دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/پزشكي

واکنش وزارت بهداشت به توقف طرح تحول سلامت

معاون کل وزارت بهداشت مطرح کرد؛

واکنش وزارت بهداشت به توقف طرح تحول سلامت

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: طرح تحول سلامت با شدت بيشتر از قبل ادامه دارد و خدماتي که مردم با اجراي اين طرح دريافت مي کردند، تغييري نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاري مهر، ايرج حريرچي، در خصوص انتشار اخباري مبني بر اصلاحيه لايحه بودجه در مجلس در خصوص احتمال حذف طرح تحول سلامت، اظهار داشت: اين موضوع به هيچ وجه صحت ندارد چرا که وزير بهداشت، چندين بار رسماً اعلام کرده است که طرح تحول سلامت به خصوص در حوزه‌هاي حمايت مالي از بيماران، عدم ارجاع بيماران به خارج از بيمارستان‌ها و تأمين پزشک و پرستار در مناطق محروم و همچنين افزايش زيرساخت‌هاي لازم مانند ايجاد تخت بيمارستاني با شدت بيشتري ادامه خواهد داشت.

وي در ادامه با اشاره به حضور رئيس جمهور در وزارت بهداشت طي هفته گذشته، افزود: رئيس جمهور در نشست با مديران ارشد نظام سلامت اعلام کرد که نزديک به ۴۰ رئيس دولت و رئيس جمهوري کشورهاي ديگر سوال کردند که چگونه توانستيد دستاوردهاي بزرگي چون بيمه شدن ۱۰ ميليون نفر و کاهش پرداختي از جيب بيماران را با اجراي طرح تحول سلامت عملياتي کنيد و اين اقدام موجب حيرت مسئولين کشورهاي ديگر شده است.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اينکه طرح تحول سلامت با تاکيد دولت و شخص وزير بهداشت و با حمايت مجلس با شدت ادامه خواهد داشت، گفت: آن خدمتي که مردم با اجراي طرح تحول سلامت دريافت مي‌کردند، بدون سر سوزني تغيير ادامه خواهد داشت چرا که مردم هزينه آن را قبلاً با يک درصد از ارزش افزوده و هدفمندي يارانه‌ها پرداخت کرده اند.

وي در پاسخ به اين سوال مجري که در برخي بيمارستان‌ها ديده شده که از بيماران هزينه دريافت مي‌کنند يا براي تهيه دارو و تجهيزات پزشکي به خارج از بيمارستان ارجاع مي‌دهند، گفت: در دو سال اخير فشار مالي بسيار زيادي داشتيم و بدهي سازمان تأمين اجتماعي به وزارت بهداشت به بالاي ده هزار ميليارد تومان رسيد و بيمارستانها تحت فشار زيادي بودند، متأسفانه در برخي جاها خطاهايي صورت گرفت اما همچنان تاکيد ما اين است که بيمار بايد تنها يک صورتحساب آن هم صورتحساب رسمي که در بيمارستان براي فرانشيز صادر مي‌شود را پرداخت کند و در صورت مواجهه با هر گونه تخلف با شماره ۱۹۰ وزارت بهداشت که با ۴۰ اپراتور به طور شبانه روزي پاسخگو هستند، تماس حاصل نمايند.

حريرچي در واکنش به مطلبي بر اينکه گفته شده تعدادي از خانواده‌ها منزل خود را مي‌فروشند تا فرزندشان در حوزه پزشکي تحصيل کند، گفت: در حال حاضر با کمبود جدي پزشک در کشور مواجه ايم ضمن اينکه منحني اشتياق تحصيل در رشته پزشکي از اواسط دهه ۵۰ رو به بالا رفتن کرده است و اکنون رشته پزشکي، انتخاب و اولويت نخست انتخابي افراد به شمار مي‌رود به طوري که در رشته رياضي، ۱۵۰ هزار نفر شرکت کردند که ۲۵۰ هزار صندلي در بخش دولتي دارد يعني ۱۰۰ هزار صندلي خالي و بدون متقاضي است اما در رشته علوم تجربي کلاً ۱۵۰ هزار صندلي داريم که ۶ هزار تا مربوط به رشته پزشکي است.

وي تصريح کرد: بالا بودن متقاضيان رشته پزشکي به فرهنگ مردم ارتباط دارد و به دليل بالا بودن جايگاه اجتماعي پزشکان در جامعه و اشتغال قطعي آنها بعد از فارغ التحصيلي نيز برخي از دلايل استقبال از رشته‌هاي پزشکي مي‌تواند باشد.

به گفته معاون کل وزارت بهداشت، متأسفانه گاهي اجبار خانواده‌ها و يا مدرسه منجر به ورود برخي متقاضيان به رشته‌هاي پزشکي مي‌شود که پس از اتمام تحصيل به حوزه‌هاي غيرمرتبط ديگري وارد مي‌شوند در حال حاضر ۱۵ هزار پزشک عمومي فارغ التحصيل داريم که فقط يکبار به سازمان نظام پزشکي براي دريافت شماره نظام مراجعه کرده و حرفه پزشکي را ادامه نداده اند و اين گنجينه ژنتيک هوشي را در رشته‌اي که علاقمند نبوده اند، تلف کرده اند.

وي در خصوص انتشار اخباري مبني بر افزايش مهاجرت پزشکان به کشورهايي مثل کانادا و ترکيه، افزود: خيلي از اين اخبار نادرست است چون تعدادي از افراد که از ابتدا براي ادامه تحصيل در رشته پزشکي به خارج از کشور مي‌روند مثل کاليفرنيا، آلمان و اتريش که پزشکان ايراني برجسته زيادي در آنجا هستند. اما اينکه ادعا کنيم پزشکان ۴۰ يا ۵۰ ساله مهاجرت مي‌کنند نادرست است چون همه کشورها از جمله کشور خودمان، قوانين سختي براي جذب پزشک دارند و مهاجرت جامعه پزشکي به کشورهاي ديگر در مقايسه با ساير اقشار بالاتر نيست.

حريرچي در خصوص واردات شرکت‌هاي تجهيزات پزشکي، گفت: هيچ گونه انحصاري در اين حوزه نداريم و انحصار ما به طرف توليد داخل است که اگر در خصوص محصولي توليد داخلي کافي باشد به هيچ وجه اجازه واردات نمي‌دهيم مگر در صورتي که نياز باشد که اعلام مي‌کنيم.

وي در خصوص انتشار اخباري در شبکه‌هاي اجتماعي مبني بر پيوند قلب دختري که اخيراً مفقود شده است، گفت: در اين خصوص پليس اظهارنظر لازم را انجام داد اما در مورد پيوند بايد بگويم که اين گونه اعمال جراحي پيچيده حتي در همه بيمارستان‌ها نيز قابل انجام نيست و تجهيزات و امکانات لازم مي‌خواهد چه برسد به اينکه ادعا شود در منزل اين کار انجام شده است پس از افرادي که اقدام به انتشار اخبار کذب مي‌کنند تقاضا داريم در حوزه سلامت ورود نکنند، چون بي اساس است و توجيه علمي و تخصصي ندارد.

تعداد بازديد:124 آخرين تغييرات:98/04/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر