یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

خواسته‌های ایران در اوپک محقق شد/ معافیت از توافق کاهش تولید نفت

وزير نفت پس از پايان نشست اوپک:

خواسته‌هاي ايران در اوپک محقق شد/ معافيت از توافق کاهش توليد نفت

وزير نفت با بيان اينکه ايران همانند گذشته از کاهش توليد نفت معاف شد گفت: منشور همکاري کشورهاي اوپک و غيراوپک الزام آور نيست و تاثيري در مکانيزم هاي عملياتي و تصميم گيري هاي اوپک ندارد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت نفت، بيژن زنگنه امروز (۱۱ تيرماه) پس از پايان نشست وزراي اوپک که بيش از پنج ساعت به طول کشيد، در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به اين سوال که اصلاحات مورد نظر ايران در منشور همکاري اوپک و غير اوپک چه بوده است، گفت: خوشبختانه همه اصلاحات انجام شد، مساله اصلي اين است که تصميمات اين مجموعه الزام آور نيست و هيچ تعهدي براي کشورها ندارد، ضمن اينکه به کشورها اجازه داده شد در صورت لزوم، مجوزهاي لازم را از دولت ها و مراجع بالاترشان بگيرند.

وي ادامه داد: علاوه بر اين، مهمترين موضوع اين است که اين منشور هيچ تاثيري بر مکانيزم هاي عملياتي و تصميم هاي اوپک ندارد.

به گفته زنگنه، در نشست امروز اوپک، مقداري هم درباره نحوه تامين مسائل مالي مرتبط با اين فرايند بحث شد که بايد براي منابع مالي آن به صورت جداگانه تصميم گيري شود؛ يعني اين کار بار جديدي بر اوپک تحميل نمي کند.

زنگنه با بيان اينکه رئيس و نايب رئيس مرتبط با اين منشور همکاري سالانه تغيير مي کنند، در پاسخ به اين سوال که آيا دولت ايران نيز اين منشور را تاييد خواهد کرد افزود: از آنجا که اجراي اين منشور الزام آور نيست، مشکلي ندارد، در واقع اين منشور يک همکاري داوطلبانه بين اعضاست.

وزير نفت در پاسخ به اين سوال که تصويب اين منشور چه تاثيري بر عملکرد آينده اعضاي اوپک خواهد گذاشت نيز اظهار کرد: هدف اين است که آغوشي براي توليدکننده هاي غيراوپک باز شود تا بتوانند بيايند، در واقع سازوکاري است براي کشورهايي که نمي خواهند عضو اوپک شوند اما مي خواهند با اوپک همکاري داشته باشند.

به گفته زنگنه فعلاً محل جلسات نيز در دبيرخانه اوپک خواهد بود و قرار شده است رييس و نايب رييس اين نهاد به طور متناوب از ميان اعضاي اوپک و کشورهاي غير عضو انتخاب شود.

وزير نفت يادآور شد: ما تأکيد کرديم که اوپک همچنان پابرجاست و اين منشور و اصول و متن آن هيچ تأثيري بر اوپک ندارند.

وي اعلام کرد: ايران همچون گذشته، از کاهش توليد نفت معاف شده است.

زنگنه در پاسخ به اين سوال که آيا نتيجه جلسه امروز را براي ايران مطلوب مي دانيد؟ گفت: به نظرم جلسه خوبي بود و به چيزي که دنبال آن بوديم، رسيديم.

زنگنه همچنين در پاسخ به اين سوال که آيا اوپک سياسي شده است، ادامه داد: چه بخواهيم و چه نخواهيم از آنجا که نفت تا حدودي سياسي است، نمي توانيم اين موضوع را که نفت يک ماهيت سياسي قوي دارد، رد کنيم اما عده اي از نفت به عنوان ابزاري عليه توليدکننده هايي مانند ايران و ونزوئلا استفاده مي کنند.

تعداد بازديد:187 آخرين تغييرات:98/04/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر