یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بین خواسته‌های ایران و ساختار اینستکس توازنی وجود ندارد

در تيتر امشب شبکه خبر مطرح شد

بين خواسته‌هاي ايران و ساختار اينستکس توازني وجود ندارد

­يک کارشناس مسائل بين‌الملل گفت: بين خواسته‌هاي ايران و ساختار اينستکس توازني وجود ندارد، بنابراين نبايد روي اينستکس حساب باز کنيم و بايد آن را از راهبردهاي اقتصادي حذف کنيم.

به گزارش خبرگزاري مهر، حنيف غفاري کارشناس مسائل بين الملل در برنامه تيتر امشب شبکه خبر از ابهامات اينستکس گفت و اظهار داشت: اينستکس ابهام ساختاري، ماهووي و حقوقي دارد که در اصل نبايد داشته باشد.

او با بيان اينکه هدف از ايجاد اينستکس حمايت از مبادلات تجاري و مالي با ايران بود، افزود: فرانسه، آلمان و انگليس براي تسهيل تجارت غير دلاري با ايران عملاً فرصت سوزي بسياري کردند.

اين کارشناس مسائل بين‌الملل با بيان اينکه ضمانت اجرايي اينستکس مشخص نيست، افزود: رويکرد اروپا به اينستکس يک رويکرد بازدارنده است که اروپايي ها سعي مي کنند از اين ابزار استفاده کنند تا مذاکرات را به سال آينده (۲۰۲۰) بکشانند تا انتخابات آمريکا برگزار شود.

وي با بيان اينکه برجام با وجود ضمانتنامه سازمان ملل متحد در پشتوانه خود، نتوانست آمريکا را متعهد کند، افزود: نبايد به اينستکس اطمينان کرد، چون با ساختار مبهمي از اينستکس روبرو هستيم.

اينستکس استقلال ندارد

اين کارشناس سياسي با بيان اينکه اينستکس يک مجراي کاملاً هدايت شده است، افزود: اروپا براي اينکه بتواند استقلال سياسي داشته باشد بايد هزينه کند.

غفاري با اشاره به اينکه فروش نفت و تراکنش هاي مالي از خواسته هاي برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) است، گفت: استقلال مالي و راهبردي اينستکس اصلي ترين مرحله آن است.

او افزود: شايد اگر اينستکس به يکباره مي توانست تمامي نيازهاي ايران را برآورده کند قابل اعتماد بود.

اين کارشناس سياسي با بيان اينکه بين خواسته‌هاي ايران و ساختار اينستکس توازني وجود ندارد، تصريح کرد: دليلش هم اين است که ظرفيت اينستکس بسيار محدود است. ۸۰ درصد اقتصاد اروپا در دست بخش خصوصي است و ۲۰ درصد آن در بخش دولتي است. بنابراين از ۱۰۰ درصد اقتصاد اروپا تنها يک درصد از توان اقتصادي اروپا در مجراي اينستکس تعريف مي‌شود.

وي در مورد اينکه رويکرد تحرک اروپا ناشي از تهديد ايران به کاهش تعهدات برجامي است، تاکيد کرد: اروپا تنها زماني تحرک کاملاً واقعي از خود نشان خواهد داد که ايران واقعاً تعهدات را کم کند و هر چه قدر ما در اين باره منفعلانه رفتار کنيم انها وقيح تر خواهند شد؛ بنابراين نبايد اينستکس را نقطه ثقل در نظر بگيريم و روي آن حساب باز کنيم، مشابه اشتباهي که در برجام مرتکب شديم.

غفاري با تاکيد بر اينکه بايد کارکردهاي جايگزين را در اين باره در نظر بگيريم، تصريح کرد: بايد اينستکس را در راهبردهاي اقتصادي حذف کنيم اما اين به معني قطع ارتباط با اروپايي ها نيست.

اين کارشناس سياسي ادامه داد: موضوع مهم در اين باره بحث استفاده از توان بالقوه بازيگران بين المللي اقتصادي غير اروپايي است که در اقتصاد جواب مي دهد.

او با اشاره به نقش بازيگران بين المللي مانند روسيه و چين گفت: برخي کشورها که خود نيز در تحريم آمريکا هستند از راهبرد جايگزين کردن دلار با پول رايج خود استفاده مي کنند و اين راهبرد مي تواند از مرکز ثقل دلار و روابط اقتصادي وابسته به دلار بکاهد.

حسن عابديني تحليلگر مسائل بين‌الملل ديگر ميهمان برنامه گفت: توقف برنامه‌هاي مربوط به رعايت سقف توليد اورانيوم غني شده و توليد بدون محدوديت آب سنگين تاسيسات اراک که در دوره ۶۰ روزه بر آن تاکيد شده، برنامه‌هايي است که با جديت دنبال مي‌شود.

او گفت: ايران در ادامه صيانت از امنيت و منافع ملي مردم خود و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهاي ۲۶ و ۳۶ برجام برخي از اقدامات خود ذيل برجام را متوقف کند.

عابديني با بيان اينکه بازرسان آژانس در روزهاي آينده از نطنز بازديد مي کنند گفت: پس از اين بازديد مشخص خواهد شد که ايران به آنچه که گفته عمل کرده است.

تحليلگر مسائل بين‌الملل با اشاره به سه کشور تشکيل دهنده اينستکس گفت: بايد ديد که آيا در اين سامانه حمايت از مبادلات تجاري تبادل پولي صورت مي گيرد يا نمي گيرد و اين موضوع با خريد نفت تحقق مي يابد.

او افزود: در بهترين حالت اينستکس کار تهاتر و پاياپاي را انجام مي دهد که اين مورد انتظار جمهوري اسلامي ايران نيست.

تعداد بازديد:165 آخرين تغييرات:98/04/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر