یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

«اینستکس» بی‌خاصیت است/ اروپا هزینه برجام را بپردازد

پورابراهيمي در گفتگو با مهر:

«اينستکس» بي‌خاصيت است/ اروپا هزينه برجام را بپردازد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه «اينستکس» تعهد تقليل يافته و بي خاصيتي است،گفت: اروپايي‌ها بايد هزينه باقي ماندن ايران در برجام را بپردازند.

محمدرضا پورابراهيمي در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بيانيه نشست پاياني کميسيون مشترک برجام مبني بر عملياتي شدن «اينستکس» گفت: تعهدات طرف‌هاي اروپايي بر اساس مفاد متن برجام در ارتباط با موضوعات اقتصادي کاملاً مشخص و واضح است و نياز به هيچ توضيحي ندارد.

وي با بيان اينکه اروپايي‌ها از ابتدا در ارتباط با مراودات بانکي و تجاري در برجام تکليف قانوني داشتند، افزود: طبق برجام اروپايي‌ها مکلف بودند مراودات تجاري خود را با جمهوري اسلامي ايران برقرار کنند و اجازه دهند مراودات بانکي نيز در شبکه بانکي، اروپايي شکل بگيرد. پس از اجراي برجام، اروپايي‌ها به اين دو تعهد عمل نکردند.

اروپا از اجراي برجام شانه خالي کرد

نماينده مردم کرمان در مجلس اظهار داشت: پس از برجام، ايران نتوانست به نقل و انتقال تجاري و پولي و بانکي در ارتباط با اروپا دست يابد، اروپا قبل از خروج آمريکا از برجام به بهانه‌هاي مختلف به تعهدات خود در مورد برجام عمل نکرد.

پورابراهيمي تصريح کرد: آمريکايي‌ها دو محور اساسي اقتصاد ايران را هدف گيري کردند، اول: محور تجارت بين الملل و دوم: مراودات بانکي بين المللي، پس از خروج آمريکا از برجام، اروپايي‌ها نيز بهانه‌اي براي عدم اجراي برجام پيدا کردند.

وي افزود: اروپا از يک سو به جمهوري اسلامي ايران فشار مي‌آورد که از برجام خارج نشود و از سوي ديگر به بهانه اينکه بخش خصوصي اروپا از آمريکا مي ترسد و دولت‌هاي اروپايي نمي‌توانند در اين خصوص کاري انجام دهند، از اجراي برجام شانه خالي کرد.

وقت کشي يک ساله اروپايي‌ها به بهانه اجراي SPV

عضو کميسيون اقتصادي مجلس اظهار داشت: تعهدات برجام، تعهدات تضميني است و بخش خصوصي اقتصاد اروپا بايد در قالب تعهدات دولت‌ها عمل کند.

پورابراهيمي با بيان اينکه پس از خروج آمريکا از برجام، اروپايي‌ها اعلام کردند که تحت عنوان «اس پي وي» عمليات اقتصادي و مراودات بانکي با ايران را انجام مي‌دهيم، يادآور شد: چند ماه جمهوري اسلامي را مجبور کردند در قبال طرحي که هدف گذاريِ عملياتي نشده بود، در قبال برجام تصميم گيري نکند و هر روز به بهانه‌هاي مختلف اجراي اين ساز و کار را به تعويق انداختند.

وي گفت: کار به جايي رسيد که موضوع «اس پي وي» کلاً منتفي شد و اروپايي‌ها سازوکار جديدي در رابطه با تعهدات برجامي خود تقليل يافته تر از «اس پي وي» تحت عنوان «اينستکس» طراحي کردند.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس افزود: اروپايي‌ها در ابتدا تعهدات عام خود در برجام در ارتباط با تعهدات تجاري و بانکي را به «اس پي وي» تقليل دادند، اس پي وي هم اجرا نشد و پس از آن تعهدات خود را به «اينستکس» تقليل دادند.

پورابراهيمي با بيان اينکه «اينستکس» در واقع مراودات بانکي در قالب خريد مواد غذايي، دارو و تجهيزات پزشکي است که توهين به ملت ايران است، اظهار داشت: نحوه اقدام اروپايي‌ها در قالب «اينستکس» قابل قبول نيست.

وي اضافه کرد: با اين حال دولت اعلام کرد اروپا اگر «اينستکس» را اجرا کند ايران در برجام مي‌ماند اما اينستکس نيز تا ابتداي سال ۲۰۱۹ هم اجرايي نشد. به جايي رسيد که تصميم مهم شوراي عالي امنيت ملي در خصوص برجام اتخاذ شد.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس اظهارداشت: بر اساس اين تصميم مقرر شد در دو بازه ۶۰ روزه اقدامات متقابل در خصوص مفاد برجام اجرايي شود.

پورابراهيمي با اشاره به اينکه اروپايي‌ها در طول هفته‌هاي اخير وقتي عزم جمهوري اسلامي ايران را ديدند رفتار خود را عوض کردند، تاکيد کرد: فرمايشات مقتدرانه مقام معظم رهبري در ديدار با «آبه» نخست وزير ژاپن به عنوان فرستاده ترامپ به ايران مبني بر اينکه جمهوري اسلامي ايران ترامپ را شايسته مذاکره نمي‌داند موجب عزت جمهوري اسلامي ايران شد.

وي خاطرنشان کرد: پس از اين ماجرا، ساقط کردن پهپاد آمريکايي معادله آمريکايي‌ها را تغيير داد. يک زماني آنها هواپيماي ما را زدند و ما صدايمان درنيامد، امروز ما پهپاد آمريکايي را ساقط کرديم و آمريکا صدايش درنيامد.

نماينده مردم کرمان در مجلس ادامه داد: در نتيجه اين اقدامات و موضع گيري ها، اروپايي‌ها احساس کردند بايد هزينه‌اي که موجب باقي ماندن ايران در برجام شود را بپردازند، لذا اعلام کردند که «اينستکس» اجرايي شده است اما اين سازوکار ارتباطي با تعهدات برجامي ندارد و شايد بتواند آغازي براي اجراي برجام باشد.

پورابراهيمي با تأکيد بر اينکه اروپا بايد تعهدات برجامي خود را در بخش تجاري و بانکي براي باقي ماندن ايران در برجام انجام دهد، گفت: فروش نفت ايران و کالاهاي صادراتي ايران از مفاد مهم برجام است.

مشکلات اقتصادي با «اينستکس» حل نمي‌شود

وي تاکيد کرد: اروپايي‌ها بايد برنامه زمانبندي براي اجراي آن ارائه دهند، اجراي اين تعهدات در قالب اينستکس قابل قبول نيست.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه «اينستکس» تعهد تقليل يافته و بي خاصيتي است که مشکلات اقتصادي کشور ناشي از تحريم‌ها را حل نمي‌کند، گفت: اروپا بايد به تعهدات خود در برجام برگردد، زيرا «اينستکس» هيچ اثري بر اقتصاد ايران نخواهد داشت.

پورابراهيمي با بيان اينکه هيچکس در جمهوري اسلامي ايران اجازه ندارد ذره‌اي از منافع ملي اقتصاد را فداي مذاکرات غيرمنطقي کند، افزود: مجلس در مقابل اين موضوع محکم خواهد ايستاد.

وي گفت: منافع جمهوري اسلامي ايران، اجراي کليه تعهدات طرف‌هاي اروپايي در برجام است که آغاز آن مي‌تواند با «اينستکس» باشد اما پايان آن تجارت بين الملل و روابط بانکي بين المللي است.

تعداد بازديد:172 آخرين تغييرات:98/04/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر