یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

تاثیر آنتی اکسیدان ها در تسریع پیشرفت سرطان

محققان سوئدي مي گويند؛

تاثير آنتي اکسيدان ها در تسريع پيشرفت سرطان

دانشمندان در مطالعه اي به اين نتيجه رسيدند که دو آنتي اکسيدان رايج مي تواند موجب تسريع روند پيشرفت سرطان ريه در موش ها شود.

به گزارش خبرنگار مهر، امروزه عده بسياري زيادي از مردم، هزينه بالايي را صرف خريد انواع داروهاي مکمل آنتي اکسيدان براي سلامت بيشتر خود مي‌کنند. با اين حال مطالعه‌اي جديد نشان مي‌دهد که اين مواد ممکن است عملکردي عکس داشته و تشديد وضعيت سلامتي فرد را به همراه داشته باشد.

دانشمندان سوئدي در اين مطالعه جديد نشان دادند که دو آنتي اکسيدان يعني ويتامين E و نيز استيل سيستين (NAC) مي‌تواند به تسريع رشد سلول‌هاي سرطان ريه در موش‌ها بيانجامد.

آنتي اکسيدان‌ها از سلول‌ها در برابر مولکول‌هاي ناپايداري که گونه‌هاي اکسيژن واکنشي يا ROS ناميده مي‌شوند محافظت مي‌کنند. اين مولکول‌هاي ناپايدار مي‌توانند به راحتي با دي. ان. اي واکنش داده و به بروز آسيب‌هايي که در نهايت به سرطان مي‌انجامد منجر شوند.

در اين پژوهش جديد مشخص شد که آنتي اکسيدان‌ها نه تنها موجب خنثي شدن گونه‌هاي اکسيژن واکنشي مي‌شوند، بلکه تأثيري مخرب بر سلول‌هاي سالم هم دارند. در واقع هر قدر آنتي اکسيدان بيشتري در رژيم غذايي ما وجود داشته باشد، به حذف راديکالهايي که مي‌توانند جلوي رشد تومور را بگيرند کمک مي‌کنيم. اين امر در نهايت مي‌تواند بسيار زيانبار باشد.

نتايج اين پژوهش به ويژه براي افرادي که در معرض ابتلاء به سرطان ريه قرار دارند از اهميت زيادي برخوردار است. براي نمونه افراد سيگاري و نيز کساني که به بيماري مزمن انسدادي ريه مبتلا هستند بايد هوشيار باشند. با توجه به اينکه مبتلايان به بيماري مزمن انسدادي ريه ميزان زيادي استيل سيستين مصرف مي‌کنند، اين يافته مي‌تواند روند موجود براي کاهش علائم اين بيماري را متحول کند.

تعداد بازديد:235 آخرين تغييرات:98/04/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر