دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/خانواده

خشونت آمریکایی و جنگ داخلی تن به تن شهروندان

مهر گزارش مي دهد

خشونت آمريکايي و جنگ داخلي تن به تن شهروندان

بر اساس آمارها، ميزان خشونت در امريکا به بيش ترين ميزان خود طي ۲۰ سال اخير رسيده و رواج قتل، خودکشي و قتل خانگي در اين کشور چندين برابر ديگر کشورهاي جهان است.

خبرگزاري مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقري راد: اين روزها واژه «خشونت» با نام کشور آمريکا بيش از هر نقطه‌اي در جهان عجين شده است. واژه‌اي که به روند عادي و روزانه زندگي مردمان ايالت متحده آمريکا تبديل شده و مردم در هر گوشه‌اي از اين کشور با يکي از مصاديق خشونت شب و روز را سر مي‌کنند.

سبک زندگي خشونت وار به حدي با روح و جان مردم آمريکا عجين شده که بسياري از آمارها ملجا و خانه اصلي رويش خشونت را آمريکا نشان مي‌دهند. خشونت‌هايي که شريک جرم اصلي اغلب آن‌ها نيز سلاح گرم و اسلحه است و واژه رحم به هم نوع و آرامش را در اين سرزمين بي معنا کرده است. اما دايره خشونت‌هاي آمريکايي به يک تعريف و مصداق خلاصه نمي‌شود و طيف وسيعي از جنايت‌ها را در بر مي‌گيرد.

از مرگ و مجروحيت عامدانه به وسيله اسلحه گرفته تا خودکشي با سلاح گرم، قتل و خشونت خانگي همگي از جمله مصاديق خشونت‌ها يا جرايمي است که شايد در هر کجاي جهان فاجعه محسوب شود اما براي کشوري همچون آمريکا، امري عادي و بديهي است.

با وجود گسترش روز افزون مصاديق خشونت در آمريکا و آسيب‌هاي اجتماعي فاحش آن به ويژه ميان نوجوانان و جوانان، رسانه‌هاي غربي دست به دامن انتشار روزانه اخبار متعدد درباره آن شده اند تا بلکه رسانه‌اي شدن اين آمار و ارقام، وضعيت بحراني خشونت را به گوش مسئولان ايالت متحده برساند. هرچند که با وجود انتشار مقالات و تحليل‌هاي متعدد در اين خصوص، هنوز تحرکي براي اصلاح يا تغيير سياست‌هاي آمريکا در جهت کاهش ميزان اين آسيب اجتماعي و حفاظت از جوانان ديده نشده است.

ميزان خشونت و تير اندازي در اماکن عمومي آمريکا به حدي است که سال گذشته مرکز ملي پيشگيري و کنترل بيماري‌هاي اين کشور طي پيامي اعلام کرد، ميزان تيراندازي و مرگ افراد در سال ۲۰۱۷ به بالا ترين سطح خود طي ۲۰ سال گذشته رسيد و حدود ۴۰ هزار نفر بر اثر تيراندازي جان خود را از دست داده اند.

پايگاه اطلاع رساني «every town» يکي از سايت‌هاي رسمي و جامع ثبت آمار خشونت و استفاده از اسلحه در آمريکا، در آخرين تحقيقات خود آمار و ارقام انواع خشونت‌هاي ثبت شده تا آوريل ۲۰۱۸ را منتشر کرده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در اين پايگاه رسمي اطلاع رساني، روزانه ۱۰۰ نفر در آمريکا به وسيله شليک گلوله توسط ديگر شهروندان به قتل مي‌رسند و هزاران فرد ديگر نيز زخمي مي‌شوند. به علاوه بر اساس آمارها، تنها در اولين ماه سال جاري، بيش از ۵۰۰ مورد تيراندازي در مناطق مختلف آمريکا رخ داده است.

اما خشونت‌هاي اجتماعي در قالب تيراندازي در اماکن عمومي، تنها در پيامدهاي مادي آن خلاصه نمي‌شود و آسيب‌هاي روحي برجاي مانده بر افرادي که در صحنه تيراندازي يا وقوع خشونت حضور داشته يا کساني که در نزديکي صحنه‌هاي وقوع جنايت زندگي مي‌کنند، بسيار ناگوارتر از مرگ افراد است.

بر اساس آمارها، سالانه ۳۶ هزار و ۳۸۳ هزار آمريکايي به وسيله تير اندازي و شليک گلوله جان خود را از دست مي‌دهند. از اين ميان نيز بيش از ۲۲ هزار نفر به دليل خودکشي با اسلحه و قريب به ۱۳ هزار نفر به دست ديگران به قتل مي‌رسند.

به علاوه سالانه بيش از ۱۰۰ هزار نفر نيز بر اثر شليک گلوله مجروح شده و توانايي لازم براي ادامه زندگي را از دست مي‌دهند. از اين رقم نيز بيش از ۷۶ هزار نفر بر اثر تيراندازي و حمله در اماکن عمومي مجروح مي‌شوند.

خشونت و واژه‌اي عجين شده با خودکشي

يکي ديگر از مصاديق خشونت آمريکايي، خودکشي با استفاده از اسلحه است. به عقيده برخي، قسمتي از اين خودکشي‌ها مي‌تواند توسط افرادي که پيش تر در صحنه وقوع تيراندازي‌هاي خياباني حضور داشته اند، انجام شود. بر اساس آمارها، استفاده از اسلحه احتمال تمايل افراد به خودکشي را سه برابر مي‌کند و حدود دو سوم مرگ‌هاي اين کشور که بر اثر سلاح گرم انجام مي‌شود، با هدف خودکشي است.

بر اساس اعلام مرکز ملي کنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي اين کشور، به طور ميانگين روزانه ۱۲۹ آمريکايي بر اثر خودکشي جان خود را از دست مي‌دهند. سال ۲۰۱۷ نيز ۴۷ هزار و ۱۷۳ نفر از شهروندان آمريکايي بر اثر خودکشي جان باخته اند. اين آمار در حالي است که روزانه ۱.۴ ميليون فرد آمريکايي نيز اقدام به خودکشي مي‌کنند اما موفق به پايان دادن به زندگي خود نمي‌شوند. بر اين اساس، يک ميليون و ۴۰۰ هزار شهروند آمريکايي در سال ۲۰۱۷ اقدام به خودکشي ناموفق کرده اند.

يک سوم مردگان آمريکا به قتل مي‌رسند

اخبار تير اندازي در مدرسه، پارک و هزاران مکان عمومي ديگر در آمريکا براي همه آشنا است. اخباري که حکايت از قتل شهروندان اين کشور دارد و ارقام آن نيز کم نيست. يک سوم مرگ‌هايي که در اين کشور به وسيله سلاح گرم انجام مي‌شود، ناشي از قتل و آدم کشي است. ميزان قتل در آمريکا به حدي بالا است که استفاده از اسلحه نيز خطر آدمکشي را ۲ برابر مي‌کند.

بر اساس نتايج تحقيقات، ميزان قتل در ايالت متحده آمريکا ۲۵ برابر ديگر کشورهاي پر درآمد جهان است. اما موضوع فاجعه وار تر آن است که آمريکايي‌هاي سياه پوست ۱۰ برابر بيش‌تر از سفيدپوستان به قتل مي‌رسند. بر اساس تحقيقات انجام شده در خصوص شهروندان داراي اسلحه در سال ۲۰۱۸، آمريکا در صدر اين ليست قرار داشت.

خشونت خانگي؛ قاتل کودکان آمريکايي

آمارها حاکي از آن است که خشونت و تيراندازي در آمريکا به زندگي کودکان و نوجوانان نيز سرايت کرده و روزانه جان بسياري از کودکان اين کشور را مي‌گيرد. به طوري که تيراندازي و استفاده از سلاح گرم دومين عامل اصلي مرگ کودکان و نوجوانان آمريکا محسوب مي‌شود.

اين در حالي است که اين عامل براي کودکان سياه پوست اين کشور به عنوان عامل اول مرگ به شمار مي‌رود. بر اساس آمارها، سالانه هزار و ۷۰۰ نفر از کودکان و نوجوانان زير ۱۳ سال اين کشور بر اثر تير اندازي به قتل مي‌رسند. اغلب اين تير اندازي ها نيز به دليل خشونت‌هاي خانگي و خانوادگي رخ مي‌دهد.

آمارها نشان مي‌دهد، تيراندازي بيش از سرطان جان کودکان آمريکايي را مي‌گيرد در حالي که در سال ۲۰۱۶، ميزان مرگ کودکان به دليل اين عامل ۳۶.۵ برابر بيش‌تر از ديگر کشورهاي پر درآمد دنيا بوده است.

آمريکا؛ ناامن‌ترين جاي زندگي براي زنان

اما وضعيت زنان در کشوري که همواره مدعي حقوق بشر بوده و ديگر ملت‌ها را به خشونت عليه زنان متهم مي‌کند، بسيار وخيم‌تر از ظواهري است که در رسانه‌ها به خورد مخاطبان داده مي‌شود. مي‌توان گفت، امنيت که يکي از مؤلفه‌هاي اصلي زندگي اجتماعي است، براي شهروندان اين کشور به ويژه زنان بيش از ديگران زير سوال رفته است.

به طوري که ميزان قتل زنان آمريکايي ۲۱ برابر ديگر کشورهاي پر درآمد دنيا است. به طور ميانگين، ماهانه ۵۲ زن آمريکايي به دليل خشونت‌هاي خانگي به قتل مي‌رسند و بسياري ديگر نيز مجروح مي‌شوند. اين خشونت‌ها اغلب توسط مردان نسبت به زنان اعمال مي‌شود.

حدود يک ميليون از زنان آمريکايي که در حال حاضر زنده هستند، يا مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مجروح شده يا به منظور دفاع از خود به شريک زندگي شأن، شليک کرده اند. به علاوه بر اساس آمارها، حدود ۴.۵ ميليون نفر از زنان اين کشور، حداقل يک بار با اسلحه تهديد شده اند. نتايج تحقيقات حاکي از آن است که دسترسي به سلاح گرم، ميزان خشونت‌ها و قتل‌هاي خانگي را ۵ برابر بيش‌تر مي‌کند.

به طور ميانگين و بر اساس آمارها، ۵۸ درصد آمريکايي‌ها خشونت‌هاي اجتماعي يا خانگي به وسيله اسلحه را در زندگي خود تجربه کرده اند. به علاوه سالانه ۳ ميليون کودک امريکايي، خشونت با اسلحه را در زندگي تجربه مي‌کنند. اين ارقام واقعيت تلخ زندگي به سبک آمريکايي است. سبکي که بدنه اصلي عملکرد سياستمداران اين کشور را تشکيل داده اما حال سال‌ها است که به زندگي اجتماعي و شخصي شهروندان نيز سرايت کرده است. تمامي اين مسائل گواه آن است که فارغ از تلاش‌هاي ايالت متحده آمريکا براي بر هم زدن امنيت جهاني، يک جنگ تمام عيار نيز در اين کشور جريان دارد. جنگي که اين بار نيروهاي آن سربازان ارتش نيستند و نيروهاي جنگي را مردم عامه جامعه که به جان هم افتاده و دست به قتل و آدم کشي مي‌زنند، تشکيل داده اند.

تعداد بازديد:106 آخرين تغييرات:98/04/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر