یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بدون وحدت درونی اوپک، طرح همکاری با غیراوپکی‌ها بی‌معناست

وزير نفت پيش از عزيمت به وين:

بدون وحدت دروني اوپک، طرح همکاري با غيراوپکي‌ها بي‌معناست

وزير نفت گفت: ايران از همکاري با صادرکنندگان نفت خارج از اوپک حمايت مي‌کند، اما بدون وحدت دروني اوپک، طرح همکاري کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک بي‌معناست.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت نفت، بيژن زنگنه بامداد امروز (دوشنبه، ۱۰ تيرماه) پيش از عزيمت به وين گفت: بيشتر اعضاي اوپک دوستان ما هستند، اما در حالي‌که ما با کشوري دشمني نکرده‌ايم، چند عضو اوپک راه دشمني با ملت بزرگ ايران را در پيش گرفته‌اند.

وي افزود: ايران از همکاري با صادرکنندگان نفت خارج از اوپک حمايت مي‌کند، اما تا زماني‌که برخي اعضاي اوپک عليه اعضاي ديگر از جمله ايران تنش‌آفريني مي‌کنند، تفاهم اوپک با غيراوپک بي‌معني مي‌شود و هيچ فضايي براي جلب همکاري باقي نمي‌ماند؛ لذا هيچ‌کس حسن‌نيت اعضاي ستيزه‌جوي اوپک را باور نمي‌کند.

زنگنه با يادآوري اين‌که بهتر است اوپک ابتدا در ميان اعضاي خود تفاهم ايجاد کند، ادامه داد: بهتر است برخي همسايگان ما دست از ستيزه‌جويي عليه ايران برداشته و دست دوستي ما را بفشارند؛ در غير اين صورت و بدون وحدت دروني اوپک، هر بحث ديگري يک ژست بي‌خاصيت خواهد بود.

به گفته وزير نفت، وقتي دو عضو اوپک به دنبال ضربه زدن به منافع ساير اعضا باشند، اوپک رو به فروپاشي مي‌رود و صحبت از تفاهم اعضاي اوپک و غيراوپک بي‌معنا مي‌شود.

يکصدوهفتادوششمين نشست سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، امروز بعد از ظهر در مقر دائمي اين سازمان در وين آغاز به کار مي‌کند.

‌تمديد توافق کاهش يک ميليون و ۲۰۰ هزار بشکه‌اي اوپک و متحدانش و همچنين کاهش توليد تا يک ميليون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز سناريوهايي احتمالي است که براي نشست امروز مطرح است.

۱۴ کشور عضو اوپک همچنين براي دبيرکل جديد اين سازمان تصميم نهايي را اتخاذ مي‌کنند که بررسي‌ها حاکي از آن است که دوران دبيرکلي محمد سانوسي بارکيندو براي يک دوره سه ساله تمديد خواهد شد.

اعضاي اوپک و متحدانشان در نشست ۱۷۵ تصميم گرفتند براي ترميم قيمت و توازن بازار توليد خود را براي يک دوره ۶ ماهه يک ميليون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند که اين تصميم از يکم ژانويه ۲۰۱۹ اجرايي شده است.

تعداد بازديد:192 آخرين تغييرات:98/04/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر