چهارشنبه 24 مهر 1398 - 17 صفر 1441 - 16 اكتبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

آینه نانویی خودرو تولید شد/ مجهز به نانوپوشش ضد بازتاب نور

توسط محققان کشور؛

آينه نانويي خودرو توليد شد/ مجهز به نانوپوشش ضد بازتاب نور

محققان موفق به توليد آينه هاي خودرو با فناوري نانو شدند که در آن از نانوپوشش هاي ضد بازتاب نور استفاده شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، آينه‌ها در صنعت خودرو کمي متفاوت با ديگر آينه‌ها هستند و ويژگي‌هاي خاص خود را دارند. از جمله ويژگي‌هاي شيشه آينه‌هاي جانبي خودرو، کوژ (محدب) بودن آن است. اين ويژگي باعث مي‌شود بيننده، در مقايسه با زماني که از آينه‌هاي تخت و کاو (مقعر) استفاده مي‌کند، زاويه ديد بيشتري داشته باشد و گستره وسيع‌تري را ببيند.

منسوخ شدن پوشش جيوه‌اي به علت معايب و مشکلات زيست‌محيطي و استفاده از ماده کروم براي تبديل شيشه به آينه نيز از ديگر مواردي است که در صنعت توليد آينه‌هاي جانبي خودرو حائز اهميت است.

همچنين در آينه‌هاي جانبي خودرو پوشش‌دهي نه در پشت آينه، بلکه بر روي آن انجام مي‌گيرد. علت اين امر اين است که پوشش‌دهي بر پشت آينه موجب ايجاد دوبيني براي راننده شده و احتمال بروز حادثه را افزايش مي‌دهد.

مواردي که اشاره شد از الزامات صنعت ساخت آينه‌هاي جانبي خودرو است اما يک شرکت ايراني توانسته با توليد آينه با پوشش نانو بازتابنده کروم نانومتري استانداردهايي فراتر از موارد مذکور را تحقق بخشد.

در شرايطي که توليدکنندگان داخلي آينه خودرو صرفاً به صورت سنتي و بدون اندازه‌گيري‌هاي دقيق اقدام به توليد اين محصول مي‌کنند و محصولات توليدي آن‌ها براي آينه سمت چپ خودرو عموماً داراي R ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ بوده و اين امر به معناي انحناي کمتر شيشه و وسعت ديد کمتر و بعضاً داراي موج در شيشه‌هاي توليدي است، يک شرکت ايراني توانسته با به‌کارگيري فناوري‌هاي روز دنيا محصولاتي با R استاندارد (۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ در دو سوم آينه و ۲۵۰ تا ۴۰۰ در يک سوم آينه) توليد کند.

همچنين آنچه اين محصول را تبديل به محصول نانويي با قابليت‌هاي خاص کرده استفاده از شيوه اسپاترينگ، به عنوان يک سيستم پوشش‌دهي تحت خلأ، در لايه‌نشاني ماده کروم بر روي شيشه است. با استفاده از اين روش، لايه‌نشاني با جاي‌گذاري تک تک اتم‌هاي کروم صورت مي‌گيرد و در نتيجه ضخامت لايه ايجاد شده بسيار کم خواهد بود.

در شرايطي که آينه‌هاي پوشش داده شده با جيوه ۱۰۰ درصد نور تابيده به آينه را بازتاب مي‌دهند، ميزان بازتاب نور در آينه‌هاي پوشش داده شده با کروم به شيوه اسپاترينگ ۲۰ درصد کاهش مي‌يابد.

اين در حالي است که اگر ضخامت لايه کروم افزايش يابد تمام نور تابيده شده بازتاب مي‌يابد و اين امر در آينه‌هاي خودرو موجب ايجاد اختلال در ديد راننده در شب خواهد شد؛ اما لايه نازک کروم اين امکان را ايجاد مي‌کند که بخشي از نور تابيده شده به شيشه از آن گذر کند و فقط بخشي از آن بازتاب شود.

اين محصول که مورد تأييد ستاد توسعه فناوري نانو بوده اکنون در بازار موجود است و تاييديه نانو مقياس را دريافت کرده است.

تعداد بازديد:125 آخرين تغييرات:98/04/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر