دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مسجد فقط محلی برای اقامه نماز نیست

حجت الاسلام کرماني:

مسجد فقط محلي براي اقامه نماز نيست

رئيس مرکز رسيدگي به امور مساجد مناطق ۸،۷،۴،۱۳ گفت: در سيل اخير مساجد ويژگي اجتماعي بودن خود را بيش از پيش نمايان کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، برنامه گفت‌وگوي اجتماعي با موضوع بررسي طرح هر مسجد يک خانه، با حضور حجت الاسلام محسن کرماني رئيس مرکز رسيدگي به امور مساجد مناطق ۸،۷،۴،۱۳ از شبکه راديويي گفت‌وگو روي آنتن رفت.

حجت الاسلام کرماني با اشاره به اينکه مسجد پايگاهي براي فعاليت‌هايي اجتماعي است، گفت: در دوران انقلاب اسلامي مساجد پايگاه‌هاي اصلي مردم براي تظاهرات بودند و همين طور در دوران دفاع مقدس رزمنده‌ها در مساجد مورد ساماندهي و پشتيباني قرار مي‌گرفتند.

وي افزود: ۹۸ درصد از شهداي عزيز کشور به واسطه مساجد سراسر ايران به منطقه جنگي اعزام شده بودند.

رئيس مرکز رسيدگي به امور مساجد برخي از مناطق تهران با اشاره به اينکه مسجد فقط محلي براي اقامه نماز نيست، اظهار داشت: از صدر اسلام تمامي فعاليت‌هاي اجتماعي در کنار فعاليت‌هاي مذهبي در مساجد شکل مي‌گرفتند.

وي با اشاره به سيل اخير کشور، عنوان کرد: در حادثه اخير مساجد ويژگي اجتماعي بودن خود را بيش از پيش نمايان کردند.

حجت الاسلام کرماني با اشاره به اينکه مساجد مي‌توانند منشأ ارائه خدمات خوبي براي حوادث باشند، تصريح کرد: در سيل اخير هر مسجد حاضر در استان تهران به طور ميانگين حدود ۱۰ ميليون تومان به مناطق حادثه ديده کمک کرد.

وي با اشاره به اينکه طرح هر مسجد يک خانه مي‌تواند بسيار موفق باشد، اظهار داشت: با توجه به اينکه طرح هر مسجد يک خانه هنوز به صورت کامل عملياتي نشده است، مساجد آمادگي کامل براي کمک و ساخت خانه در مناطق سيل زده را دارند.

اين فعال امور مساجد با اشاره به اينکه مردم ايران هميشه به مسجد اعتماد دارند، عنوان کرد: خوشبختانه امروزه مردم به نفوذ کلام امام جماعت مساجد توجه کافي دارند و در هنگام قيام براي کمک با اعتماد و همدلي قدم بر مي‌دارند.

وي در راديو گفت و گو ادامه داد: اعتماد مردم به مساجد از قديم وجود داشته است، در حالي که در برخي موارد و اتفاقات جاري ظهور و بروز اين اعتماد به صورت بسيار چشمگيري ديده مي‌شود.

حجت الاسلام کرماني افزود: برخي از افراد کمک رسان به مساجد لزوماً نمازگزار آن مسجد نيستند، اما ترجيح مي‌دهند که کمک‌هاي خود را به اين نهاد مذهبي و اجتماعي تحويل دهند.

وي با اشاره به فعاليت بسيج سازندگي در فضاي مجازي، توضيح داد: اين سازمان با اقدامات مختلفي در فضاي مجازي، منازل نيازمند به کمک را در مناطق مختلف شهرها و روستاهاي سيل زده مشخص کرده است.

اين فعال امور مساجد اضافه کرد: ذيل طرح هر مسجد يک خانه، مساجد مختلف مي‌توانند با مشاهده و ارزيابي خانه‌هاي مختلف نيازمند به بازسازي و احيا نسبت به هزينه جمع شده در مسجد، تصميم گيري کنند.

وي تصريح کرد: به محض تکميل کارهاي نرم افزاري و فني سازمان بسيج سازندگي ليست خانه‌هاي نيازمند به بازسازي و احيا در مناطق سيل زده به اعلام عموم خواهند رسيد.

تعداد بازديد:114 آخرين تغييرات:98/04/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر