سه شنبه 23 مهر 1398 - 16 صفر 1441 - 15 اكتبر 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تشریح آخرین وضعیت بیمه خادمان مساجد

تشريح آخرين وضعيت بيمه خادمان مساجد

معاون اوقافي، حقوقي و ثبتي سازمان اوقاف و امور خيريه گفت: سازمان اوقاف موظف شد سهم حق بيمه را از خادم دريافت و به حساب سازمان تأمين اجتماعي واريز کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام امرالله حسني نيا معاون اوقافي، حقوقي و ثبتي سازمان اوقاف و امور خيريه در زمينه آخرين وضعيت بيمه خادمان مساجد گفت: در بند (ض) تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۸۶ اين مسئله تصويب شد که خادمين مساجد تحت پوشش بيمه تأمين اجتماعي قرار گيرند و براي انجام اين کار شرح وظايفي صورت گرفت که مقرر شد ۷ درصد از حداقل حقوق دستمزد را خادم و مابقي هزينه بيمه را دولت پرداخت کند که در اين راستا توافقنامه اي ميان سازمان اوقاف و امور خيريه و سازمان تأمين اجتماعي منعقد شد.

وي ادامه داد: طبق اين توافقنامه تشخيص و تائيد خادم ثابت بودن را سازمان اوقاف و امور خيريه بر عهده گرفت و همچنين سازمان موظف شد سهم حق بيمه را از خادم دريافت و به حساب سازمان تأمين اجتماعي واريز کند.

حسني نيا يادآور شد: طي ۱۰ سال اخير مشکلات زيادي در بيمه خادمين ثابت مساجد به وجود مي‌آمد، برخي مواقع خادمان حق بيمه خود را در فرصت قانوني پرداخت نمي‌کردند و يا بعضي از ادارات اوقاف اسامي ماهانه را با تاخير به تأمين اجتماعي تحويل مي‌دادند که انتهاي هر سال سازمان تأمين اجتماعي مابه‌التفاوت حق بيمه را از سازمان اوقاف طلب مي‌کرد در صورتي که خادمان مساجد جزو کارمندان ما نبودند و ما فقط رابط آن‌ها با تأمين اجتماعي بوديم.

وي با تأکيد بر اينکه، خادمين مساجد جزو ضعيف‌ترين قشر جامعه هستند، گفت: ۳۲ هزار نفر در سال ۸۶ به‌عنوان خادمان ثابت مساجد بيمه شدند و جديداً تأمين اجتماعي به استناد اينکه اين قانون براي سال ۸۶ بوده و در بودجه سالهاي جديد تعريف نشده در ثبت افراد جديد کمي مقاومت مي‌کند.

حسني نيا افزود: در همين زمينه در سال گذشته با تأمين اجتماعي مذاکره کرديم تا حق بيمه ۷درصدي که خادم به حساب اداره اوقاف واريز مي‌کند، مستقيماً به حساب تأمين اجتماعي واريز کند. ما يکي از فرايندهاي اداري اين کار را حذف کرديم که باعث تسريع و تسهيل در کار بيمه خادمان مساجد مي‌شود.

معاون اوقافي، حقوقي و ثبتي سازمان اوقاف و امور خيريه تصريح کرد: سازمان تأمين اجتماعي طي نامه‌اي به کليه شعب خود اعلام کرد تا حق بيمه خادمين ثابت مساجد را دريافت کنند. در همين زمينه ليست تمامي خادمان به سازمان تأمين اجتماعي ارسال شد و خادمين مي‌توانند ۷ درصد از حداقل دستمزد خود را مستقيماً به حساب تأمين اجتماعي واريز کنند.

حسني نيا تأکيد کرد: اين تفاهم‌نامه همچنان به جاي خود باقي است اما اضافه شدن افراد جديد به ليست بيمه شوندگان منوط به اين است که از طريق مجلس در بودجه سال آينده دولت رديفي براي اين کار در نظر گرفته شود. تفاهم‌نامه جديد به نفع خادمان شده است و خادمين مي‌توانند حق بيمه خود را مستقيم به حساب تأمين اجتماعي واريز کنند تا مشکلي در سابقه بيمه آن‌ها ايجاد نشود.

تعداد بازديد:108 آخرين تغييرات:98/04/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر