چهارشنبه 24 مهر 1398 - 17 صفر 1441 - 16 اكتبر 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

استاد معین نمادی ماندگار از تلاش برای حفظ فرهنگ و ادب ایران است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:

استاد معين نمادي ماندگار از تلاش براي حفظ فرهنگ و ادب ايران است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: استاد معين يک شخص نيست بلکه نماد است؛ نمادي ماندگار از تلاش و کوشش براي حفظ فرهنگ و ادب ايران اسلامي است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سيد عباس صالحي در آئين چهل و هشتمين سال درگذشت محمد معين خالق لغت نامه معين که در کنار آرامگاه وي در آستانه اشرفيه برگزار شد، با بيان اين مطلب افزود: ايران سابقه ۱۰ قرني در فرهنگ نامه نويسي دارد.

وي گفت: استاد معين سهم قابل توجهي در جهش فرهنگ نامه نويسي ايران داشته است.

صالحي با اشاره به ديدار خود با احمد سميعي گيلاني در بدو ورود به اين استان، افزود: سميعي گيلاني بيش از ۷۰ سال به فرهنگ و ادب اين مرز و بوم خدمت کرده است.

وي ادامه داد: استان گيلان نمونه‌هاي بسياري از اين مفاخر، انديشمندان، فرهيختگان و علماي بزرگ دارد که استاد معين يکي ديگر از اين نمونه‌ها است؛

صالحي در ادامه با بيان اينکه فرصتي است که نسل آينده بدانند امثال استاد معين‌ها چگونه توانستند با تلاش و کوشش و تحمل سختي‌هاي بسيار به اين درجه و جايگاه برسند،

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بيان کرد: وي از کودکي يتيم بود و از نعمت داشتن پدر و مادر محروم شد اما با سخت کوشي به جايگاه والايي در فرهنگ و ادب فارسي رسيد.

وي با اشاره به اينکه يکي از رويکردهاي استاد معين تعليم و تربيت و پرورش شاگردان خوب بود، تصريح کرد: استاد معين در زندگي خود کارهاي بزرگي انجام داده و خدمات قابل توجهي به فرهنگ و ادبيات ايران ارائه کرد اما مهم‌ترين خدمت او تهيه فرهنگ نامه معين است.

صالحي به سابقه ۱۰ قرني فرهنگ نامه نويسي ايرانيان از قرن پنجم نيز اشاره کرد و ادامه داد: استاد معين در فرهنگ نامه خود بيش از ٢٠٠ هزار لغت از زبان‌هاي بيگانه گردآوري کرده است.

وي با بيان اينکه استاد معين به دليل شناختش از فرهنگ نامه نويسي سهم قابل توجهي در جهش فرهنگ نامه نويسي ايران داشته است، افزود: نقش استاد معين مستقل و به عنوان کمک حال اصلي است.

صالحي در ادامه با اشاره به اينکه استاد معين از سال‌هاي ۳۴ تا ۴۵ مسئوليت لغت نامه دهخدا را نيز بر دوش داشت، گفت: اگر مجموعه عظيمي به عنوان لغت نامه دهخدا داريم سهم قابل توجهي از آن به واسطه مديريت ۱۱ ساله دکتر معين در جمع آوري آن بوده است.

وي با بيان اينکه فرهنگ فارسي معين در شش جلد با تلاش بسيار استاد معين تهيه شد، بيان کرد: چهار جلد اين فرهنگ مربوط به لغات، يک جلد ترکيبات و يک جلد نيز درباره اعلامات است که کاري بس بزرگ بوده است. فرهنگ نامه معين داراي ويژگي‌هاي منحصربه فردي است که باب تازه اي در فرهنگ نامه نويسي ايران ايجاد کرد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي جهاد پشت فرزانگي را درس بزرگان براي ما عنوان کرد و گفت: بايد از اين بزرگان درس بياموزيم.

در پايان اين مراسم از جمعي از فرهيختگان گيلاني تجليل و تقدير شد.

تعداد بازديد:104 آخرين تغييرات:98/04/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر