوزستان نيز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرين اقدامات انجام شده براي پرداخت خسارت به سيل زدگان مي گويد: تاکنون حدود يک هزار و ۱۰ پرونده مربوط به خسارت کشاورزي بررسي و در روزهاي آينده به بانک ها اعلام مي شود.

فاضل عبيات ادامه مي دهد: مشکلات مربوطه به تسهيلات بلاعوض (جبران خسارت آبگرفتگي مزارع) برطرف شده و خسارت ها به تدريج به کشاورزان پرداخت مي شود.

وي يادآور مي شود: در بخش مسکن نيز تقريباً بيش از ۹۵ درصد ارزيابي ها انجام و به زودي نيز ۱۰۰ درصد مي شود.

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار خوزستان با بيان اينکه ساخت و ساز در بحث روستايي شروع شده و تاکنون پيشرفت خوبي داشتيم، بيان مي کند: تا پايان تابستان تعميرات منازل مسکوني سيل زدگان و تا پايان سال هم کارهاي احداثي را انجام خواهيم داد.

ديدار با سازمان بازرسي

ديگر نماينده اهواز در مجلس شوراي اسلامي نيز درباره پيگيري هاي خود در زمينه معرفي مقصران حادثه سيلاب فروردين ماه امسال مي گويد: با رياست سازمان بازرسي کل کشور ديدار و ساماندهي ميزان خسارت وارد شده به مناطق سيل زده، بهسازي مسير امدادرساني بيشتر، اعلام گزارش نهايي دلايل وقوع سيل خوزستان به سران سه قوه و معرفي خاطيان و مسببان اين بحران را خواستار شدم.

جواد کاظم‌نسب الباجي با اشاره به ضرورت آسيب‌شناسي سيل خوزستان اضافه مي کند: در جلسه با رئيس سازمان بازرسي کل کشور همچنين تسريع روند ارائه گزارش دلايل وقوع سيل خوزستان به سران سه قوه را خواستار شدم که وي از نهايي شدن اين گزارش خبر داد.

وي تأکيد مي کند: اکنون وزارت نيرو اغلب بر سدسازي و پروژه‌هاي انتقال بين حوضه‌اي تمرکز دارد در حالي که بايد با اتخاذ تدابير کارشناسي از تکرار اتفاقات تلخ خشکسالي و سيل در مناطق پايين دست رودخانه‌ها جلوگيري کند.

نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي مي گويد: احيا و احداث کانال‌هاي سيلاب‌بر از مهمترين کارهايي است که وزارت نيرو بايد در دستور کار قرار دهد؛ همچنين لايروبي و رعايت حريم رودخانه‌ها و تقويت و پايش سيل‌بندها از جمله اقدامات لازم در پيشگيري از وقوع سيل است.

کاظم نسب الباجي ادامه مي دهد: سازمان هواشناسي وقوع سيل در خوزستان را پيش‌بيني کرده بود که متأسفانه مديران وزارت نيرو توجه لازم را نسبت به اين پيش‌بيني‌ها نداشتند و به ميزان کافي ذخيره سدها را کاهش ندادند که اين مسئله خسارت جبران‌ناپذيري را به مردم و کشاورزان زحمتکش خوزستاني وارد کرد.

گذشت زمان ثابت مي کند

هرچند سيلاب فروردين ماه امسال آمد و رفت اما مصائب پس از سيل همچنان در خوزستان ادامه دارد و اين سيل زدگان هستند که روزهاي سختي را سپري مي کنند.

با وجود همه حرف ها و وعده هاي داده شده درباره شناسايي و معرفي مقصران سيلاب فروردين ماه امسال اما هنوز نه خبري از شناسايي مقصران است و نه گزارشي هم ارائه شده که در اين بين سيل زدگان با خانه هايي خراب و زمين هاي آب گرفته منتظر معرفي مقصران سيلاب هستند.

سئوال اصلي اينجاست که آيا اين بار مقصران سيلاب بدون هيچ گونه چشم پوشي و گذشتي به افکار عمومي معرفي و محاکمه مي شوند يا اينکه اين بار هم مثل دفعات قبل با چند گزارش کليشه اي و نتيجه گيري هاي کلي مقصران حادثه در کنج امن و سايه اي باقي و افکار عمومي دور زده مي شود.

سئوال ديگر اينکه آيا اين بار سيلاب درس عبرت و تجربه اي تاريخي براي عدم تکرار حوادث بعدي با معرفي و شناسايي مقصران اصلي سيلاب مي شود؟ گذشت زمان به اين سئوالات پاسخ مي دهد.

تعداد بازديد:194 آخرين تغييرات:98/04/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر